Vážne veciZamyslenie

Nikto vám neuverí zneužívanie, ak máte za otca Woodyho Allena

 Marcela Beňová   12.04.2021   0

Odvážny 4-dielny projekt od HBO "Allen vs. Farrow" otvára 30 rokov starú kauzu, v ktorej musel Woody Allen čeliť žalobe, že sexuálne zneužil nevlastnú dcéru. Lenže ak je váš otec miláčik Ameriky, kto vám uverí?

Filmy Woodyho Allena miluje celý svet a herci, ktorí s ním pracovali, boli nadšení. Má talent hľadať talenty, a nejeden herec si takto vybudoval kariéru.

Ten istý Woody Allen bol v roku 1992 obvinený zo strany svojej expriateľky Mii Farrow z toho, že sexuálne napadol ich 7-ročnú dcéru. Akoby to nestačilo, ukázalo sa, že Woody Allen mal v tom čase aj pomer s ďalšou zo svojich nevlastných dcér.

 

Milovníčka detí vs. starý mládenec

Woody Allen bol už v tom čase hviezda. Filmy si sám písal, natáčal a ešte v nich aj stihol hrať. Pre Ameriku bol národný poklad. Bol večný neurotik, samotár a deti ho nezaujímali.

Mia Farrow bola už dvakrát vydatá, oba razy neúspešne, a mala 7 detí - 3 vlastné a 4 adoptované. Milovala deti, sama bola z početnej rodiny, a mala srdce aj prostriedky na to, aby ich vychovávala. Bola známa ako supermama, nikto nechápal, ako stíha natáčať a sama sa venovať rodine.

Napriek tomu, že sa asi nemohli stretnúť dvaja odlišnejší ľudia, stalo sa. Začal sa vzťah, ktorý trval 12 rokov, napriek tomu, že sa nikdy nevzali a nebývali spolu. Allen ju však navštevoval a venoval sa aj deťom.

foto: Mia Farrow / shutterstock

 

Medzi nimi mala Mia Farrow adoptované aj kórejské dievčatko Soon-Yi, o ktorej tu ešte bude reč. Mia bola do detí evidentne blázon, a tak Woodymu navrhla adoptovať si spoločne dievčatko, malú Dylan. Allen súhlasil, a nevlastná dcéra si ho skutočne získala.

Po čase mali Allen a Farrow aj spoločného syna, a ako ich otec sa Allen rozhodol, že si okrem svojho syna dve z adoptovaných detí Mii Farrow osvojí. K týmto deťom si neskôr Farrow adoptovala pár ďalších, ale to už je iný príbeh.

Aféra, rozchod a súd

Slávny pár spolu natáčal úspešné filmy, a mimo kamery trávili čas ako rodina spoločne. Woody Allen mal stále svoj byt, kde zostával, ak nebol s partnerkou a deťmi.

Práve tu našla Farrow fotky svojej adoptovanej dcéry Soon-Yi. Šlo samozrejme o akty a dievča nebolo plnoleté. Ukázalo sa, že režisér, ktorý mal v tom čase po päťdesiatke, to so stredoškoláčkou ťahá už dlho.

Začal sa dramatický rozchod, Soon-Yi radšej odišla z domu na univerzitu, a hneď ako mala 21, svoj vzťah s režisérom zoficiálnila. Allen však stále chodil za svojimi deťmi. Práve počas jednej z týchto návštev došlo k incidentu, ktorý odštartoval súdny spor.

foto: shutterstock / Woody Allen a Soon-Yi

 

Čo sa stalo na povale?

V jeden deň navšívil Allen svoje deti a zvlášť sa venoval dcére Dylan, ktorú mal najradšej. Jej mama nebola doma, opatrovateľka ju chvíľu nestrážila a otec s dcérou sa vytratili. Podľa slov opatrovateľky, ktorá si to všimla, boli preč asi 20 minút.

Dylan ešte v ten deň mame prezradila, že šli na povalu, kde sa k nej otec začal správať zvláštne. Sľúbil jej, že ak sa nebude hýbať, vezme ju do Paríža, a urobí z nej herečku. Hneď na to malo podľa nej dôsť k zneužitiu.

Miu Farrow to vydesilo. Aby mala dôkaz o zneužití, zapla kameru a v priebehu niekoľkých dní nechala dieťa rozprávať, čo sa vlastne stalo. Vzala ju k lekárovi, ktorý podal trestné oznámenie a začal sa súdny proces.

Kto je (ne)vinný?

Problém sexuálneho zneužívania je ten, že je založený najmä na svedectve obete. A teda na tom, či jej uveríte, alebo nie.

Za Allena sa postavilo mnoho známych osobností, za jeho dcéru len rodina a priatelia. Proces bol ako vystrihnutý z detektívky - mizli spisy, opakovali sa výpovede, Allen obvinil svoju expriateľku, že proti nemu dcéru navádza a požiadal o pestúnstvo. Farrow zas bojovala o to, aby deti vidieť už nemohol.

Súd dal prekvapivo za pravdu matke, a sudca napriek verejnému tlaku obvinil Allena, že ako otec nestojí za nič, a nepochybuje, že sa k dcére správal nevhodne. Matka dostala deti do výhradnej opatery a Allen odišiel sklamaný. A to napriek odvolaniu - ani ďalší sudcovia si nemysleli, že by mal mať na výchovu nárok.

Dcéra sa so svojim otcom už nestretla. Avšak obvinenie zo sexuálneho zneužívania šlo bokom. Nie preto, že by bol Allen nevinný. Súd bol presvedčený, že dieťa treba nechať na pokoji, a tak sa nič nevyšetrovalo. Allen sa tak nikdy nemusel prípadnej vine či nevine postaviť.

Ako by ste sa cítili, keby Woody Allen viedol vašu dcéru na povalu?

Dcéra Dylan sa z traumy nikdy nespamätaly. Verejnosť jej neverila a ona sa rozhodla, že ako dospelá prerozpráva svoj príbeh znova.

Ako hovorí, cítila sklamanie z toho, že napriek vážnemu obvineniu je Allen stále vnímaný ako ten talentovaný a výnimočný režisér, a teda dostáva viac podpory. Ona naopak strávila desiatky rokov na terapiách a s traumou sa nikdy úplne nevyrovnala.

Medzitým sa Allen ako 62-ročný oženil s jej nevlastnou sestrou Soon-Yi a ďalej natáča filmy. A či je vinný?

Jeho dcéra Dylan hovorí: “Treba sa skôr opýtať - ako by ste sa cítili, keby Woody Allen viedol vašu dcéru na povalu?”

Po 4 hodinách dokumentu, keď ste ochotní veriť obom, znie nakoniec otázka úplne inak: Prečo je to vlastne dôležité? Možno preto, lebo pri sexuálnom zneužívaní je jediným dôkazom obeti jej vlastná výpoveď. Čo ak je útočník ľuďom sympatickejší?

Pozn. red.: Sexuálny vzťah medzi starším mužom a mladou, často neplnoletou ženou, je vo filmoch Woodyho Allena častý prvok. Napríklad film Manhattan sa zameriava na pomer medzi 42- ročným mužom a 17-ročným dievčaťom (napriek tomu, že v Amerike by šlo o trestný čin).

foto: Woody Allan/ shutterstock
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.