ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Vážne veciZamyslenie

Keď naše deti očarí fašista

 Takakika   08.03.2016   3

V tú volebnú sobotu sa nám nepodarilo dostať zo Zadaru na ostrov. Zhoršovalo sa počasie, po obede už nevyplávala z prístavu žiadna loď. Námorníci, aspoň podľa toho, čo som videla za oknom MHD, už plávali s päťlitrovkou vína v plaste na celkom inej hladine.

Nakoniec sme namiesto pekného volebného večera a čipsov k exitpólom skončili u kamaráta v jednom z chladných zadarských domov. Vietor vonku hučal a pod chvíľou otváral a zatváral drevené dvierka na balkóne. Vždy sa nám naskytol pohľad na dieru od kameňa alebo čohosi, čo rozbilo balkónové sklo.

iStock

 

To čosi bol granát, jeden z mnohých, ktorý hodil za vojny Srb na svojich priľahlých susedov. Padol rovno pred ich dom a rozbil im sklo na balkónovom zábradlí. Dcéra nášho kamaráta sa práve hrala tam, kde teraz ležali moji dvaja chlapci na roztiahnutom gauči.

Ich syn Martin sa narodil v tej istej zadarskej nemocnici ako môj prvorodený, ibaže on v pivnici, za rachotu granátov a výstrelov. Pridávali sme polená do piecky a naťahovali hrubé deky nad studené nosy.

Ešte len ma striaslo

Ráno som si v zadarskom kafići s priliehavým menom Pax, prečítala prvé výsledky volieb a ešte len ma striaslo po uzimenej noci. 26 rokov po nežnej revolúcii a po tichom rozchode s českými bratmi, ktorý nám Chorváti vždy závideli, tu máme frustrovaných voličov, ktorým nevadí fašizmus. Do parlamentu poslali človeka, zdraviaceho svojich priaznivcov „pekný biely deň.“  

Kotlebu volilo viac ako 209 tisíc ľudí a oslovil najmä prvovoličov, podľa exit pollu Focusu medzi prvovoličmi vyhral.

Možno už teraz tušíme, o čom bol štrajk učiteľov, v akom zúfalom stave je naše školstvo, vysokoškolské nevynímajúc, keďže tohto pána krúžkovali aj absolventi univerzít. Zišlo by sa pár hodín dejepisu naviac, vrátane moderných dejín, čosi si povedať aj o holokauste napríklad. No nie je to len o školstve.

Ľahká cieľovka na sociálnych sieťach

Mladých, ktorí nečítajú noviny, ani nesledujú televíziu, zato si žijú svojim virtuálnym životom na sociálnych sieťach, si Kotleba stiahol aj cez Facebook. S viac ako 70 tisíc fanúšikmi je druhý, viac obľúbená politická strana na FB je už len SaS.

Mladí sú pre Kotlebu dokonalou cieľovkou - kritické myslenie chatrné, zato sklony nechať sa pohltiť radikalizmom, výrazné. Mládeži, ktorej chýba komunita, ktorej sa nikto nevenuje, ktorú nikto nezapája do života okolo seba, môže dať zožrať čokoľvek, vrátane pozdravu „Na stráž!“ (ktorý si necháva pre svojich verných - aspoň zatiaľ). A chytia sa. Prvé výsledky máme tu. Fašisti sú v parlamente.

Začína to vždy nenápadne. Jednoduchými propagandistickými nenávistnými heslami. Stačí, keď ich budete sústavne, dôkladne opakovať niekoľko rokov (tak ako tu, pred vojnou v bývalej Juhoslávii). Potom je len otázkou času, kedy na svojich vyblýskaných balkónových sklách budeme mať diery po granátoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
matlo napísané 18.03.2016 19:41

cudujete sa ze vyhral kotleba ,ludia ktory ho volili mozno cakaju nieco ine ako len sluby vzdy pred volbami . co ak je to len zla kampan pre Kotlebu co ak vobec nie je taky ako ho opisuju media co ak iba niekomu vadi ,prekaza....? autorka tohto clanku ho pozna snad osobne......?????? Surprised Surprised

Sisi napísané 17.03.2016 14:26

Kristinka, spominas par hodin dejepisu naviac. Ja by som k tomu dodala, ze by bolo fajn, keby bola jedna ucebnica dejepisu, nie 4 a v kazdej nejaky iny pohlad autora na rozne obdobia dejin... Ale to by zase predpokladalo cloveka - odbornika na zodpovednom mieste... Zacarovany kruh :(

Miša napísané 08.03.2016 10:53

Kristína, vdaka za tento clanok....!!! Svätá pravda... žiaľ, žiaľ...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?