Vážne veciZamyslenie

Skôr ako zomriem: zoznam, ktorý pomôže pozostalým

 Kristína Kováčiková   22.03.2021   1

Je to síce morbídna téma, ale praktická, rozmýšľať, ako sa pripraviť na to, že raz zomrieme. Radšej ju prenechávame starším: veď nech si teda majú na cintorínoch svoje pomníky ešte za života, keď chcú mať ošetrené aj tieto „detaily.“

Ale kým máme vlastné zuby a kĺby, a sme uprostred kolotoča práce a rodiny, riešime splátky hypotéky, plánujeme letné dovolenky, nie to, či chceme zlaté alebo strieborné písmená na náhrobku, nepríde nám to, že je treba sa tým akútne zaoberať.

Shutterstock

 

Smrť je prirodzená, prirodzené je aj nemyslieť na ňu

Niekoho donúti až priama skúsenosť s úmrtím blízkeho, aby si urobil tento druh „poriadku,“ vyčlení si šanónik, kde rodina nájde pohromade všetky potrebné papiere pre prípad smrti.

Alebo stačí aj jemnejšie prefackanie od života, nehoda, náhle zdravotné ťažkosti a úzkosť, keď nás nakladajú do sanitky, aby nám došli niektoré súvislosti. Napríklad, aby partner vedel, kde máme odložené poistky za dom alebo že vyvýšené záhony treba natierať každý rok...

Keď takýto zoznam urobíte, ušetríte veľké množstvo starostí vašim blízkym.

Červené tenisky do truhly alebo nechajte nás v horách

Keby som to nezažila, nevedela by som si ani predstaviť to takmer nadšené predvádzanie výberu truhiel majiteľom pohrebnej služby. Doteraz mi v ušiach rezonuje to jeho: „Táto je krásna!“

Až s odstupom času uznávam, že mužove provokatívne reči, ktorými rušil ostatných, ako napríklad, kde presne chce byť pochovaný, aby mal dobrý výhľad na celú dedinu alebo šomranie po pohrebe kamarátky, že mu ukradla jeho pesničku, alebo srandičky, ktoré červené tenisky chce do truhly (spolu s KBŠ, Marlboro a Ray-banmi) nám uľahčili veľa rozpačitého rozhodovania, keď zomrel.

Pozostalým takéto želania môžu zjednodušiť už bez tak ťažkú skúšku. Môžu byť návodom, ktorý ich bude viesť, lebo v tom rozpoložení nemusia vedieť odpovedať ani na základné otázky. Môžu byť útechou, že to robíme s láskou pre zomretého človeka.

„S manželom sme horolezci. Keďže vždy lezieme spolu, máme aj spoločnú poistku a keby sme mali niekde zahučať, tak naši blízki vedia, že nemusia naše telá vyťahovať z trhlín, ale že nás tam môžu nechať spať naveky. Morbídne, ale pravdivé, podľa pravidla, že najkrajšia smrť je, keď zomrieš pri tom, čo miluješ,“ tvrdí moja kamarátka B.

Shutterstock

 

Keby sme sa prinútili namodelovať si takú situáciu, že tu zajtra nemusíme byť (niekedy na to stačí aj pozitívny test na koronavírus), možno by sme ani nevedeli, s čím začať, čo je dôležité, aby bolo na našom zozname.

Poistky? Heslá do internetbankingu? Konto na Facebooku? Kryptomény? Náhradné kľúče od auta? Číslo na opravára, keď sa pokazí tepelné čerpadlo alebo čistička?

Poďme si to pre istotu trochu upratať.

Praktický zoznam na čo myslieť, keď tu už nebudem

Peniaze na účte

 • Ak máte spoločný účet alebo máte účet, ku ktorému má manžel dispozičné právo, ostáva niekoľko dní na to, aby z neho vybral nejaké peniaze nielen na pohreb, ale aj na život po ňom, lebo banka ho veľmi skoro zablokuje a potom už sa k nim nedostane až do konca dedičského konania.  

