Vážne veciZamyslenie

Keď zaočkovaným deťom nadávajú do zradcov

 Kika Kováčiková   22.01.2022   3

Jedným z nežiaducich vedľajších účinkov očkovania proti covidu u detí, o ktorých sa moc nehovorí, je vystavenie dieťaťa sprostým komentárom zo strany rovesníkov v škole. Dokonca sa ani nehlásia ŠÚKL-u, len sa môžem nad nimi pozastaviť.

Shutterstock

 

Keďže syn bol cez víkend na očkovaní, požiadala som triedneho učiteľa, aby ho ospravedlnil nasledujúci týždeň na telesnej výchove.

Neodporúča sa moc cvičiť, ani trénovať, ale dať si celkovo taký chill. Predsa len, aj niektorí dospelí sa cítia po očkovaní trochu slabší a nie celkom vo svojej koži. Ale je to dočasné. A vždy lepšie týždeň ležať na gauči po vakcíne, ako v márnici po covide, ako sa hovorí.

No nerátala som s tým, že ho začne v škole bolieť brucho a budem musieť ísť po neho domov uprostred vyučovania. Je to z očkovania? Z tej mastnej šišky od spolužiaka? Z polročných písomiek? Toľko možností, len si vybrať správnu.

Nakoľko mal chuť na ďalšiu mastnú šišku, asi to nebolo s tým bruchabôľom až tak dramatické. No zaujímavé začali byť jeho opisy z tých pár hodín, ktoré stihol stráviť v škole.

Ako jediný očkovaný z celej triede vyšiel za exota, neudržali sa viacerí spolužiaci, aby ho zasypali otázkami typu „prečo si očkovaný, keď si prekonaný“ a okrem toho sa o sebe dozvedel aj to, že je vraj zradca. Pri tom mávol rukou, že ho nezaujíma čo spolužiak XY hovorí.

 

Spýtala som sa ho, či je ok s tým, že je očkovaný a či vie, aký to má zmysel.

Ak dostanem omicron, môžem mať ľahší priebeh ochorenia,“ povedal.

Nebolo tam žiadne také, že teraz som očkovaný a nemôžem ochorieť.

Ani raz tam nepadlo, že on, na rozdiel od spolužiakov, bude môcť ísť do jump arény, aquaparku alebo do kina. Nemá očkovanie spojené s „výhodami“ tohto typu.

Zodpovednosť k sebe samému

U nás doma sa vždy v tejto téme zdôrazňovala zodpovednosť k sebe samému, svojmu zdraviu.

Prišlo mi to zároveň ako dobrý spôsob, ako jednotlivec môže byť svojim rozhodnutím súčasťou niečoho väčšieho, chrániť aj ostatných okolo seba, tých zraniteľnejších, ktorí sa napríklad očkovať nemôžu. A to aj za cenu nežiaducich účinkov vakcíny. Vrátane nežiaducich komentárov od spolužiakov.

Vysvetlila som synovi, že deti v jeho triede len opakujú to, čo počujú doma, a teda aspoň má lepšiu predstavu, v akom prostredí jeho spolužiaci žijú.

Deti nasávajú od nás naše postoje, názory. A zdá sa, že si netreba robiť ilúzie o tom, že pri tak vyhrotenej téme, ako je očkovanie, nielenže zabúdame viesť deti k tolerancii iného názoru, či presvedčenia.

V tomto ako rodičia na plnej čiare zlyhávame. Čím slabší a ohrozenejší sa cítime, tým viac sa potrebujeme povyšovať nad iných. Sme možno aj hrdí na svoje deti, keď preberajú náš hrubý slovník. Naše jediné správne pochody.

Aj mňa by z toho mohlo brucho rozbolieť. Aj dve bruchá.

»»»»»» Prečítajte si aj: Máte doma pozitívneho? V karanténe musíte byť oveľa dlhšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
DanVo napísané 24.01.2022 14:50

Takéto reakcie detí vrhajú veľmi zlé svetlo na ich rodičov. V tomto konkrétnom prípade na ich inteligenciu.Aby som sa nikoho nedotkol, u tohoto konštatovania aj skončím.

jana napísané 24.01.2022 14:31

ano, stale ked sa niekto akokolvek odlisuje v kolektive, deti ho riesia.

Nerozumiem ale preco dat ockovat dieta, kedze podla studii, uz aj z praxe je riziko vedlajsich ucinkov vyssie ako rizika samotneho ochorenia u deti. Verzia omycron je silno nakazliva a ma lahky priebeh, prave ho maju desiatky ludi v nasom okoli, a ochoreli ockovani aj neockovani, bez rozdielu. Ale respektujem, kazdy sme za seba a svoje deti zodpovedni najlepsie ako vieme. Prajem vsetko dobre.

Jana napísané 24.01.2022 09:24

Naši sa s takouto reakciou nestretli, ale áno, veľmi, nielen medzi deťmi, je vidieť v akom prostredí sme vyrástli a aktuálne sa pohybujeme.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy
16.05.2022   6
Najčastejším kvasinkovým ochorením novorodencov je tzv. soor v ústach. Ďalším často postihnutým miestom je oblasť pod plienkami a v kožných záhyboch. Nepríjemné sú vaginálne kvasinkové infekcie.
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.