Vážne veciZamyslenie

Koronavírus odstavuje otcov od pôrodov a nálepkuje ich za rizikových

 Kika Kováčiková   03.04.2020   0

Moja najlepšia susedka Táňa Szekely čaká s manželom Jankom prvé bábätko. Budúci týždeň má ísť na tzv. veľké sono, ktoré sa robí v piatom mesiaci tehotenstva.

Keď jej iná tehotná kamoška pred pár dňami napísala, že ju tam nepustili s oteckom, nechcela veriť. A teraz čelí rovnakej situácii. Je to na plač.

 

Píše Táňa

"Doktor na začiatku tehotenstva o veľkom sone povedal, že "to je také, kde môže prísť aj manžel". Odvtedy sa teším na to, ako ho spolu uvidíme (nie doktora). Nemám žiadne ňuňu mamičkovské stavy, nepotrebujem si kupovať výbavičku od objavenia sa dvoch čiaročiek na teste ale na toto som sa fakt tešila.

Lenže. Môj manžel nemôže so mnou na vyšetrenie ísť. Keď som sa opýtala na "racionálny dôvod" bolo mi povedané, že "čím menej ľudí, tým menšie riziko nákazy."

Ok. Žijeme spolu v jednej domácnosti. Ak by bol pozitívny môj muž, bola by som aj ja. Ja som pri doktorovi, keď ma vyšetruje. Môj muž by stal dva metre za mojim chrbtom. Samozrejme s rúškom, o tom sa ani nebavme. Keď som pri doktorovi ja tak blízko, potom by nemal vyšetrovať ani mňa. Predsa.

No a "svete div se" niektorí gynokologovia vraj zrušili tehotenské poradne! (Výkričník používam naozaj v nevyhnutných prípadoch). Ten môj zatiaľ nie. Zatiaľ.

Ale iné budúce mamičky nechodia na kontroly, kde by mohli zistiť, že sa s ich bábätkom niečo deje a to len preto, lebo "možno" vírus. Možno sa nakazia mamičky, možno sa nakazia gynekológovia. Možno.

Ozaj - mala by som čoskoro absolvovať aj test na tehotensku cukrovku. Neabsolvujem? Nezistíme, že ju mám? Nevadí. Hlavne, že nikto z nás nebude ohrozený vírusom."

Oteckovia ani k pôrodom?

O tom, ako v čase koronavírusu rodia ženy v slovenských pôrodniciach, máme lepšiu predstavu, ako nám začali písať do dotazníkov, že im chýbal pri pôrode manžel. Niektoré to zvládajú lepšie, iné vôbec.

"Kamarátka, ktorá má rodiť v Bratislave, mi písala, že sa od začiatku bojí pôrodu a jediné, čo ju držalo bolo, že tam s ňou bude manžel. Ale nemôže byť," hovorí Táňa a upozornila ma aj na prípad herca Poláčika, ktorý podľa Nového času videl svoje dieťa až štyri dni po narodení. Kvôli koronavírusu ho do pôrodnice nepustili.

My teraz vôbec nevieme, ako sa ženám v tejto situácii rodí. Čo ak im čokoľvek chýba? To im nikto nemôže priniesť ani minerálku? 

Kde sa môže rodiť s otcom? Nevieme

Napísala nám do redakcie aj tehotná Barbora.

"Nikde sa nemôžem dočítať, v ktorých pôrodniciach je v súčasnej situácii počas vírusu COVID-19 dovolená prítomnosť partnera pri pôrode. Zatiaľ je to dovolené v Trenčíne, ale zmapovať všetky nemocnice je veľmi obtiažne. Zaujímalo by ma vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva, ako sa k týmto individuálnym opatreniam stavia.

Zákaz otcov pri pôrode hrubo porušuje ľudské práva, ohrozuje zdravie matky aj dieťaťa a z epidemiologického hľadiska je neopodstatnený, keďže rodičia spolu žijú v jednej domácnosti a ak by bol nakazený otec, je aj matka. Navyše je to aj v rozpore s usmerneniami WHO, ktoré prítomnosť partnera pri pôrode aj naďalej odporúča."

Pôrodnice mlčia

Ani po niekoľkých dňoch sa nevieme dopátrať k vyjadreniam niektorých pôrodníc, či umožňujú prítomnosť otcov pri pôrode alebo nie.

Od hovorkyne Jany Fedákovej vieme, že v sieti nemocníc Svet zdravia platí zákaz návštev, a to vrátane sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Doteraz nám ale neodpovedali napríklad bratislavské univerzitné nemocnice.

Jedna z mála pôrodníc, ktoré "nevyháňajú manželov z pôrodníc," je trenčianska, citát patrí jej primárovi, doktorovi Kaščákovi.

Kým v mnohých pôrodniciach jednoducho zrušili akúkoľvek sprevádzajúcu osobu, v trenčianskej pôrodnici obmedzili množstvo sprevádzajúcich osôb na jednu. Dovtedy mohlo prísť viac osôb k pôrodu, nielen partner, ale aj dula, mama, kamarátka.

Podľa Kaščáka, ktorý sa rozprával s redaktorkou denníka N, Veronikou Folentovou, otec dieťaťa nie je návšteva, niekto, kto tam je zbytočný:

"Sú dôkazy o tom, že prítomnosť blízkej osoby znižuje nutnosť ukončiť pôrod cisárskym rezom. Jeho prítomnosť teda aj znižuje nutnosť potreby ďalšieho akútneho zdravotníckeho tímu. Sme zatiaľ presvedčení, že výhody toho, že je partner pri pôrode, vysoko prevyšujú hygienické a epidemiologické riziká."

Je to základné právo ženy, ale...

Obávame sa, že v súčasnej dobe aj na základe vyjadrení lekárov v médiách, by už zajtra nemuselo platiť to, čo by sme zistili dnes. Ak si aj obtelefonujete najbližšie alebo vám najmilšie pôrodnice, tak nikto nebude garantovať, že až príde na Váš pôrod, otca k pôrodu naozaj pustia.

Pôrodnice podľa všetkého nie sú na túto situáciu pripravené. Práve teraz sa ukazuje, že nie sú vybavené na to, aby sa rodiaca žena od prijatia do pôrodnice až po pôrod samotný nemusela nikam presúvať.

Osamotené ženy v rúškach, čakajúce na pôrod na chodbách, kým sa uvoľnia pôrodné boxy, prípadne miesto na šestonedelí, aby nemuseli byť oddelené od bábätiek, toto musí byť veľmi náročné. 

Máme informácie, že sa skracuje doba pobytu na šestonedelí a rodičky púšťajú domov skôr, a to ešte predtým, ako sa urobia štandardné skríngové vyšetrenia. V čase obmedzenej dostupnosti ambulantnej starostlivosti je potom ešte ťažšie dať si urobiť tieto vyšetrenia neskôr po prepustení do domácej starostlivosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...