ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Vážne veciZamyslenie

Novembrové sviatky a pokoj na duši

 Mína   28.10.2014   0

Vracala som sa so synom zo školy, cesta k nášmu domu vedie okolo cintorína. Pred ním už obchodníci rozkladali stánky s veľkými kvetináčmi chryzantém a voskovými kahancami. 

Na tých našich dušičkových sviatkoch sa moc nezabavíme. V Anglicku majú halloween, tam sa aspoň zabavia“, povedal mi zrazu môj školák. Učili sa dnes o ňom na angličtine. Dobre, patrí to predsa k anglickým reáliám. 

Naše sviatky nie sú o zábave 

Naše sviatky však nemajú byť o zábave. Majú byť spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Na tých, ktorí sú už po smrti, ale ich život čímsi obohatil ten náš. Na tých, ktorých sme poznali a ktorí od nás už odišli do večnosti.

„Tak potom prečo to niektorí slávia hentak?“ Priznám sa, že neviem. Teda neviem presne. Veď áno, svetielka, bosorky, predstavy o zle a snaha odohnať ho sú silno zakorenené aj v našej histórii. Objavujú sa v podstate vo všetkých kultúrach. Veď práve to, že na jeseň pribúda chladu a tmy si ľudia kedysi spájali s predstavou o prevahe zla nad dobrom. Svetlá lampášov im mali pomôcť trochu rozjasniť tieto chmáry. A vlastne aj hluk bujarej zábavy ich mal odplašiť.

Pamiatka zosnulých nemusí byť vážna, ani smutná,

ale mala by byť dôstojná. Iste, že na nich spomíname aj inokedy, rozprávame sa o nich, vybavujeme si momenty, ktoré sme s nimi zažili. Ale tento jesenný sviatok má u nás svoju tradíciu aj svoj význam.

„No rozprávaj ešte“, chce to moje chlapčisko vedieť viac. Sme už doma, a keďže má rád také tie „múdre reči“, vyberám niečo z knižnice a čítame si. Pritom si chlipkáme svoje obvyklé poobedné kafíčko.  

Kresťanská tradícia

Kresťanský kalendár nemal pôvodne na takýto sviatok vyhradený konkrétny deň. Stanovil ho v 8. storočí pápež Gregor IV. na 1. november a mal byť venovaný známym kresťanským svätcom a všetkým kresťanom pochovaných v rímskych katakombách. V 10. storočí zaviedol francúzsky benediktínsky opát z kláštora v Cluny spomienkovú slávnosť na počesť významných členov svojho rádu, ktorá sa konala 2. novembra. Postupne sa tento zvyk rozšíril v rímskej cirkvi všeobecne a pamiatka zosnulých je známa ako deň dušičiek. Konali sa zádušné omše a spoločné modlitby za mŕtvych či už v kostoloch alebo priamo na cintorínoch. 

Aj tieto dátumy kumulovali v sebe kresťanskú tradíciu a aj niektoré prvky, ktoré majú základ ešte v predkresťanskej kultúre. V niektorých častiach Slovenska sa na zomrelých  pamätalo tak, že im v predvečer dušičkových sviatkov prestreli pri večeri a prichystané jedlo nechali na stole aj cez noc, aby duše neostali hladné. Častejšie však jedlo nenechávali priamo dušiam, ale rozdali ho žobrákom, aby sa modlili za ich pokoj. Na tento účel sa osobitne piekol chlieb alebo malé bochníčky nazývané duše.

Na Všechsvätých aj na Dušičky

zvykli ľudia viac navštevovať hroby a pozornosť sa venovala aj ich úprave. Dopredu si našli čas na to, aby hrob aj jeho okolie vyčistili a upratali. Následne ho ozdobili čečinou, čečinovými vencami alebo obložili machom. Počas sviatkov zapaľovali na hroboch sviečky, ktoré predstavujú večné svetlo svietiace dušiam veriacich. Kvetinová výzdoba na hroboch je o niečo mladším javom, kvety sa na hrob kladú ako prejav úcty a vďačnosti. 

Preto chodievame na cintorín, je to miesto tichého spomínania. Mnohí sa tak po dlhšom čase vracajú tam, kde mali kedysi domov, kde sa narodili a vyrastali. A v myšlienkach aj k svojej rodinnej histórii. Preto sú tie naše dušičkové sviatky takéto.

Šálku bezkofeínovej sme vypili, ale ostávame sedieť pri stole a debatujeme ďalej. Rozprávame nielen o samotných sviatkoch, ale spomíname aj na tých, ktorým sú venované. Na tých, s ktorými sa syn už nestihol stretnúť, ale pozná ich z rodinných fotografií. A aj na tých, s ktorými sa stretával rád ale už nemôže. Tie naše dušičkové sviatky sú práve takéto.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?