Hypotéka a iné splátky

 • Mať zapísané číslo účtu, z ktorého sa platí hypotéka, základné údaje o hypotéke – v akej banke je hypotéka, výška splátky, dátum splatnosti, aby sa nestalo, že sa partner dostane do omeškania so splácaním úveru.
 • Pre tento prípad je dobré vedieť heslo k internetbankinu osoby, z ktorej účtu sa platí hypotéka, ale ešte lepšie je mať aj dispozičné práva k tomuto bežnému účtu (kvôli plateniu hypotéky).
 • Obdobne to platí aj o iných typoch úverov – je dobré spísať, kde máte iné úvery, kedy a v akej výške sa platia (to môže byť aj tovar na splátky od nebankových spoločností alebo bezúčelové úvery v bankách. A tiež, či máte nejaké podlžnosti, napríklad pôžičky v rámci rodiny.

Mesačné platby

 • Máte poistenie nehnuteľnosti a domácnosti? Treba mať poznačené, kedy a v akej výške sa platí.
 • Máte lízing auta? Poznačte si, kedy a v akej výške sa platí.
 • Rovnako je dobré spísať, kde a v akej výške sa platia služby ako napríklad plyn, elektrina, RTVS, poplatky za odpad, nájomné, internet, mobilné služby, Netflix a podobne.
 • Chodia vám za služby digitálne faktúry na mail alebo cez e-občiansky? Bez prístupu na váš e-mail môže mať manžel/manželka, resp. partner problém dostať sa k nim.

Doklady

Na jednom mieste by ste mali mať

 • osobné doklady (ako napríklad rodný list, sobášny list, vysvedčenia, pracovné zmluvy, daňové doklady, živnostenský list a pod., aj napríklad na účely konania o dôchodku)
 • doklady k nehnuteľnostiam (kúpna zmluva, darovacia a pod.), rozhodnutie z katastra, hypotekárnu zmluvu, zmluvu o zriadení záložného práva, ročné vyúčtovanie energií a pod.
 • Dôležité sú aj doklady od auta, technický preukaz - malý, veľký, náhradné kľúče, kľúče od schránky.
 • ak ste živnostník, odložte si kontakty na účtovníka, zákazníkov, kolegov...

Dedenie

Téma si určite zasluhuje samostatný článok, ale tu je zopár dobrých tipov:

 • Ešte pred samotným dedičským konaním prebieha predbežné konanie u notára, kde sa spisuje zoznam majetku aj dlhov. Notára o nich informuje pozostalý – napríklad mu nadiktuje konkrétnu banku, v ktorej mal zomretý účet a od tejto banky si notár vyžiada potvrdenie. To znamená, že notár nelustruje všetky banky a o iných účtoch sa nemá ako dozvedieť.
 • Nad závetom je dobré rozmýšľať vtedy, ak nechcete, aby za vás rozhodol Občiansky zákonník. Takto sa oplatí ošetriť majetkové vzťahy napríklad bezdetným manželom, nakoľko manžel nikdy nededí sám, ak nie sú deti, dedí spolu s rodičmi zomretého.
 • Predmetom dedenia sa stávajú aj peniaze z druhého a tretieho dôchodkového piliera, ak nemáte zadefinovanú oprávnenú osobu. Ak máte uzatvorené životné poistenie, je tam tiež možnosť určiť oprávnenú osobu.
 • Pozor tiež na aktualizácie pri poistkách, resp. závetoch, pri zmene životného partnera nezabudnite zmeniť oprávnenú osobu.

Účty v online priestore

 • Vaši najbližší nemusia mať prehľad, aké sociálne siete používate a ako s nimi naložiť po smrti (zrušiť alebo ich nechať spravovať vašimi blízkymi). Je na vás, či im sprístupnite heslá na mail, Facebook, Instagram, prípadne na vašu vlastnú webovú stránku.
 • Pomôckou môže byť aj password manager, software, v ktorom máte uložené všetky heslá a pamätáte si len jedno (do password managera) - to treba pre tento prípad niekde pekne uchovať.

A ešte tie iné veci...

Žoviálny manžel kolegyne M pri tejto téme poznamenal, že by chcel čísla na učiteľky do školy a do škôlky, čo je tiež racionálna požiadavka.

Na zozname však nemusia byť len praktické veci. Mojej kolegyni B napadlo, že by chcela dcéram zachovať rodinné recepty a napísať im listy. Niekomu napadne aj celý román.

Budem sa opakovať, ale nech už je zoznam dlhý, či krátky, robíme ho najmä pre tých, ktorí po nás ostanú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
LindaN napísané 25.03.2021 19:37

veľmi užitočný a potrebný článok, oceňujem autorku.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.