Vážne veciZamyslenie

Nie, dievča si neprosím!

 Mária Kohutiarová   28.02.2015   2

Klapka, strih, scéna:

Do predajne vojde manželský pár. Očividne túžia po bábätku. Obzerajú si vyložené deti v ponuke. Predavačka sa snaží, ponúka im krásne, bacuľaté dievčatko, radosť naň pozrieť. Ale pár sa zamračí, znepokojnie a povie presne tú vetu z nadpisu:

Ďakujeme, dievča nie!

 

Už ani nie sci-fi

Ak sa vám zdá, že mám bujarú fantáziu, tak som len trošku nadsadila: príbehov, kde si manželia vyberajú pohlavie svojho dieťaťa, nie je málo a mnohé tie príbehy majú tragický koniec – zväčša pre dievčatká.

Znie to ako obrovský paradox: 

  • Pri poznaní párov, ktoré sa zúfalo usilujú o to, aby vôbec nejaké dieťa mali, lebo sa im nedarí.
  • Pri vedomí, že existujú ľudia, ktorí robia všetko preto, aby nemali žiadne dieťa.
  • Pri nadšení tých, ktorým sa po dlhom čase „ušlo“ aspoň niečo z tej detskej vône a sú vďační, že vôbec sú a je im jedno, či je to v ružovom alebo modrom....

Mix tradície a politiky

Odpoveď, prečo je to tak, pre značnú časť týchto príbehov prináša tradícia a politika – a to sa týka predovšetkým ázijských krajín ako sú najmä Čína a India.

 

Chlapci sú dôchodkovým poistením pre svojich rodičov

Mať dievča je pre rodinu neúmerná finančná záťaž z hľadiska tradície (pre dievča treba vysoké veno a výbavu, na ktoré rodiny nemajú), a tak nieto divu, že pri zistení pohlavia budúceho dieťaťa, odchádza mnoho dievčenských plodov „hore komínom“. Chlapci (prvorodený syn) naopak mali v tradičnej čínskej kultúre úlohu postarať sa o svojich rodičov - preto sú preferovaní. Mali byť akoby "dôchodkovým poistením" pre svojich rodičov. 

V Číne tento fakt priťažuje aj politika jedného dieťaťa, ktorá má viesť k zníženiu populácie. Čína ju zaviedla v roku 1979 a povoľuje mať jedno dieťa vydatej žene nad 20 rokov, pokiaľ manželia žijú v meste. V niektorých vidieckych oblastiach je možné získať povolenie na druhé dieťa. Ak sa rodičia rozhodnú mať druhé dieťa bez povolenia, sú povinní zaň zaplatiť pokutu, v prepočte okolo 4000 eur.

Nový čínsky prezident v decembri 2013 síce deklaroval uvoľnenie politiky jednoho dieťaťa, ale tiež len veľmi pozvolným zmäkčením pravidiel. Čína iba zrušila zákaz mať druhé dieťa, ak niektorý z rodičov je jedináčik. To nie je veľké „uvoľnenie“ politiky jedného dieťaťa. Je to len menšia úprava. 

 

Tlak na ženy mať len jedno dieťa, napriek jej túžbe či rozhodnutiu manželov, vedie potom k takým extrémom, ako sú násilné ukončenia tehotenstva ženy v pokročilom štádiu – lebo nebolo prvé a žena nemala peniaze na pokutu za druhé dieťatko.

Dôsledky aj pre mužov

Druhou stránkou veci je fakt, že prax uprednostňovania chlapcov vedie k druhotnému zlu: a to k nemožnosti armády mladých mužov v Číne nájsť si nevestu a oženiť sa, čo je tiež z hľadiska tradície vážny spoločenský handicap, vedúci k rastúcej agresii voči generácii pred nimi, ktorá toto „spôsobila“.  

