Vážne veciZamyslenie

Vyštudovala VŠ, najbližšie roky však bude takmer bez peňazí. Dôvodom je nespravodlivý zákon

 Jana Čikelová   13.01.2022   0

Študentky pozor! Podľa zákona by ste si to s tehotenstvom po skončení školy mali radšej rozmyslieť! Neveríte?

Prečítajte si náš článok zo začiatku decembra, v ktorom sme sa venovali diere v zákone, ktorá spôsobuje veľkú finančnú nespravodlivosť čerstvým absolventkám - budúcim mamičkám.

Na základe tohto článku sa nám ozvala konkrétna mamička, ktorá je presne v takejto situácii. Čím si už doteraz prešla a aké sú jej šance na vyriešenie zložitej situácie?

shutterstock

 

Od apríla minulého roku sa u nás zaviedla nová dávka na podporu mladých rodín, tzv. tehotenské. Tehotné študentky zároveň získali nárok na tehotenské štipendium.

Myšlienka novej dávky je síce pozitívna, smutné však je, že neplatí pre všetky mamičky v očakávaní. Ak totiž žena otehotnie krátko po skončení štúdia, nedostane počas tehotenstva nič. Tým sa však jej znevýhodnenie iba začína.

Je to aj prípad mladej mamičky, ktorú pre zachovanie anonymity, nazvime Andrea.

Andrein príbeh

Andrea v lete 2021 ukončila vysokoškolské štúdium a pustila sa do hľadania práce v odbore. Keďže je mladá a šikovná, podarilo sa jej to pomerne rýchlo.

Krátko po nástupe do nového zamestnania však rodine oznámila ďalšiu radostnú správu – je tehotná. Andrea pochádza z dobrého rodinného prostredia, a tak sa všetci tejto správe veľmi potešili. Navyše, v blízkej rodine sa má čoskoro narodiť ďalšie bábätko, a tak bola radosť dvojnásobná.

Mamičky budú môcť kočíkovať spoločne a deliť sa o každodenné pokroky svojich drobcov.

To všetko prebehlo hlavou Andrei a jej rodiny ešte pred prvou návštevou gynekológa. Hneď po potvrdení tehotenstva jej totiž práve gynekológ oznámil, že vzhľadom k tomu, že je od skončenia štúdia zamestnaná iba krátko, nedostane tehotenské, materské a aj rodičovský príspevok bude mať iba v zníženej dávke.

Takýto začiatok najkrajšieho životného obdobia si určite nepredstavovala.

Celú nespravodlivosť „spôsobuje“ nezmyselná podmienka na vyplatenie tehotenskej aj materskej dávky – žena musí byť počas predchádzajúcich dvoch rokov nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Inak povedané - musí pracovať ako zamestnanec alebo SZČO dostatočne dlho na to, aby mala na tieto dávky nárok. Čo však žena, ktorá otehotnie krátko po doštudovaní, nemá ako naplniť.

Andrea a jej rodina sa však len tak ľahko nevzdávajú. Rozhodli sa pýtať kompetentných, prečo má byť pracujúca vysokoškoláčka, budúca matka, na najbližšie roky na okraji záujmu spoločnosti.

Nám prezradila, na koho sa aj s rodinou za krátky čas stihli obrátiť a aké dostali odpovede:

@ Aké kroky ste uskutočnili hneď, keď ste sa dozvedeli, čo Vás        v najbližších rokoch čaká?                                                               

⇒ Informácie sme najskôr overovali telefonicky na UNICEF. Zároveň sme opakovane osobne navštívili a aj písomne komunikovali s miestne príslušnym UPSVaR a rovnako opakovane sme osobne aj telefonicky situáciu overovali na Sociálnej poisťovni a na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.

@ Všade ste však dostali rovnakú odpoveď – „Bohužiaľ...“ Na aké ďalšie strany ste sa obrátili následne?                                                         

⇒ Oslovili sme inštitúcie, ktoré sa tejto agende venujú na úrovni parlamentu aj na úrovni exekutívy. Reakcia bola ústretová, avšak kým nedôjde k náprave existujúcej diery v systéme ochrany budúcich mladých mamičiek tesne po skončení školy, o očakávanom výsledku nemôžeme hovoriť.

@ Aké ďalšie kroky plánujete do budúcna?                                      

⇒ Momentálne čakáme na stanoviská tých, ktorých sme oslovili. Tieto následne vyhodnotíme a rozhodneme o ďalšom postupe.

foto: Poslanec Peter Cmorej, NRSR

 

Téme tehotenského a materského, ako aj konkrétnemu prípadu mladej mamičky Andrei, sa venuje poslanec NRSR Peter Cmorej:

„Dlhodobo upozorňujeme Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na dieru v zákone, ktorá sa netýka iba tehotenského. Navrhli sme úplné odstránenie podmienky 270 dní, zároveň vyššiu a flexibilnejšiu materskú.

Pre ženy, ktoré zatiaľ príjem nemali, by sa na výpočet materskej použili náhradné vymeriavacie základy podľa dosiahnutého vzdelania ženy. Materská by sa podľa rozhodnutia ženy mohla čerpať už od 13. týždňa tehotenstva. Žiadna žena by tak nezostala bez pomoci v tomto období.“  

Podľa slov P. Cmoreja Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny obdržalo tieto návrhy dokonca v paragrafovom znení. Podobne ako v konkrétnom prípade Andrei, aj návrh zmeny zákona zostal zatiaľ bez odpovede.

Poznáte aj vy mladú absolventku školy, ktorá sa ocitla v podobnej situácii ako naša čitateľka Andrea? Napíšte nám, či si myslíte, že sú podmienky v týchto prípadoch spravodlivo nastavené.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.