Vážne veciZamyslenie

Kamoši z webu plnia detské sny

 Ľudia ľuďom   28.10.2015   0

Projekt Kamoši z webu z dielne darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk má za sebou prvý rok fungovania. Za ten čas sa podarilo splniť niekoľko detských snov. Mladí ľudia zo sociálne slabých skupín a vylúčených spoločenstiev môžu vďaka darcom, ktorí podporili ich výzvy na internete, študovať, hrať na hudobné nástroje či športovať. 

Kamoš z webu: Rolland

 

Rolland už tancuje v Linzi

Tanečná vášeň tkvela v Rollandovi Dandóovi od detstva. Húževnatý mladík túžil študovať tanec na univerzite v rakúskom Linzi. Pochádza však z rodiny, kde každé euro otočia dvakrát, preto na jeho štúdium peniaze rodine neostali. Organizácia, ktorá s Rollandom pracuje, preto zaregistrovala výzvu na finančnú pomoc na Kamošoch z webu. Na to, aby mohol nádejný tanečník skutočne navštevovať univerzitu, potreboval zaplatiť internát a cestovné. Rolland od septembra skutočne na Univerzitu Antona Brucknera nastúpil, a to vďaka darcom, ktorí sa mu vyzbierali na školné na prvý semester. Okrem tancovania sa teraz intenzívne zdokonaľuje v angličtine a nemčine a dokonca si našiel aj prácu v divadle.

Druhák Denis jednotkárom

Denis má sedemnásť rokov a pochádza z osady vo Veľkej Ide. Ako jeden z mála rovesníkov túžil chodiť do školy. Je však sirota, stará sa oňho len sestra, ktorá mu pomohla zaplatiť aspoň cestovné.

Denis poctivo školu navštevoval, známky však nemal najlepšie. V komunitnom centre sa po čase priznal, že dôvodom zlých známok je fakt, že mu chýbajú učebnice a nemôže si robiť domáce úlohy.

Pracovníci neváhali a zaregistrovali výzvu na Kamošoch z webu.

Denis je už druhákom na strednej škole, jeho prospech sa neuveriteľne zlepšil a učí sa z vlastných učebníc.

 

Jožku čaká operácia

Aj ďalšie deti z osady vo Veľkej Ide chceli veľmi chodiť do školy. Jožka tam však chodila s maminou a Sebastián počas niekoľkých mesiacov ledva prehodil pár slov. Vysvitlo, že Jožka nevidí na tabuľu a mamina jej musí čítať a Sebastián má vážny rečový problém.

Prostredníctvom projektu Kamoši z webu sa Jožke vyzbierali peniaze na návštevu očného lekára, ktorý jej predpísal okuliare. Po ďalšom vyšetrení však zistil, že Jožka potrebuje operáciu, ktorá ju v najbližších dňoch čaká. Sebastián vďaka štedrým darom môže navštevovať logopéda a slová sa mu čoraz viac poddávajú.

Projekt Kamoši z webu pomohol za prvý rok svojho funovania spolu 20 deťom sumou viac ako 3000 eur. Mnohé z nich si vďaka tomuto projektu plnia svoje sny. Výzvy na podporu vzdelania a rozvoj talentu môžu organizácie stále registrovať na stránke www.kamosizwebu.sk

 


Projekt Kamoši z webu bol podporený sumou 49 999 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu je posilnenie zraniteľných skupín.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.