Vážne veciZamyslenie

Zdravé a nemorálne: avokádo

 Marcela Beňová   01.06.2021   0

Donedávna predstavovali najväčší nelegálny obchod drogy. Dnes je to avokádo.

Obľúbené ovocie končí aj na slovenských stoloch. Je zdravé, chutné a ziskové. Veľmi rýchlo to pochopili aj mexické kartely.

Avokádo. Mexiko.
Shutterstock

 

Mexické avokádo či slovenská mrkva?

40% všetkých avokád, ktoré sa ocitnú v obchodoch, či v kuchyniach bežnej domácnosti, zabezpečuje Mexiko. Z mexických plantáží putujú nielen do USA a Číny, ale aj do Európy.

Avokádo je populárne najmä v domácnostiach mladých rodín, pretože sa jednoducho používa a má špecifickú maslovo-orieškovú chuť.

Pritom nejde o lacnú potravinu. Jedno avokádo stojí asi toľko, ako kilo zemiakov, či 2 kilogramy mrkvy.

Možno by bolo lepšie, keby sme sa pred kúpou zeleného ovocia zamysleli, či by sme obyčajnej slovenskej mrkve predsa len nemali dať prednosť. Koho podporujeme, keď kupujeme avokádu na nátierku či do kaše?

Shutterstock

 

Atraktívnejšie ako drogy

Obasť Uruapan v Mexiku je známa ako pestovateľská oblasť. kde v súčasnosti žije okolo 350 000 obyvateľov.

Kedysi šlo o pokojné miesto, známe najmä pestovaním ovocia. Medzi iným aj avokáda, ktoré pre Mexičanov znamená jednu zo základných potravín. Okrem krásnej prírody Uruapan tu nájdete rozľahlé avokádové plantáže.

Pre obyvateľov predstavujú možnosť pracovného uplatnenia a úteku z nebezpečnejších častí Mexika, ktoré sa vyrovnáva s problémami s násilím a drogami, ktoré spôsobujú kartely.

Po tom, ako sa vláde podarilo počas drogovej vojny rozbiť 4 hlavné mexické kartely, však drogy postupne začínajú nahrádzať nové spôsoby nelegálneho obchodu. Najobľúbenejšie je práve avokádo. Presedlať z drog na avokádo je totiž pre kartely jednoduché a výhodné.

Výpalníctvo, krádeže aj detská práca

Na rozdiel od drog sa avokádo predáva ľahko a nie je komplikované dostať ho za hranice, keďže ide o žiadaný tovar.

Členovia kartelu využívajú tradičné metódy nelegálneho obchodu. Predovšetkým ide o výpalníctvo a odovzdávanie dopestovaného ovocia do rúk členov kartelu, ktoré sa dotýka najmä malých pestovateľov.

Časté je tiež vykrádanie kamiónov s ovocím určeným na vývoz, ale pribúdajú aj kartelové farmy, ktoré zneužívajú na prácu deti.

Podnikatelia a plantážnici sa nemajú na koho obrátiť, keďže s výpalníkmi a kartelom často spolupracuje aj polícia, a vláda je v boji s mafiou už roky bezmocná.

Shutterstock

 

Život alebo avokádo

Boj o avokádo sa nezaobíde bez zbytočných obetí. V oblasti Uruapan prídu o život desiatky ľudí týždenne. Pestovateľov, ktorí odmietajú spolupracovať s výpalníkmi, častokrát nájdu rodiny zavraždených.

Podnikatelia sa boja o rodiny a svojich zamestnancov. Tí pestovatelia, ktorí odmietnu spolupracovať s kartelom, prídu o život, alebo prichádzajú hrozby či únosy rodinných príslušníkov. Kartely sa neboja zaútočiť priamo na továrne.

V roku 2019 sa za mestom našlo 24 tiel, medzi nimi aj žien, ktoré boli mučené. Nedávno Mexikom otriasol prípad prepadu, pri ktorom zahynul aj 12-ročný chlapec. Domáci už polícii nedôverujú a čoraz viac obyvateľov chodí ozbrojených.

Shutterstock

 

K porušovaniu ľudských práv sme stále tolerantní

Vývoz avokáda do Európy či USA napriek tomu nepredstavuje pre iné krajiny problém. Potravina je veľmi obľúbená a ročne sa z Mexika na pulty obchodov dostane 900 000 ton avokáda.

Hoci sa o problémoch s etikou ponúkania tejto potraviny hovorí veľa, dopyt po nej stále stúpa.

Zákazníci v Európe či USA sú k tovaru, pri ktorom sa hovorí o porušovaní ľudských práv, pomerne tolerantní.

Sporný tovar na našom trhu nepredstavuje len avokádo. Rovnako je to aj pri potravinách ako citrusy či quinoa. Tu napríklad dopyt spôsobil, že pre pestovateľov sa stala cenovo nedostupná, hoci predstavovala základ ich obživy.

Taktiež sa toleruje aj predaj kvetov, kávy či viacerých značiek oblečenia v známych reťazcoch, kde sa dlhodobo hovorí o porušovaní základných ľudských práv - zneužívaní detskej práce či neľudských podmienkach, v ktorých pracujú zamestnanci vo fabrike.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?