Vážne veciZamyslenie

Teroristický útok vysoko pravdepodobný

 Jana Žitňanská   24.11.2015   2

Už tretí deň je v Bruseli vyhlásený najvyšší stupeň pohotovosti - teroristický útok je vysoko pravdepodobný. A tak sa tomu prispôsobuje aj život v meste. Veľké obchody, reštaurácie, kiná a školy sú zavreté, metro nepremáva, v uliciach pribudli ozbrojené policajné a vojenské hliadky. Belgická vláda nechce nič nechať na náhodu a rozhodne chce predísť masakrom, aké sa udiali v Paríži.

foto: iStock

 

Kto sú títo pomätení vrahovia? 

Kým sa bežní ľudia učia žiť v nových podmienkach, média prinášajú názory politikov a odborníkov, ktorí sa snažia vniesť do udalostí viac svetla. Jednou z často diskutovaných tém je - kto sú títo pomätení vrahovia? Mnohí slovenskí politici majú (najmä v čase predvolebnej kampane) jednoznačnú a skratkovitú odpoveď. Vraj "za všetkým treba hľadať vyznávačov islamu".

Ale čo hovoria skutoční odborníci na terorizmus?

Podľa Dounia Bouzar, antropologičky a riaditeľky Centra prevencie proti sektárskym odnožiam prepojených na islam, ktorá sa v rámci svojej asociácie už roky venuje "de-radikalizácii" mladých, skratka medzi islamom a terorizmom nie je taká jednoznačná. Podľa jej zistení totiž až 60% mladých, ktorí sa nechajú naverbovať Daeshom, v živote neprišli do kontaktu s islamom. Sú to buď ateisti, alebo mladí z kresťanských či židovských rodín. Podľa Douania Bouzar má dokonca Daesh vo svojich "verbovacích manuáloch" pokyn, aby sa vyhýbal praktizujúcim moslimom alebo mladým zo silne veriacich moslimských rodín. Ich interpretácia islamu by tu totiž nepadla na úrodnú pôdu.

Veľa zovšeobecnených tvrdení je nezmysel

Ako ďalej uvádza, rovnako neplatí, že všetci zradikalizovaní mladí sú deťmi imigrantov, sociálne vylúčení alebo nezamestnaní. Až polovica tých, s ktorými sa za tie roky stretla, pochádza z dobre situovaných rodín lekárov, právnikov, profesorov. To, čo spája týchto mladých ľudí v prvom rade, nie je islam, ale pobúrenie, že Francúzsko nie je ochotné bojovať proti režimu "monštra" Bašara el Assada.

Chcú bojovať proti Asadovi

Dievčatá podľa odborníčky v prvom momente snívajú o práci v humanitárnej pomoci, chlapci zasa o tom, že pôjdu bojovať proti diktátorovi. Až postupným "spracovávaním" sa dostávajú do stavu, že na to, aby zachránili svet, musia pozabíjať všetkých, ktorí zmýšlajú inak ako oni, vrátane moslimov.

Dnes budeme monitorovať moslimov, zajtra blonďákov?

Ak dnes belgická a francúzska vláda zvyšujú bezpečnostné opatrenia, je to na mieste. Ak sa sprísnia kontroly na vonkajších hraniciach Európy, je to pochopiteľné a nevyhnutné. Ak však premiér Fico hovorí, že treba monitorovať všetkých moslimov, je to neprijateľné. Paušalizovanie či kolektívna vina sú vždy veľmi nebezpečné. Ak sa dnes totiž rozhodne zakročiť (a ešte sa tým chváliť) voči jednej skupine, ktorá vyznáva istý druh vierovyznania, zajtra to môže urobiť vo vzťahu k nejakej národnostnej menšine, predstaviteľom opozície, umelcom, lekárom, blonďákom...

Aj napriek tomu, že na prítomnosť posilnených hliadok si v uliciach metropol budeme musieť zvyknúť, je dôležité neprestať žiť, usilovať sa o spravodlivosť, pomáhať ľuďom. Lebo to, čo vykonáme pre druhých, nám nikto nemôže vziať. Ani pomätený terorista.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku
hej napísané 29.11.2015 15:39

z clanku usudzujem, ze autorka bud moslimka je alebo s nejakym spi, cize nevidi co treba vidiet, zila som v ich komunite poznam ich, vsetci o tom jednom,islam je krute nabozenstvo, ani len rozne americke sekty pochadzajuce z krestanstva sa mu nevyrovnaju

j.k. napísané 24.11.2015 10:15

Fico si moze dovolit monitorovat, lebo ich je tu malo. Kde uz krajiny ako Belgicko, Nemecko, Anglicko, Francuzsko,...., ved je ich tam ako hadov, navyse si ich tam pustaju cele zastupy aj bez registracie, volaky nemecky minister pred casom vyhlasil ze stotisice presli uplne bez toho aby vedeli ako tam maju. Oni by aj chceli ich monitorovat, len nevedia ako, demokracia sa im vymlkla z ruk, v neprospech povodnych obyvatelov, otvorili uplne nezmyselne hranice pre kazdeho, a Ficovi skor zavidia v tomto. Nemusim Fica, nebudem ho volit, som proti nemu vo vsetkom ostatnom, ale je spravne byt opatrny. To nie je o kolektivnej vine, to je o v drvivej vacsine nekompatibilnom svetonazore, prioritach, mysleni...tych par co sa skutocne asimiluje, nevyvyzi vacsinu ktora by sa pri presiahnuti istych poctov v pomere k povodnym obyvatelom radikalizovala velmi lahko. Islam je za rusku nabozenstva zakryta postupna nenapadna - ovsem len v prvych fazach, dobyvacna strategia. Preto so zjednodusujucim slnieckarsko politicko korektnym tonom clanku si dovolujem nesuhlasit.

www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byvala-muslimka-uderila-Nemci-vy-ze-sve-zeme-chcete-mit-islamsky-stat-409648

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
babetko
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
detské choroby
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?