Vážne veciZamyslenie

Prečo máte potrebu ubližovať iným komentármi, ako vyzerajú?

 Kika Kováčiková   14.01.2022   0

Speváčku Katku Koščovú bulvár roky predával na nekvalitnom papierovom podklade vhodnom akurát tak na čistenie zemiakov, komentujúc jej vzhľad.

Drsným, hrubým, nevyberavým slovníkom sa vyjadrovali k niečomu, o čom mali držať hubu a krok, ako sa u nás hovorí. Hrali na primitívnu strunu lúze, ktorej na podnose podhodili svoju smradľavú kosť na okusovanie: veď nech si národ uľaví, trochu sa vyventiluje.

Je to humus. A keď patríte k tým, ktorí to dobrovoľne čítajú a ešte radšej mydlia prsty na tom, aby sa odbavili v komentároch, je mi vás nesmierne ľúto.

Shutterstock

 

Bodyshaming spôsobuje utrpenie

Váha nikdy nebola témou, ktorej som sa chcela verejne venovať. Vždy to odvádzalo pozornosť od toho, čo som reálne chcela povedať, či urobiť. Nakoniec zostávala tá Koščová, ktorá sa príšerne oblieka a k tomu ešte aj príšerne vyzerá,“ napísala Katka na svojom Facebooku.

Ten istý bulvár, ktorý ma dnes chváli a chce vedieť ako som schudla ma pri tej istej váhe akú mám dnes šikanoval pred rokmi. Chcú rozhovory a keď im povieme, že sa nebudem baviť o chudnutí povedia, že to asi neprejde cez redakčnú radu,“ smeje sa im Katka úprimne a jedným dychom dodáva:

Ja sa o tom nechcem baviť. Chápete. Roky som sa tvárila, že mi bodyshaming nevadí, lebo sú predsa dôležitejšie veci, ale pravdou je, že som tým veľmi trpela. Vyabstrahovať človeka na kus mäsa a opekať ho na ražni…

Veľmi by som si priala, keby sme mohli všetci svorne tuční, chudí, dlhí, krátki, bieli, hnedí, takí, onakí žiť na tejto planéte bez toho, aby sme si robili zle, aby sme boli súdení podľa vonkajších znakov. Možno by sme sa bez pocitov viny, zlyhania a hanby mali omnoho radšej a keď sa máme radi, chceme a robíme pre seba to najlepšie,“ uzavrela Katka tému.

 

Aj ja by som si to priala. Ale dá sa to?

Nežijeme zrovna v spoločnosti, ktorá vyzdvihuje silné stránky ostatných. Nežijeme vo svete, kde sa ľudia vzájomne povzbudzujú. Skôr sa radi navzájom zhadzujeme. Prečo?

Lebo zrejme nám to urobí aspoň na chvíľu dobre. Možno sa pár minút cítime lepšie. A menej ohrozené napríklad krajšími ženami – ach, ten pocit, keď o nich môžeme utrúsiť, že predsa len majú tučné stehná alebo kruhy pod očami alebo ach, obidve naraz!

Keďže si chceme tento pocit víťazstva čo najviac vychutnať, nemôžeme si ho nechať len pre seba, to by nemalo taký efekt. A kde inde môžeme dokonale nechať prechod našim emóciám, ako v žumpe internetu? Je to úžasné miesto, ktoré nám dáva príležitosť správať sa otrasne.

 

Sue Scheff, autorka knihy Shame Nation (Národ hanby), povedala: „Ženy nielen rýchlo útočia, ale sú aj obeťami útokov. Ženy, ktoré sa necítia dosť silné v reálnom živote, si myslia, že na internete môžu kohokoľvek roztrhať na márne kúsky.“

Sama bola obeťou kybernetického útoku, označená za „odporného šialenca,“ či „zlomyseľného psychopata.“ O svojej útočníčke povedala: „Zranení ľudia zraňuj iných.“

Niekedy títo zranení ľudia natoľko stratia kontakt sami so sebou, s hranicami toho, čo je ešte únosné a čo už je za čiarou, že si ani nevšimnú, ako hlboko klesli.

Máme však každý deň príležitosť uvedomiť si, ako na tom sme a či skutočne máme tak nízke sebavedomie, že nevieme odolať potrebe negatívne hodnotiť iných. Zosmiešňovať ich pre ich výzor. Ako protijed tohto správania stačí zastaviť sa. Zastaviť svoje hanlivé myšlienkové pochody o druhých, zastaviť svoje prsty pred hnusnými komentármi, ktorými by sme mohli niekoho virtuálne poštekliť.

Povedať o niekom, kto nám nie je sympatický, niečo pozitívne, to je zase o ešte jeden level vyššie. Možno aj o dva. Predstavte si ale ten krásny svet, v akom by sme mohli všetci žiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenské 2022
21.01.2022   0
Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.
Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene
15.01.2022   0
Vyvolanie pôrodu - umelé naštartovanie pôrodnej činnosti, môže navrhnúť lekár. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať.
Maximálna materská 2022. Aká je najvyššia a najnižšia materská?
06.01.2022   0
Maximálna materská, ak žena začne poberať materské v roku 2022, bude mesačne 1732,10 eur v mesiaci, ktorý má 31 dní.
babetko
Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené
20.01.2022   1
Mama dvoch detí odfotila svoje materské mlieko, ktoré zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
18.01.2022   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Prečo plače
16.01.2022   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detské choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
21.01.2022   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Ako fungujú lieky proti kašľu
14.01.2022   1
Skôr ako sa vyberiete do lekárne. Viete, čo potrebujete? Podľa spôsobu účinku rozdeľujeme lieky proti kašľu na lieky proti suchému kašľu (antitusiká) a lieky proti vlhkému kašľu (expektoranciá).
Suché pery a „vyštípané“ okolo úst
09.01.2022   0
To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky.
zvery
Chováme piraňu
27.12.2021   0
Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota ako je piraňa, nie je nič nemožné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si predstavujeme? Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov?
7 faktov, ktoré o psoch asi nevieš
21.12.2021   1
Tvoj pes je inteligentný ako 2 ročné bábätko Je to dostatočne dobrý dôvod, prečo si deti a psy tak dobre rozumejú? Zaujímavosťou je, že spoločne rozumejú asi 250 typom giest a slov.
Vianočné menu pre vášho domáceho miláčika
16.12.2021   0
Niekoľko tipov, čo ponúknuť vášmu psíkovi, aby ho po Štedrej večeri nebolelo bruško.