Vážne veciZamyslenie

Prečo nedávam fotky svojho dieťaťa na sociálne siete?

 Anna Veselá   29.11.2022   2

Robí to veľa z nás, rodičov. Uverejňujeme príbehy, fotky, videá na Facebookoch, Instagramoch, Tik-tokoch, kde sú hlavnými aktérmi naše deti.

Samozrejme. Veď sme takí hrdí na svoje rodiny. Chceme zostať v kontakte s príbuznými a priateľmi. A ešte ďalšia vec: je niekde hlboko v nás túžba zdieľať s ostatnými, čo pri výchove dieťaťa zažívame.

Na druhej strane, uvedomujeme si, že internet nie je vždy práve najbezpečnejším miestom.

Unsplash

 

Pri každom online „podelení“ sa niečoho nášho, strácame kúsok (množstvo) svojho súkromia. Strácame aj možnosť ďalej manažovať a kontrolovať osud informácií, ktoré sme pustili do priestoru, v ktorom ostáva všetko o nás zaznamenané.

Ako sa to týka našich bábätiek a detí? Do akej miery je to nebezpečné pre nich? Môžeme si len tak beztrestne, s ľahkosťou na duši, uverejňovať ich fotky na sociálnych sieťach?

Prečo deti nedávať na sociálne siete

Zaujímavý bol postreh jednej z mám, ktorá hovorí: „Netuším, či moja dcéra bude sklamaná, keď ako tínedžerka zistí, že nemá milión sledovateľov, pretože som jej neotvorila profil na Instagrame, ešte keď bola v plienkach.“

Sociálne siete nám umožňujú zažívať „tu a teraz“ bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzame. Zachytávajú to, čo práve žijeme. A čím žijú naše rodiny, kamaráti, známi.

„Milujem sledovať obrázky detí mojich priateľov a myslím si, že je super, že sa rozhodli zdieľať videá, na ktorých ich dieťa spieva, smeje sa a robí prvé kroky,“ hovorí táto mama.

„Napriek tomu som sa jednoducho rozhodla nezdieľať tehotenské fotografie alebo dokonca rodinné fotografie z pôrodnice, keď sa narodila naša dcéra, pretože moje tehotenstvo, pôrod a rodinný rast sú súčasťou môjho života, ktoré som si chcela uchrániť pred vonkajším svetom.

 

Rešpektovať súkromie dieťaťa

"Ľudia sa ma často pýtajú, prečo nezdieľam fotky svojej dcéry na sociálnych sieťach, veď už je staršia, ale moja odpoveď je rovnaká.

Žijeme vo svete, kde sa ľudia môžu o vás veľa dozvedieť za krátky čas a ja nepotrebujem, aby ostatní vedeli, čo robí moja rodina 24 hodín denne. Tiež chcem rešpektovať súkromie mojej dcéry. Nie je dosť stará na to, aby mi povedala, či je pre ňu v poriadku, že zdieľam jej život s celým svetom!

Má len 16 mesiacov, takže súhlas je ťažko pýtať. Aj keď si viem predstaviť, že by som mohla „postnúť“ o nej niečo milé a zábavné každých 5 minút. Pretože miluje knihy, hrá sa so skladačkami, pomáha mi vysávať, dokáže vyhádzať perfektne poskladané oblečenie zo šuflíkov za minútu.

Mohla by mať toľko followerov a srdiečok a lajkov... na druhej strane, nebude tam mať nič, čo by jej mohlo byť nepríjemné, ako napríklad záchvaty hnevu, či frustrácie, keď sa jej niečo nedarí (aj keď nám to môže byť v tej chvíli rozkošné).

Chcem zároveň povedať, že nijako neodsudzujem iných rodičov za to, že tieto fotky zverejňujú. Len ja to mám skrátka inak. Nemôžem ochrániť svoje dieťa od všetkého, ale sú niektoré veci, ktoré kontrolovať môžem.

Môžem sa k nej správať už teraz s rešpektom a nechať jej právo rozhodnúť sa, keď bude mať na to vek. Keď vyrastie a bude dosť stará na to, aby používala mobil, potom jej pokojne poskytnem hoci všetky jej fotky od narodenia. Ale rozhodne sa sama, nie ja za ňu.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo by si rodič nemal dať ako profilovú fotku na Facebooku fotku svojho dieťaťa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zrena napísané 03.11.2022 21:52

moje deti su iba na onglazz plakete oma v obyvačke

Neda napísané 03.05.2022 21:00

pretože to tam nepatri a radšej si z toho spravim plaketu do skla

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.