Vážne veciZamyslenie

Sme tým, kým si myslíme, že sme

 Adriana Bachoríková   30.12.2020   0

Sme tým, kým si myslíme, že sme. Naše myšlienky majú veľkú moc. Hlas, ktorý k nám z hlavy neprestajne prehovára ovplyvňuje nenápadne našu náladu, rozhodnutia i konanie.

Možno ste to nevedeli, no dnešný človek je vo svojej podstate naladený negatívne. Zmýšľame o sebe často nepekne, sme k sebe prehnane kritickí a máme tendenciu prikláňať sa k urýchleným záverom, často negatívnym. Ale i naše prvé reakcie sú také.  Preto sa niet čomu čudovať, keď psychológovia bijú na poplach a hlásia, že v období koronakrízy stúpla návštevnosť ich ambulancií o viac než 100%.

 

Vraví sa, že nezáleží na tom, čo sa ti prihodí, ale na tom, aký postoj k tomu zvolíš. Ste optimista, alebo pesimista? Je váš pohár poloprázdny alebo poloplný? Ako naštartovať pozitívne myslenie a posilňovať ho, ako ho zaviesť do každodenného života ako novú rutinu? Skúste krok za krokom premeniť ten vnútorný hlas z ufrflaného na povzbudivý a veselý.

Krátky návod na pozitívne zmeny

Počúvajte svoje myšlienky a striehnite. Nájdite oblasti, o ktorých najviac uvažujete negatívne a pomaly svoje rozmýšľanie vedome opravujte.

V práci toho zase bude nad hlavu? A možno nie. Dnes všetko stihnete k svojej spokojnosti a zvyšok počká na zajtra. Urobíte všetko, čo je vo vašich silách a to stačí.

Manžel ma považuje iba za žienku domácu. Ale sám tiež pomáha, často vyloží z umývačky riad, prezlečie deti do pyžama a aj kávu mi spraví.

Vonku je otrasné počasie a takto to bude minimálne do februára. Možno áno, ale cez víkend by sa dalo ísť na hory za slniečkom. A keď nie, vždy lepšie zdraví vonku na prechádzke, aj keď pod mrakom, ako chorí doma v posteli.

Vidíte ten rozdiel?

Zastavte negatívne myšlienky hneď na začiatku.

V momente, keď si uvedomíte, že sa vám pod kožu snaží dostať nepríjemný pocit, analyzujte ho. Je to reálna hrozba, alebo len opäť príliš premýšľam? Zastavte to hneď!

Úsmev prosím!

S úsmevom ide všetko ľahšie, ale my sme už na to akosi zabudli. Smejeme sa primálo, tak to treba znovu natrénovať. Vždy keď sa dá, usmejte sa, niekedy tým zachránite svet.

Zdravý životný štýl je pozitívna zmena.

Áno, áno, veľa sa o tom píše, ale je to preto, že niečo na tom bude. Svetová zdravotnícka organizácia vo svojich aktuálnych odporúčaniach vyzýva k pohybu. Viac ako 25% dospelých a viac ako 80% mládeže má málo pohybu. V dôsledku nedostatku fyzickej aktivity zomrie každý rok úplne zbytočne cez 5 miliónov ľudí. Toľko informácie od WHO. Treba dodať, že pohyb a zdravá strava výrazne prispievajú ku kvalite života, k pozitívnemu hodnoteniu samého seba a teda aj k optimizmu. Ďalšie argumenty sú tu asi zbytočné.

Pritiahnite si pozitívnych ľudí.

Večne nespokojní, ufrflaní a nahnevaní ľudia vám pri zmene životného štýlu veľmi nepomôžu. Práve naopak, sú to ciciaci energie a dobrej nálady. Nasajú ju ale naspäť dajú zase len to svoje. Urobíte lepšie, ak takýchto kamarátov odfiltrujete a čas venujete kvalitnej socializácii. Otvoreným ľuďom s pozitívnym pohľadom na svet, ktorí sú vždy za dobrodružstvo. Svojím nadšením a energiou vás vtiahnu do veselého kolotoča. A jazda sa môže začať!

Odpustite si. Nie ste dokonalá. Ale kto je?

Je veľa ľudí, ktorí sa tvária sebaisto, to ale nemá s dokonalosťou nič spoločné. Ani niektoré matematické úlohy nemajú jednoznačnú odpoveď, vo svete pocitov a myšlienok je to ešte zložitejšie. Začnite konať podľa svojho svedomia, najlepšie ako v danej chvíli viete. A odpustite si chyby. Odpúšťate ľuďom okolo, tak v prvom rade odpustite sebe. Patríte na tento svet so všetkými chybami aj nedokonalosťami práve tak ako so svojim talentom. V tomto poslednom bode vlastne celé pozitívne myslenie začína.

Nejde to odrazu a chce to čas. Ale aj malý krok sa počíta a každá snaha smerom k pozitívnym začiatkom má svoj zmysel. Trénujte, praktizujte, skúšajte a váš život sa zmení. Bude šťastnejší, menej stresujúci a kvalitnejší v každom ohľade. Najdôležitejšie je urobiť prvý krok.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.