Vážne veciZamyslenie

Kedy sa otvoria školy? Keď budú premiérove dcéry posielať otcovi viac správ za deň

 Kristína Kováčiková   03.12.2020   0

Po troch týždňoch začnú 7. decembra opäť fungovať škôlky a školy s povinnou školskou dochádzkou. Deti nad 10 rokov musia nosiť masku aj počas vyučovania. Vyššie ročníky a univerzity zostanú pri dištančnom vzdelávaní s výnimkou maturantov, ktorí sa môžu vrátiť do škôl. Áno - v Rakúsku.

Slovenské deti sú doma od októbra a ani dve kolá celoplošného testovania ich nevrátili do škôl sľúbeného 30. novembra. Potrebujeme ich znova testovať, deti, rodičov, učiteľov, aby sa školy otvorili. To, že deti prvého stupňa fungujú tak, či onak, a sú od špárania v nose oslobodené, je detail. Ale OČR-ky platiť nikto nemusí.

Kedy sa teda otvorí zbytok škôl? Pred vianočnými prázdninami, po nich alebo po Veľkej noci? Podľa toho, koľko sms správ pošlú premiérovi jeho dve dcéry?

Shutterstock

 

V posledných dňoch všetci, ktorí máme deti doma, nevieme nájsť racionálny dôvod, prečo zatínať zuby a pripomínať si, že je to len dočasné – a zároveň sa dennodenne dívať na nové termíny, odložené tlačovky, potom zvesenú hlavu ministra školstva, ktorého Ústredný krízový štáb pokarhá a dá mu z domácej úlohy nedostatočnú.

Nepôjdu do škôl pred Vianocami, vypočujeme si po niekoľkých dňoch naťahovania verdikt. A vzápätí sa vynorí zmiznutý premiér, aby spásonosne vyrukoval s tým, že ani on sa už na to nedokáže pozerať, keď jeho telefón dcéry dennodenne atakujú správami, aby už konečne otvoril tie školy.

Tak teda otvorí. Aspoň tie, kde chodia ony plus nejaké tie, ktoré nevieme kde doteraz skrýval, ale sú to také, ktoré majú ochotu sa testovať. A ísť do pilotného testovania, aby už v pondelok mohli niektoré vyvolené deti sedieť znova v laviciach.

Akože dokedy?

Namiesto jasného plánu, za akých podmienok sa školy zatvárajú a otvárajú, príde premiér s podmienkou čísel na Tri krále, o krok dále, ktoré možno nesplníme ani do Veľkej noci.

Na semafórčeky sme sa vydržali hrať od začiatku školského roka len 6 týždňov. Bolo to síce tiež na nervy, lebo sme každú chvíľu mohli zostať doma, či jedna trieda alebo celá škola, ale chodilo sa. Až kým sa z jedného dňa na druhý nepovedalo dosť – necestujte už poobede na internáty, deti!

A dnes: nepôjdu 7. Pôjdu 7. Nepôjdu do Vianoc. Nepôjdu ani po Troch kráľoch.

Ja – a milión ďalších ľudí, ktorých sa to týka, som už naozaj vyčerpaná. A nech mi povie pán premiér, či chcem ísť radšej kopať hroby, ale sú chvíle, keď by som si od únavy najradšej ľahla na náhrobný kameň svojho muža. Potom sa však musím vzchopiť, lebo o moje deti sa nikto okrem mňa nepostará. Vďaka za príklad, pán otec Matovič.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?