ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Vážne veciZamyslenie

Čo budete robiť o 20 rokov?

 Mária Kohutiarová   22.03.2015   1

Ja budem mať vtedy čerstvých šesťdesiatpäť. Nádherná predstava! Podľa veku, ktorého sme sa naplánovali s mojou polovičkou dožiť, je to taký čas akurát, nie?

 

Odkedy sme spolu začali chodiť, intenzívne sme sa zaoberali predstavou našej staroby. Písali sme si o nej v listoch a rozprávali sme, čo budeme robiť, keď sa naše roky budú končiť na –desiat...

O nejakom nudení sa nikdy nebola reč, na to by nás nik nedostal.

Táto téma je nakoniec zdrojom vášnivých zábavných debát v našej domácnosti. Neuverili by ste, ako sa aj našim deťom páči rozprávať o tom, ako si s nami starobu užijú.

Lebo, my dvaja plánujeme toto:

  • veľa cestovať, túlať sa po svete a vidieť všetky tie miesta, ktoré sme ešte nemali šancu uvidieť,
  • veľa spať!!!!
  • veľa sa smiať, čítať, tvoriť, hrabať sa v záhrade,
  • určite nezabudneme ani na to, čo sa deje bežne za dverami manželskej spálne, na to sme jednoducho prihorúci,
  • budeme ohovárať s vnúčatami rodičov, bomzneme na nich všetky tajné hriechy a budeme ich patrične rozmaznávať,
  • ja budem skákať na švihadle a môj drahý mi popritom bude kontrovať z hojdačky.

Skvelá predstava, nie?

Ale nezabúdame, že to môže byť aj trošku inak, a tak pri spoločnom rozhovore s deťmi som realista: možno budem na vozíčku, budem stará, unavená, nevrlá, uhundraná a bude ma treba prebaľovať, dávať mi lieky, voziť na vyšetrenia a budem čím ďalej tým viac infantilnejšia.

Ste zvedaví, čo nato naše deti?

Po prvé: neveria mi, že by som mohla ostať taká protivná – na tom som vraj veľmi neposedná a akčná. Asi až tak, ako vraví o svojej mame jedna pani riaditeľka – v požehnanom veku je nie že hyperaktívna, to slovo nestačí, oni ju volajú, že je rádioaktívna!

Po druhé: keď ich pokúšam s domovom dôchodcov, jednoznačne mi oponujú. Žiadny domov dôchodcov nebude – ty si naša a pekne u nás ostaneš! Dokonca sa bijú, kto ostane pri nás bývať... ale čo bude, ukáže čas.

Po tretie: už teraz si rezervujú miesta na opatrovanie detí, ak budú chcieť ísť do divadla alebo na nákupy, či len tak na rande. A my nevravíme nie.

Staroba môže byť krásny čas

a ja ho tak s mojím drahým vidím. Jediné, o čo sa trochu bojím a za čo sa modlím, je, aby zo mňa nebola protivná, najmúdrejšia, do všetkého zasahujúca SVOKRA. Aby som dokázala rešpektovať, že niekto, kto si vezme moje dieťa, má iný názor, iný spôsob práce, iný štýl života, inú výchovu, inú kuchyňu. A že je to tak pre nich dvoch dobré, práve tak, ako to bolo pre nás. Chcem si stále pamätať, ako to bolo ťažké pre nás, keď  nás nevedeli pochopiť naši rodičia.

Asi na tom ale treba už teraz pracovať... a nezabudnúť rásť do lepšieho človeka a neprestať sa smiať – na sebe a na všetkom, čo za to stojí... neprestať vnímať to krásne, čo je v nás a okolo nás... nech nás staroba teší.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Katka napísané 22.03.2015 09:11

Veľmi pekný článok!

My máme v pláne ešte jedno, možno dve deti a v 45-ke ísť na tri týždne do Ázie - len my dvaja s drahým.. zwinker

Dožiť sa plánujeme: manžel 83 a ja 84.. takže zomrieme spolu, najlepšie v posteli a najlepšie v tom najlepšom... Mr. Green

No ale dovtedy si ešte užijeme.. Ale veď sme si to sľúbili - v dobrom i zlom, v zdraví i chorobe.. :-))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?