Vážne veciZamyslenie

Je v poriadku, že nechceš mať deti

 Kika Kováčiková   16.05.2022   4

Režisérka Tereza Nvotová sa rozhodla, že nebude matkou a povedala to verejne. Na Deň matiek. Podľa redaktorky Vitalie Belly, ktorá neskôr s Terezou Nvotovou urobila na túto tému pekný rozhovor, tým otvorila tému, ktorá je v našej spoločnosti veľkým tabu.

Shutterstock

 

Tereza napísala:

„Obdivujem všetky matky, ich obetavosť, starostlivosť a ochotu vzdať sa často svojho osobného života. Ja som sa však rozhodla, že matkou nebudem.

Možno vám napadne, že som kariéristka, sebecká či necitlivá, alebo dokonca hlúpa, lebo neviem, o čo prichádzam. Mne osobne je vcelku jedno, čo si myslíte, no nie je mi jedno, že týmto naša spoločnosť trápi ostatné ženy, ktoré nie sú alebo nemôžu byť matkami.

Nechajte nás. Nevysvetľujte nám, aké je to super. Nepresviedčajte nás. Sme dospelé, vieme sa rozhodnúť samé. Nehovorím, že sa o materstve nikdy nechceme baviť, alebo nás nezaujímajú vaše skúsenosti, materstvo nie je pre nás tabu. Len sme sa rozhodli inak. Môj život je tiež plný lásky, srandy a objavovania.

Ak to však náhodou niekedy na mňa príde, tak si dieťa adoptujem. Kiež by to bolo normálnejšie. Je tu predsa toľko detí, ktoré matku nemajú a zúfalo po nej túžia.“

 

Naša spoločnosť nie je nastavená na deti

V poslednom čase sa čoraz hlasnejšie predierajú na povrch niektoré témy, či už je to túžba nebyť matkou, rovnako ako precitnutie niektorých žien, ktoré až po pôrode prišli na to, že materstvo nie je celkom pre nich a najradšej by z neho utiekli.

Je zvláštne, že sú za tieto názory ženy trestané, a to spoločnosťou, ktorá nie je nijako zvlášť nastavená na deti. Povedzme, že deti sú fajn, len ich nesmie byť počuť a vidieť.

Načo hneď maľovať príšerný zaoceánsky let, keď sa stačí previesť pár zastávok mestskou MHD: ešte nikdy sa vám nestalo, že by sa na vás niekto pozeral odporne preto, že si vaše dieťa v autobuse č. 83 nahlas spievalo? Nikto k vám nikdy na verejnosti nepristúpil, keď vám plakalo dieťa a neosopil sa na vás, na čo ste mali deti, keď ich neviete utíšiť?

Nikto sa na vás nikdy nepozeral cez prsty v práci, lebo čo ak otehotniete, vypadnete na dlhú dobu preč... a potom, ak aj vaše miesto a firma prežijú roky na materskej dovolenke a vy budete mať šťastie, že dostanete miesto v škôlke, aby ste sa mohli vrátiť do práce, všetci budú nadšení, že si každú chvíľu musíte brať OČR-ku kvôli soplíkom?

»»»»» Prečítajte si aj: 24 hodín denne k dispozícii dieťaťu. Prečo sú dnešné mamy zdecimované?

 

Matky matkám

Materstvo je v našej spoločnosti norma. Všetci čakajú, že budete mať deti, lebo tak sa to predsa robí. Tak je to „správne.“ Zároveň vás odmenia za splnenú úlohu tým, že vám ukážu, o čo všetko ste tým prišli.

Nad otcami sa nikto nepozastavuje. Je treba naložiť ženám. Najlepšie od žien. Vyžrať vám to dajú spravidla tie, ktoré si tým už prešli, ktorým nikdy nikto nepomohol, nikto im nikdy nič nedaroval. Odgrciate si aj ich vlastnú skúsenosť, aby ste ju mohli zase generačne posunúť ďalej.

Osobne vnímam, že aj toto je rovina, prečo sa dnešné ženy do materstva nehrnú. Prečo v nich vyhráva túžba nemeniť svoj život, ktorý je dobrý tak, ako je.

