ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciZamyslenie

Prečo vodiči MHD zatvárajú ľudí medzi dvere

 Mína   16.09.2014   4

Preplnené zastávky autobusov, natrepané električky, hvízdajúce trolejbusy. Dobehnúť, nastúpiť, cvaknúť lístok, nedýchajúc stáť na jednej nohe, vystúpiť a rýchlo bežať na druhý spoj.

To je taká naša bratislavská klasika. Hlavne v špičke, keď sa nervózne ponáhľajú všetci. Tí s aktovkami do školy, tí s ruksakmi na hlavnú stanicu, tí s pracovnou taškou do rannej zmeny a tí s paličkou na odber krvi alebo na trh po čerstvú zeleninu.

Dobiehajúci občas nedobehnú. Dvere sa zabuchnú tesne pred ich nosom. Alebo do nosa dostanú dobre mierenú ranu aj s dobre mienenou radou. Obe od šoféra. A nebýva to vždy len v to nervózne pracovné ráno. Že prečo?

Tehotná

Bolo to nedávno, minulú zimu, keď je večer skoro tma. Dlhý kabát mi prekrýval zväčšujúce sa bruško. Fakt, že ho mám, sprevádzal môj komótny krok a „kačací“ výstup na schodíky električky. Nastupovala som prednými dverami. Nervózne cenganie a tresk! Dvere mi premasírovali kríže. Rovno zo schodkov som otvorila dvere do šoférskej kabíny:

„Udreli ste ma! Privreli ste ma medzi dvere! Som tehotná! Mohli ste mi ublížiť!!!“ Žena vodička mi s výrazom, ktorý napovedal, že ju robota nebaví, len odvrkla: „Mali ste sa ponáhľať...“

Detná

Toto sa mi stalo pár dní dozadu. Šla som s bábom v kočíku a so staršou dcérou zo škôlky. Pršalo.

Napriek tomu som na zastávke stála mimo prístrešku, aby som mávla na šoféra prichádzajúceho autobusu. To akože nastupujem s kočíkom. Vždy to tak robím. Vozidlo malo zníženú podlahu, fajn, ľahšie sa nastupuje. Naskočili sme strednými dverami. Presne tými, čo majú piktogram s kočiarikom. 

 

Vystupovali sme na zastávke na znamenie, zazvonila som v predstihu. Šofér zastal. „Rýchlo vyskoč...“, vravím dcére. A potom som sa s kočíkom pratala do dverí ja.

Vtom prásk! Dvere sa zatvorili. Dcéra sama vonku, bála sa, jačala. Ja s bábom vnútri, tiež som jačala. Na celý autobus:

„Vystupujem s kočíkom! Vystupujem s kočíkom! Otvorte! Otvorte, vystupujem s kočíkom! Nevidíte, vonku mám druhé decko!!! Šofér otvoril. Ale nezabudol ma poučiť: „Čo tu na mňa hulákate?! Vašou povinnosťou je pri nastupovaní prísť k predným dverám, nahlásiť mi nástup s kočíkom a takisto nahlásiť názov zastávky, na ktorej budete vystupovať!“ 

Stará

Táto príhoda je staršieho dáta a ja som v nej bola len pozorovateľom. Ale išla som si oči vyočiť.

V jedno nedeľné dopoludnie som sa viezla v takmer prázdnej električke. Pristúpiť chcela staršia pani, taká typická Prešpuráčka. Elegantná, upravená, spôsobná, zrejme šla z kostola. Aj pristúpila, ale nie celá. Keď sa zavreli dvere, ruka aj s kabelkou jej ostala vonku. Keď sa električka pohla, ona stála na schodíkoch a nemala sa ako chytiť. Hádzalo ju zo strany na stranu a kričala na šoféra, nech jej otvorí. Nič. Tak som sa postavila, šla za ním a klopla na kabínu:

„Otvorte, veď ste tú pani pricvikli.“ On mi odbrblal: „ Nemôžem otvárať dvere počas jazdy!“ „Tak zastaňte!“, už som kričala. Brbloš nič, len zase to jeho: „... nemôžem zastaviť mimo zastávky!“

Tak prečo teda vodiči MHD zatvárajú ľudí medzi dvere?

Ich odpovede boli vždy jasné a pohotové. A možno aj logické. Len ja som ich stále akosi nepochopila. 

PS: Začína Európsky týždeň mobility. Fandím mu. Sprevádza ho aj heslo: Vystúpte z áut a nasadnite na MHD. Aspoň pohneme kostrou. A tí druhí? Pohnú trošku svojim svedomím?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku
Sisi napísané 17.09.2014 22:18

Mna by zase zaujimalo, preco nizkopodlazne autobusy zastavuju tak, ze mam daleko s kocikom od chodnika, ale na na cestu by som sa s nim nezmestila Mr. Green aspon v nasom meste...

Klaus napísané 16.09.2014 10:28

Tak to se mi jeste nestalo Mr. Green

Klaus napísané 16.09.2014 10:29

ale nehci s tim nejak machrovat Big Grins

Podporte článok na napísané 15.09.2014 11:40

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
15.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
22.03.2018   0
Nedajme sa oklamať zdaním, že dnešné deti, intuitívne používajúce moderné technológie, sú inteligentnejšie a schopnejšie ako generácie pred nimi.
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
21.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
detské choroby
Najčastejšie problémy nôh u najmenších detí
20.03.2018   2
Nad mojim prvým novorodencom na tretí deň pri novorodeneckej vizite sudička v bielom plášti pri pohľade na potomkove nohy vyslovila dvojicu latinských výrazov, ktoré som si nezapamätala, ale zneli veľmi hrozivo. Nasledovalo 24 hodín mentálnych múk, kedy už som dieťa videla na vozíku a o barliach.
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?