ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Vážne veciZamyslenie

Zamestnávateľ, ktorý si nevšimol, že zamestnanec porodil

 eva/ redakcia   02.06.2014   4

Nedávno som si na pol dňa vyzula tenisky a vopchala otlaky do lodičiek. Predsa len, status oceňovania – akéhokoľvek – ministerstvom – akýmkoľvek, si to žiada. 

Zamestnávateľ ústretový rodine je pre tento rok teda vyhlásený. 

Konferencia "Firma 21.storočia", na ktorej boli ocenenia odovzdávané, bola tak skvelá a inšpiratívna, že by som si dovolila navrhnúť ešte tri ďalšie kategórie a nominácie na ocenenia:

Ocenenie I:

Zamestnávateľ, ktorý si nevšimol, že jeho zamestnanec porodil

Mladá, energická, dynamická zamestnankyňa ľudských zdrojov telekomunikačnej spoločnosti sa nám v panelovej diskusii osobne vyznala. 

Do práce sa vrátila už 4 mesiace po pôrode.  A že teda, veľmi dobre si stráži hranice medzi rodinným a pracovným životom, lebo už o 17.30 si na pracovnom stole ukladá papiere, aby si dieťa prebrala od opatrovateľky. 

Či niekto začne pracovať 2 hodiny alebo 2 roky po pôrode, nie je na komentár. Legitímne je každé rozhodnutie. Sme slobodní ľudia v slobodnej krajine (často žijeme slobodní)...

Len stále som neporozumela, ako by sme mali na tomto príklade chápať to zosúladenie rodinného a pracovného života. Ktoré sa tu zosúladilo? S čím? 

PS: Ale ak je to náhodou tak, že odísť z práce o 17:30 je brutálne ohľaduplná výnimka zamestnávateľa, nebolo by viac namieste  podebatovať na tému dodržiavania zákonníka práce  a pracovného času, ako oceňovať? 

II. Ocenenie občanovi, ktorý nič nepotrebuje

 

Veľmi podnetný bol aj diskusný príspevok mamičky, ktorá sa bojovne postavila a prehovorila z fóra. Nazvime ju pracovne - Mahuliena. 

Mahuliena ostro vystúpila proti plateniu akýchkoľvek odvodov a daní tomuto štátu. Pracuje ako manažérka a začala pracovať už rok po pôrode. Odhadujeme, že Mahuliena bude mať tak maximáne 30 rokov vrátane prenatálneho vývoja a účinkov denného krému s koenzýmom Q10.

Nechce nikomu nič dávať, lebo od nikoho nič nepotrebuje. 

Zdravotníctvo nepotrebuje, nebýva nikdy chorá. Porodiť bola pravdepodobne v zahraničí, keďže aj za ten chudák pôrod - si zaplatila. Lieky svojim deťom nedáva, lebo kupuje len homeopatiu. A o očkovaní ani nehovoriac. Do školy svoje deti nedá, lebo ich bude učiť doma v domácej škole.

Z pódia zaznela trefná odpoveď od pracovníčky z ministerstva financií. 

Položila Mahuliene básnickú otázku, že do bodu, kde stojí dnes sa nejako musela dostať. Niekto jej zaplatil výchovu, nejaký ten penicilín v detstve asi pojedla, niekto zaplatil jej školu, základnú, strednú, vysokú, .... Ale nezdalo sa, že by prijala za svoje, že princíp solidarity tak nejako ku kultúrnym národom patrí.   

A tak som zauvažovala. Čo  nám naša Mahuliena v tej  „domácej škole“ svoje deti naučí? 

Ocenenie III. za krásnu predstavu o živote.

 

Tomáš Morus by bol nadšený. Keby sa Alenka  (nazvime si takto pre naše účely túto veľmi milú, mladú žienku), narodila o tých pár sto rokov skôr, mohli na diele „Utópia“ s Tomášom popracovať spolu.

Alenka, ako zanietená pracovníčka ľudských zdrojov jednej z ocenených spoločnosti, odporúča všetkým mladým ľuďom na začiatku ich vzťahu, resp. pred tým, ako sa rozhodnú založiť si rodinu, jasne si všetko zadefinovali. Kto z dvojice bude kariérne rásť a kto sa bude starať o deti. Kto bude variť, kto sa starať o domácnosť. 

Milé:) Ako by sa dali veci zadať „na začiatku života“ do SAP-u a potom už len kontrolovať priebeh plnenia plánu.  

Milá Alenka. Podebatujme si o tejto téme tak o 10 rokov, keď sa z tejto teórie prehupneš do praxe. Určite si budeme mať o čom pokecať.

Tak dajme tomu,  20. júna 2024 o 18.30 v Home Bakery. Dáš si do kalendára? 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Písanie som neštudovala, ale prerodila som sa do neho. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na na klávesnici.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Fiflenka napísané 03.06.2014 11:41

No ved, nezakrývajme si oči. Vždy ide iba o peniaze, ked niekto nieco riesi. Preco si naivne myslíme, ze " zosúladenie pracovného o rodinného života" tu má byť pre to, aby sme boli spokojnejšie a krajšie. V princípe ide o to, aby zeny co boli ochotne sa reprodukovat co najskor opat nastupili do pracovneho procesu a zucastnovali sa na tvorbe HDP statu. Ved treba pracovat na dochodcov, na stat. O to v tomto zosuladovani ide.

katka napísané 02.06.2014 14:18

neviem preco tolka kritika. vyskusala som si byt sama sebe zamestnavatelom, pred tym ako sa mi narodili deti. ta zodpovednost sa s pracou vo firme neda porovnat. a 8 hodinova pracovna doba? tak na to zabudnite. k tomu neustaly strach, ze ak pride zopar "zlych" mesiacov, tak skoncim na dlazbe. navyse sa teraz ani nemam kam vratit, lebo som si svoje pracovne miesto dobrovolne zrusila. ak by ma ktorakolvek z tychto firiem chcela zamestnat, tak nevaham. navyse, ak by som si z platu ohla dovolit aj opatrovatelku pre deti. len sa bojim, ze po 4 rokoch na materskej by ma nechceli uz ani za upratovacku.

Káťa napísané 02.06.2014 08:49

Zúčastnila som sa, ale som bola sklamaná. Akcia pre ženy, ktoré tak strašne túžia po uznaní v práci a tvária sa, že rodina je pre na akože veľmi dôležitá. Zamestnávatelia, ktorí potrebujú, aby zamestnankyňa - maminka bola výkonná a sú ochotní preto všetko urobiť - akurát nie uznať, že matka je v prvom rade matka a všeliakými opatreniami sa snažia ženy ovplyňovať pod rúchom budovania firemnej kiltúry, aby potom ženy mali výčitky, keď kvôli chorému decku budú chýbať z práce a plán firmy bude ohrozený.

Miestami mi pripadalo, že každá žena sa má podieľať na budovaní. Pred rokmi to bola socialistická vlasť a teraz kapitalistické firmy. Bleee..

Gabi napísané 02.06.2014 08:09

Inak, citala som si o tych vyhercoch, co dostali od MPSVaR ocenenie za detsky kutik, alebo skolky vo firme. Neviem preco, ale napada ma - neni to tak, ze tieto " vymozenosti" potom drzia rodicov v praci dlho dlho dlho a vlastne tej rodine sa venovat nemozu?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?