Vážne veciZamyslenie

Prečo musíme deti naučiť kriticky myslieť

 Marcela Beňová   22.03.2019   0

Známy český komik nedávno natočil video, v ktorom kritickým spôsobom nahliadol na školstvo. V satirickej scénke vykreslil, aké majú školy nedostatky, a ako demotivujú deti učiť sa. 

To skutočne zaujímavé bola diskusia pod videom. Do seba sa pustili dve skupiny divákov. Tí, ktorí vzdelávanie v škole obhajovali, a tí, ktorí ho kritizovali. Myslím, že si všetci vieme predstaviť, ako to vyzeralo.

shutterstock

 

Čím viac sa diskusia rozvíjala, tým prvoplánovejšie argumenty padali. Celá obhajoba a kritika sa niesla v duchu: ak som mal školu rád, obhajujem ju, ak nie, kritizujem.

Máme v úlohe čitateľa, diváka, ale aj rodiča či študenta schopnosť kriticky myslieť? A vieme to naučiť svoje deti?

Čo umožňuje kritické myslenie?

Kritické myslenie nie je nový pojem. V niektorých dielach ho spomínajú už antickí filozofi a venujú sa mu aj moderné vedecké štúdie.

Tie naznačujú, že najlepšie pracovné pozície nezískavajú tí najskúsenejší ani najtalentovanejší zamestnanci, ale práve pracovníci, ktorí preukazujú vysokú schopnosť kritického myslenia.

Tá im umožňuje lepšie selektovať informácie, hľadať súvislosti a odlíšiť emócie od faktov. 

Ľudia s kritickým myslením sú zvyčajne uvážlivejší, nezahlcujú sa množstvom zbytočných správ a ťažšie podliehajú manipulácii.

Odborníci sa nazdávajú, že kritické myslenie bude jedna z najdôležitejších požiadaviek, ktorá našim deťom umožní uspieť v informačnom pretlaku, teda v dobe, keď budú dospelí.

Jednoducho, schopnosť triezvo zhodnotiť fakty a zariadiť sa podľa nich, je pre budúcu generáciu to, čo pre našu ovládanie angličtiny.

 

Škola a kritické myslenie

Kým na Slovensku sa termín kritické myslenie stále spája najmä so slovom kritika, a preto ho školstvo príliš rado nemá, v Česku na potrebu zaviesť učenie kritického myslenia do škôl upozorňuje napríklad publicista Petr Ludwig. 

V odborných diskusiách vysvetľuje, že dnešné deti sú pod silným kultúrnym, ale ja politickým vplyvom, sociálnych sietí, ktorých algoritmus prirodzene vyhodnocuje emócie a podľa nich podsúva také správy a informácie, ku ktorým sa deti hlásia.

Petr Ludwig upozorňuje, že aj vďaka informačnej vojne na internete sa bude spoločnosť čoraz viac polarizovať a určiť, ktoré informácie sú zásadné a pravdivé, bude stále ťažšie.

S kritickým myslením by sa teda mali deti stretávať čo najskôr. Nielen v domácom prostredí, z rozhovorov rodičov a kamarátov, ale aj počas vyučovania.

Kritickému mysleniu by malo pomôcť väčšie prepájanie predmetov v škole, hľadanie súvislostí medzi informáciami z matematiky, fyziky či biológie a najmä schopnosť detí zadefinovať a vyjadriť svoj názor.

shutterstock

 

Vedia naše deti kriticky myslieť?

Učiteľka slovenského jazyka na strednej škole Martina sa domnieva, že práve kritické myslenie je niečo, čo dospievajúcim zúfalo chýba.

„V minulosti boli deti vedené k tomu, aby svoj názor podceňovali a prispôsobili sa väčšine. Dnes deti názor majú. Avšak vytvárajú ho z mylných informácií.

Už deti na základnej škole veria akýmsi stereotypom, že ich klamú médiá, že všetko je biele alebo čierne, a neboja sa dať to von.

Veľakrát vidím decká zdieľať názory, ktoré vyhodnotili z povrchných článkov a youtube videí. Ale ak pod to zopár spolužiakov napíše, že súhlasí, deti to vnímajú ako podporu a potvrdenie, že majú pravdu.“

Základom je hovoriť bez emócií

Ako učiteľka sa domnieva, že učiť kritickému mysleniu na strednej škole, je už neskoro. Začať treba oveľa skôr a investovať doň musia nielen učitelia, ale predovšetkým rodičia.

„Musíme sa naučiť, že už s malými deťmi sa pri problémoch posadíme a komunikujeme bez toho, aby sme zapájali povrchné informácie, predsudky a emócie.

Nedávno som so synom riešila situáciu – ich rómsky spolužiak robil problémy, ktoré sa museli riešiť aj s rodičmi.

Ak som nad tým nechcela mávnuť rukou a skonštatovať niečo o "neprispôsobivej komunite" a "budúcom nezamestnanom", potrebovala som niekoľko hodín, počas ktorých sa syn pýtal a ja som vysvetľovala.

Snažila som sa, aby pochopil, z akých podmienok spolužiak pochádza, hovorili sme o sociálnej nerovnosti, o tom, že nie všetky deti majú rovnaké podmienky na život. Aj o tom, akú úlohu v tom zohrávajú rodiča.

Syn má osem, ale vidím, že tento rozhovor ho veľmi posunul v myslení a hodnotení.

Verím, že keď sa mu podarilo spracovať rozhorčenie nad spolužiakovým správaním, dokázal sa na celý problém pozrieť aj z druhej, nezaujatej strany. A to je vlastne jediný spôsob, ako sa kritickému mysleniu naučiť.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?