ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciZamyslenie

Pred smrťou sa nedá utiecť ďaleko

 Kristína Kováčiková   02.11.2017   1

Francúzsky maliar Pierre Bonnard mal 26 rokov, keď stretol svoju budúcu modelku, milenku, a po vyše tridsaťročnom spolužití aj manželku, Marthe. Bol to zaujímavý ľúbostný príbeh, ktorý sa skončil jej smrťou, hoci nie celkom.

Shutterstock

 

Ani smrť nás nerozdelí

Bonnard často maľoval útržky z ich každodenného života. Patrili k nim aj obrázky nahej Marthe v kúpeľni. Nikdy nezachádzal do detailov, keď išlo o jej tvár a keď maľoval jej telo, zobrazoval ho stále mladé a v plnej sile, aj keď zostarla. Neprestal s tým ani po jej smrti, čo považovali niektorí, nielen výtvarní kritici, za „morbídne.“

Prezrádza to veľa o nastavení spoločnosti, ktorá má strach zo smrti, zo smútku, z trúchlenia. Ľudia často očakávajú, že trúchliaci človek bude žiť „normálne“ ďalej; že obráti list a v prípade Bonnarda, bude kresliť asi iba krajinky.

Zabudnutý smútok

Niekedy reže uši hoci len to, že vyslovíte nahlas meno zomretého. Že si nedáte pokoj so spomienkami. Pritom je to normálne, ako napríklad aj potreba rozprávať sa so zosnulým, či modliť sa k nemu. A je to aj zdravé.

Čo sa však nedá povedať, keď sa snažíme smútok nejakým spôsobom obísť. Napríklad tým, že si zamestnávame hlavu všetkým možným, od vybavovania pohrebu, dedičstva. Vrháme sa do práce, utekáme do rôznych činností. Až po čase sa ukáže, aké veľké má táto stratégia trhliny.

Niektorí pozostalí si trúchliť nedovolia. Snažia sa byť za každú cenu silní, statoční a nezlomení. Sú obdivovaní okolím, ako dobre sa im podarilo vysporiadať sa so smrťou. Že je to dobrý štartér depresívnych ochorení, vstupenka na psychiatriu, často netušíme.

Shutterstock

 

Keď musíme dobiehať smútenie

Psychoterapeutka Verena Kast sa vo svojej praxi stretla s prípadom 40-ročnej ženy, ktorá prišla o muža pri dopravnej nehode a rozprávala jej s hrdosťou, ako zvládla stratu manžela: „Všetko išlo ďalej, ako by tu stále bol, vôbec nič sa nezmenilo!“

Žila tak, akoby sa takmer nič nestalo. Mala dobrý pocit, že aj bez muža dokáže vo všetkom udržať poriadok, všetko organizovať, vychovávať deti bez otca. Všetci obdivovali celú rodinu. A na nebožtíka sa po čase zabudlo. Po rokoch začala mať rôzne psychosomatické problémy.

Počas psychoterapie sa ukázalo, že táto žena v skutočnosti stratu „zvládla“ tak, že ju vytesnila. Proces smútenia sa vďaka terapii spustil. Štyri roky po smrti manžela mohla začať doháňať svoje trúchlenie.

Pred smútkom sa nedá utiecť

Hoci je to veľmi individuálne, v odbornej literatúre sa uvádza, že obdobie akútneho smútenia môže trvať jeden, ale aj dva roky. Posledné štádium, obdobie riešenia, trvá od 2-3 rokov po úmrtí blízkej osoby. Na to, ako dlho má trvať trúchlenie, však neexistujú žiadne smernice.

Čím viac sme s niekým emocionálne spútaní, tým väčší je náš smútok, keď ho stratíme. O spoločnosti naopak platí, že čím viac vytesňuje smútok a smrť, tým menej je schopná prejavovať voči trúchliacemu spontánnosť a tým skôr vyžaduje, aby pozostalý s trúchlením čo najrýchlejšie prestal (Bonnard, maľuj už radšej tie krajinky!).

Chýbajú nám aj rituály, ako spoločne trúchliť a pomôcť tak nielen pozostalému, ale aj sebe. Pretože smrť sa týka každého z nás; každý si s týmto extrémnym zážitkom musíme nejako poradiť. Možno, že smútok je emócia, ktorá môže v živote otraseného človeka postaviť nový systém, nové prežívanie svojho ja i sveta, domnieva sa Verena Kast. A ja za pozostalých dodám, že pomáha, keď na to nie sme sami.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 01.11.2017 08:54

ano.. smutit treba.. aj sa o tom rozpravat.. vela

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.