Lebo dieťa vám život od základov zmení, už nebude nič tak, ako pred tým. Mať dieťa znamená veľa úloh, ktoré vyvstanú každý deň, na ktoré nemusíte mať dostatok kompetencií ani o dvadsať rokov. Materstvo nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. A spravidla nemôžete čakať žiadnu podporu. A už vôbec nie v autobuse č. 83.

Nematky matkám

Tereza Nvotová sa síce rozhodla nebyť matkou, ale ide proti spoločnosti, ktorá nie je nastavená na deti. Nemala problém obsadiť tehotnú herečku, ktorú kastingová spoločnosť automaticky odpísala. A takisto nepovažovala za problém, keď počas nakrúcania filmu Špina otehotnela hlavná postava, herečka Dominika Morávková Zeleníková.

Najprv sme točili, kým bola v piatom mesiaci, potom sme čakali, kým porodí, a potom sme pokračovali. Mala na pľaci niekoľkomesačné bábätko, s ktorým jej pomáhala mama, ale normálne sme sa tomu prispôsobili – robili sme prestávky, aby mohla dojčiť. V pohode sa to dalo zvládnuť. Ten koncept, že to nejde, je len v našich hlavách.“

Rovnako koncept, že každá žena musí byť matkou, je len v našich hlavách. V hlavách nás žien, ktoré sa v jednom kuse porovnávame: matky s matkami, matky s nematkami, matky s dcérami, sestry so sestrami: môžeme byť najlepšie priateľky, ale zároveň sme vždy aj rivalky. Inšpirujeme sa navzájom, ale navzájom si závidíme.

Opakom závisti je dobroprajnosť. Prečo nám tak často v ženských vzťahoch chýba?

Je v poriadku, že nechceš byť matkou. Je v poriadku, ak chceš

Často nútime druhých, aby žili podľa toho, čo považujeme za správne. Alebo nútime samých seba, aby sme robili to, čo od nás očakávajú druhí a nežijeme podľa svojich presvedčení, čo je možno ešte horšie, lebo stratíme samých seba, to svoje.

Na to, aby sa nám žilo lepšie, potrebujeme vedieť, aké sú naše hodnoty. Je v poriadku, keď vidíme zmysel života a napĺňame si ho výchovou detí. A je rovnako v poriadku, keď zmysel života prežívame inak ako s deťmi.

Doprajme si, že to každá máme inak. A navzájom sa podporme, držme spolu. Matky, nematky.

»»»»»» Prečítajte si aj: Vyhorela som. Na materskej pri troch deťoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 20.05.2022 09:24

hádam je to každého osobná vec či bude mať deti alebo nie a ostatných do toho nič nie je. V našej spoločnosti sa snúbi to sedliacke dedinské, maj deti, lebo čo by povedala suseda z horného konca, ohovorila by ťa po dedine, že si jalová, a tá druhá časť je že nie radšej nemaj deti lebo v práci ťa nebudú môcť zodrať z kože a takého zamestnanca nepotrebujú. Prašť jak uhoď, kto chce psa biť, palicu si nájde. Kašľať na názory a robiť si po svojom tak aby som bola ja spokojná a nikto iný

Mina napísané 19.05.2022 09:48

Teraz ale pozeram, ze to, co sa mi najviac brnklo na strunu (a dost to opatovne zabolelo) napisala ako dovetok Kika:-)

To o tych autobusoch, o tych komentoch, o tych sefkach a kolegyniach, ktore nam to ako matkam davaju pekne vyzrat ...

Mariana napísané 18.05.2022 13:05

Som zvedavá, či by bola rada, keby sa jej mama bola rozhodla, že nechce byť mamou. Komentujeme tieto názory ako správne - my, ktorým bolo dopriate narodiť sa. Naše mamy urobili rozhodnutie a dopriali nám dar života. Patrí im obrovská vďaka a preto takéto názory nemôžem posudzovať ako správne, alebo, že na ne máme právo.

Mina napísané 17.05.2022 07:37

Boze, ako tvrdo to ta Tereza napisala. Boze, ako pravdivo!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.