ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Vážne veciZamyslenie

Pachuť

 rodič   30.11.2012   3

Zostala mi v mysli, po skratkovitom ukončení štrajku učiteľov. Pachuť zrady, pachuť beznádeje, pachuť bezmoci.

Viem si predstaviť, že pre veľa učiteľov rozhodnutie štrajkovať vôbec nebolo jednoduché, pretože ich reálne mohlo dostať na hranicu hmotnej núdze. Pred Vianocami. 

Snažili sa nám všetkým povedať, že je niečo zhnité v štáte slovenskom.

A zrazu mám pocit, že z tejto dôležitej správy zostala len vysoká hra patriotov. Pár tanečkov okolo horúcej kaše, aby sa nepovedalo a šlus. 

Pofrflali ste si, kus obschnutého džganca vám hodíme (alebo aj nie) a šup, zase pekne do radu. Lebo, úprimne, váš názor tento štát nezaujíma.

A ja, ako občan, si začínam klásť otázku, načo je mi štát?

Kedysi som štát chápala ako dohodu, kde ja sa vzdám nejakej časti svojich príjmov = zaplatím, aby mi štát zabezpečil potreby, ktoré nie som schopná si zabezpečiť sama.

  • zdravotníctvo
  • školstvo pre mňa a moje deti
  • bezpečnosť
  • spravodlivý súd
  • dôchodok

Teraz, keď to začínam rozmieňať na drobné, tak sa pýtam:

Kto plní svoju časť dohody?

Lekárov z 80% platím sama v súkromnom centre, pretože kvalita, čas, ochota, odbornosť.

Do školy nosím všetko od toaleťáku po savo - a kopec peňazí, čiže hodnú časť svojich príjmov, pretože štát nemá na vymenenie okien, opravenie záchodov, zabezpečenie  základného materiálu na výučbu (od papiera až po učebnice). 

Bezpečnosť mi snáď naša polícia ako tak zabezpečí, ale ešte nedošlo na reálne lámanie chleba, tak uvidíme. 

A súdy?

Neverím, nepokladám ich za autoritu, ktorá by bola ochotná hájiť moje práva, nemám dosť peňazí na správne pošteglenie dámy so šatkou na očiach.

Dôchodok

aj keď naň prispievam, neverím, že sa mi akýkoľvek zo systému vráti. Celkom pragmaticky rátam, že na starobu ma zabezpečí len to, čo našetrím. A deti, ktoré snáď vychovám tak, že sa o mňa postarajú.

Nástupu na dôchodok v sedemdesiatke sa zrejme ani nedožijem. A keď nebudem extrémne šikovná, nezamestnaná budem kvôli veku už aspoň pätnásť rokov, kým mi nárok na dôchodok vôbec vznikne.

Takže ako? Kto plní svoju časť dohody? Potrebujem vôbec štát?

A zaujíma to vôbec niekoho?

Moje miesto je presne dané, seď za pásom, produkuj, nakupuj a raz za štyri roky pristúp k urne.

Je tu štát kvôli mne, alebo ja k vôli štátu?

Aby mal komu „prerozdelovať“ moje dane? Aby mal komu dávať štátne zákazky pre rovných a rovnejších? Platiť kultúrne poukazy, ufofondy, eurovaly, mýto, štadióny a iné pánske huncútstva? 

Pachuť je horšia a horšia, pretože ---- bezmoc láme na duši.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
mmonika napísané 30.11.2012 11:30

ale pisat ,ze strajk uz skoncil nie je pravda, moje dieta ,ktore este neskoncilo povinnu skolsku dochadzku sa neuci , jeho skola strajkuje dalej a ja zacinam mat strach ,ako sa stihne naucit novy jazyk na jazykove skusky,ked sa neucia

Ivka napísané 30.11.2012 11:19

pod toto sa mozem podpisat...absolutny suhlas

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.