Vážne veciZamyslenie

Kedy vám môže zaklopať na dvere sociálka?

 Liliana Gurišová   02.10.2022   2

Predstavme si spoločne ilustračnú situáciu:

Deň ako každý iný. Pripravujete obed, deti sa hrajú v obývačke. Krik. Dobehnete do vedľajšej izby a vidíte ako sa jedno dieťa uprostred haldy rozhádzaných hračiek snaží otvoriť fľašu s chémiou, pretože vás včera videlo dezinfikovať kúpeľňu. Druhé pri snahe objať obľúbenú kreslenú postavičku takmer strhlo televíziu, ktorú zozadu držia už len káble a vaša sila vôle. Vrhnete sa na bojisko a rýchlosťou, ktorú majú len adrenalínom nabité matky, odstránite všetky hrozby rodinného statusu.  S úľavou a pomaly sa vytrácajúcim strachom prehlásite:  “Na mňa raz zavolajú sociálku!” Možno prehnaný obraz, no úprimne, nevyslovili ste už niekedy túto vetu?
Kedy sa pomyselná hrozba môže stať skutočnosťou a ako s ňou pracovať?

 

Vždy pripravení!

Pokiaľ poberáte prídavky na dieťa, sociálny pracovníci môžu navštíviť vašu domácnosť v podstate kedykoľvek. Prirodzene by na to mal existovať pádny dôvod. Metóda osobnej návštevy v rodine má za úlohu prešetriť jej pomery a získať informácie o jednotlivých členoch i spoločnom fungovaní v domácom prostredí.

Sociálna kuratela v prvom rade háji záujmy a práva maloletých osôb, takže príčiny jej upriamenej pozornosti na vás môžu byť nasledovné: Rozvodové konanie, podozrenie na zneužívanie či týranie dieťaťa, pomoc slobodným matkám alebo členom rodiny kde sa jeden nachádza vo výkone trestu odňatia slobody. Možností je hneď niekoľko a pri každej postupuje sociálna kuratela, terénny pracovníci i samotný súd inak vzhľadom na konkrétnu problematiku v spoločnej domácnosti.

Rozvodové konanie

Na začiatku procesu v súvislosti s maloletým členom rodiny vám príde vopred oznámenie o pripravovanej návšteve sociálnym pracovníkom. Ten by mal skúmať prostredie v ktorom dieťa žije a základné plnenie potrieb rodiča. Nemusíte teda vyčkávať každý deň s dokonale uprataným bytom a čerstvou bábovkou na stole.

Záujem je upriamený na úlohu všetkých členov v domácnosti, na dodržiavanie základných hygienických návykov, finančné zabezpečenie, bezpečnosť dieťaťa a naplnenie jeho potrieb. Výsledok návštevy bude porovnávaný s výsledkom u druhého partnera a biologického rodiča dieťaťa a na základe osobných rozhovorov s dospelými i maloletými členmi vyvodený záver.

Vďaka ankete na sociálnej sieti ktorú sme vytvorili pre tento článok, mnohí rodičia hodnotia túto metódu pozitívne. “Veľmi som sa bála, aby všetko prebehlo v poriadku, no môj strach bol zbytočný. Pracovníčky boli ústretové a milé, dokonalý poriadok ich vôbec nezaujímal. Prebehol rozhovor najskôr so mnou a potom s mojou štrnásť ročnou dcérou, ktorej sa pýtali koľko času trávi s otcom, kde sa cíti lepšie (keďže sme žili oddelene), aké má záujmy, atď. Celý proces prebehol v pokojnom duchu takže každému, koho čaká podobná skúsenosť radím nestresovať, byť otvorený a úprimne odpovedať na položené otázky.” spomína na podobnú návštevu Lenka.

Podozrenie na týranie či zneužívanie dieťaťa

V prípade podozrenia na zneužívanie dieťaťa nie je sociálna kuratela povinná vopred oznámiť svoj zvýšený záujem o vašu rodinu. Žiadosť o prešetrenie pomerov môže podať ktokoľvek z rodiny, susedstva či školy ak spozorujú znaky zanedbávania dieťaťa či výraznú negatívnu zmenu v jeho správaní.

Ak sa ich podozrenie potvrdí a sociálny pracovníci zistia zneužívanie alebo týranie dieťaťa v domácnosti, súd môže nariadiť výchovné opatrenia a po ich nedodržiavaní požiadať i o jeho odobratie. Práve preto sa príchod sociálky vopred neoznamuje a prebieha inak ako pri rozvodom konaní. Zameriava sa na čistotu, hygienu, starostlivosť, stravu a rolu jednotlivých obyvateľov domácnosti. Z dôvodu podozrenia na zneužívanie maloletých, rozhovor s dieťaťom prebieha individuálne osamote a otázky majú odlišný charakter.

Návštevy sociálnych pracovníkov sú niekoľkonásobné, aby sa preverili skutočnosti a podnety vo vyššom časovom rámci, prípadne po nariadení nových výchovných opatrení, ich dodržiavanie.

Odobratie dieťaťa je však náročný a dlhý proces, ktorý je poslednou možnosťou ochrany práv dieťaťa.