Bez možnosti založiť si novú rodinu klesá spoločenský status týchto mladých mužov na minimum. Podľa štúdie Dr.Terézie Hesketheovej z Centra pre medzinárodný rozvoj zdravia Univerzity v Kalifornii je z týchto dôvodov zaznamenaný nárast násilia a trestných činov. Počet mužov pod 20 rokov prekročil počet žien o 32 miliónov.   

Neuveriteľné, ako môže jedno „obyčajné“ rozhodnutie v demografickej politike rozdrobiť celú kultúru krajiny, o ktorej sa tvrdilo, že je úctivá a príkladná v slušnosti.

Smerom na západ

Neboli by sme objektívni, ak by sme tvrdili, že výber pohlavia dieťaťa už pred narodením, nazývaný tiež aj sexing, sa deje len v Ázii. 

 

Pri troške snahy nájdete bez problémov stránky v angličtine, ktoré hovoria o výbere pohlavia dieťaťa tak, ako si vy vyberáte topánky. Okrem návodu, ako zvýšiť pravdepodobnosť splodenia „vysnívaného“ pohlavia – napríklad len preto, že už doma máte dvoch chlapcov – stránky obsahujú aj test pohlavia budúceho dieťaťa.

Hoci ani na Slovensku ani v Čechách aj pre odpor k myšlienke nie je možná tzv. selekcia pohlavia dieťaťa pred narodením, v USA sú bežné kliniky, ktoré sa touto „prácou“ zaoberajú. Pretože to nie je technicky náročná záležitosť, po umelom oplodnení jednoducho vyselektujú oplodnené vajíčka s „neželaným“ pohlavím.

Hoci sú tieto praktiky tvrdo kritizované etickými komisiami aj verejnosťou, aj napriek výške poplatku za zákrok rádovo v desiatkach tisícoch dolárov obchod frčí – a dokonca ponúka možnosť aj výberu farby očí, špekuluje sa aj o výbere intelektu a krásy...

Brali by ste?

Možno vám je už len pri predstave o takomto obchode zle  – bez ohľadu na to, či je ten obchod z východu alebo západu. Vývoj genetiky a prenatálnej medicíny však ide stále dopredu a vždy sa dá využiť aj zneužiť, a zďaleka nie len na terapeutické či čisto medicínske účely.

Bez ohľadu na to, aké

Človek je špekulant – a stále viac chce mať v ruke aj rozhodovanie o budúcom živote. Hrať takýto vabank sa však ani podľa príkladu Číny nevypláca. Strácame úctu k životu ako takému, a svojou túžbou po moci, chuti rozhodovať o všetkom a nemiestnou zvedavosťou odkrývame aj posledné, čo bolo človeku skryté. Dovoliť tomu drobnému stvoreniu v tichu počúvať tlkot matkinho srdca, ktoré ho prijíma bez prílišného pátrania po tom, čo v sebe nosí, ako najsladšie tajomstvo a dar, aký môže žena a muž kedy dostať.  Jednoducho iba preto, že je – bez ohľadu na to, aké.

Koľkí z nás to ešte dokážu?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
thelittlecoffeebean napísané 28.02.2015 18:14

Mne to problem nerobi. Viem, ze som za cudnu, ale pri ani jednom z deti som si nedavala zistit, co to bude. Mali sme prekvapko po narodeni a bolo to super. Osobne ale nepoznam nikoho, kto nepodstupil polhodinove ultrazvukove vysetrenia kvoli zistovaniu pohlavia... Moj nazor je taky, ze ked nam tieto veci priroda skryla, tak to asi ma tak byt.

misa napísané 28.02.2015 08:03

Maria, hadam este mnohi... ze to teda doakzu este mnohi, napriek tomu vsetkemu divnu okolo nas. Verim. M.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Súťaž o Biopron baby
17.06.2021   0
Súťažná otázka: Čo zaberalo vášmu bábätku na "bruškové" bolesti ?
detské choroby
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?