“Tento proces nebolo vôbec príjemné sledovať a dlho sme s kolegami uvažovali, či ho spustiť a osobne sa do neho zapojiť.” uviedla pedagogička základnej školy v našej ankete. “Jeden žiak sa v mojej triede od ostatných odlišoval nielen právaním ale i oblečením, neskorými príchodmi na vyučovanie, nepripravenosťou, absenciou pomôcok a najmä nezáujmom rodičov o jeho výsledky v škole. Po čase sme si všimli pribúdajúci počet modrín a malých podliatin na jeho tele a vtedy som sa rozhodla konať. Podala som žiadosť o prešetrenie na obecnom úrade. Výsledok bol šokujúci. Rodina chlapca žila v rodinnom dome, kde chýbalo takmer všetko. Skazené jedlo sa miešalo na koberci s oblečením určeným do školy, v kúpeľni sa miesto detí kúpali vo vani prázdne fľaše od alkoholu a chladnička zívala prázdnotou. Keď mi výsledok oznámili, mala som chuť vziať si chlapca i s jeho mladšou sestrou okamžite k sebe. Žiaľ, alebo našťastie pre ne boli obe deti nakoniec  podľa zákona rodičom odobraté a umiestnené do náhradnej starostlivosti. Mrzí ma jedine to, že som kvôli vzdialenosti ich nového domova prišla o kontakt s nimi.”

Pomoc slobodným matkám a členom vo výkone trestu

Sociálny pracovníci možu navštíviť rodiny i v prípade že u nich absentuje jeden člen a to živiteľ alebo druhý biologický rodič. Ich úlohou je monitorovanie a prípadná pomoc v životne neľahkej situácii. U slobodných matiek preveruje dostatočnú finančnú stabilitu, emocionálne zázemie dieťaťa a jeho bezpečnosť. V rodinách kde chýba živiteľ kvôli nástupu na výkon trestu skúmajú najmä zmeny, ktoré nastali a snažia sa sprostredkovať vhodnú pomoc. Pri tomto druhu kontroly sociálkou je dôležitá komunikácia. Pýtajte sa čomu nerozumiete, čo vás zaujíma a otvorene hovorte o problémoch, s ktorými si neviete rady.

Zasiahnuť môžete aj vy!

Ak máte podnet na zanedbávanie, zneužívanie či týranie maloletej osoby, obrátiť sa môžete na príslušný úrad anonymne i pod vlastným menom.

√ Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny - ich bezplatná telefonická linka slúži na zaznamenávanie podnetov a oznamov v prípade zanedbávanie starostlivosti detí. Po zavolaní na linku nahrajte oznam v dĺžke max.2 minúty, kde opíšete vaše podozrenie a uvediete presné údaje (meno, priezvisko a adresu) toho, kto má takúto činnosť páchať, aby bolo možné podnet prešetriť. V prípade, že volajúci uvedie svoje kontaktné údaje (meno, priezvisko a úplnú adresu), môže byť informovaný o spôsobe vybavenia jeho podnetu. Na linku sa dostanete telefónnym kontaktom 0800 191 222.  

√  Národná linka na pomoc deťom v ohrození (NICK) - bezplatná linka poskytuje deťom  ohrozeným násilím krízovú intervenciu, poradenstvo a prevenciu online formou. Funguje nepretržite 24/7 a spojiť sa s odborníkmi je možné pomocou chatu na webovej stránke  www.viacakonick.sk  alebo v mobilnej aplikácii.

√  Linka detskej istoty - volať na ňu môžu bezplatne deti i dospelí (rodičia, pedagógovia, príbuzní, zdravotníci..). Je anonymná, odborne garantovaná a hlavným cieľom je okamžité telefonické spojenie v krízovej či stresovej situácii.  S linkou sa spojíte na telefónno čísle 116 111.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Liliana Gurišová

Vďaka štúdiu žurnalistiky sa písanie stalo mojou neoddeliteľnou súčasťou. A okrem slov ma vždy fascinovalo najmä umenie.Nikdy som si nepomyslela že tým najväčším umením bude pre mňa materstvo. Čo môže byť krajšie ako stvoriť nový život? A i napriek náročnému obdobiu sa občas len tak zastavím a zahľadím do tých nevinných hlbokých očiek s jedinou myšlienkou. "Áno, toto je skutočné umelecké dielo".

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Katka napísané 23.10.2022 23:04

Ach, jaj, ten pravopis... Nerada sa sústreďujem v článkoch na gramatické chyby, samozrejme, že podstatný je obsah. Ale v tomto prípade mi to naozaj nedalo, často sa opakovali tvrdky v množnom čísle - správne má byť sociálni pracovníci, učia sa to deti v treťom ročníku ZŠ. Keby to bol článok od takej obyčajnej mamy, tak nič nekomentujem, ale na to, že ste študovali žurnalistiku, tak by ste na svojom pravopise mali ešte popracovať, prípadne využiť službu korektúry, aby ste sa za úroveň svojej práce nemuseli hanbiť.

Mama napísané 03.10.2022 01:54

“Sociálka” vám môže neohlásene zaklopať na dvere kedykoľvek. Stačí, že sa vás niekto rozhodne šikanovať/prenasledovať takýmto spôsobom a nahlasuje týranie dieťaťa na bezplatnej linke UPSVaR-u. Ak to robí opakovane,budú vás riešiť v pravidelných intervaloch a neviete sa tomu efektívne brániť.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.