Vážne veciZamyslenie

Je darček pre učiteľov na konci roka prežitok?

 Katka Podhorská   27.06.2022   5

Nie, jednoznačne nie je. A nemení sa to ani s novou generáciou učiteľov, ktorá si už ani zďaleka nepamätá, aké to bolo, keď kňaz, učiteľ a lekár boli synonymom zákona. Zažívajú celkom iné časy, kde sa polemizuje o tom, načo im vôbec priniesť kvety na konci školského roka.

Shutterstock

 

Nemám za čo poďakovať

Len raz som na konci školy nepoďakovala. Keď som cítila, že som mala svoje dieťa premiestniť hoci aj uprostred roka inam, z dosahu niekoho, kto sa správal k môjmu dieťaťu... zvláštne.

Učiteľovi, ktorý nevidel problém potrestať ho tak, že ho nechal celý týždeň stáť pred tabuľou, lebo nechcel povedať „prepáčte.“ Učiteľovi, ktorý veľmi nevyberane naznačoval, že nemám čas ísť s ním na kávu alebo na pivo a že keby som chcela, tak si to zariadim, ale nechcem, takže...

Nedať tomuto učiteľovi nič znamenalo pre mňa: čo keby si porozmýšľal nad tým, či je všetko v poriadku, či robíš svoju prácu dobre, či si dobrý učiteľ?

Je to ich práca

Napriek tejto skúsenosti mi nikdy nenapadlo povedať, že žiadne darčeky učiteľom netreba, lebo veď majú za prácu zaplatené.

Možno práve vďaka tejto skúsenosti oceňujem tých, ktorí trávia s mojimi deťmi viac času ako ja – a mojim deťom je s nimi dobre. Počas celého roka s nimi komunikujem, dostávam spätnú väzbu, viem, čo sa deje.

A určite chcem, aspoň symbolicky, darčekom na konci školského roka povedať, že vnímam ich prácu, že ju oceňujem a že im ďakujem.

 

Darčeky vyberáme spolu s deťmi, lebo ich poznajú a vedia, čo majú radi, aké majú záľuby, čomu sa venujú.

„Čo myslíš, čo by tvoju pani učiteľku potešilo?“ pýtam sa ich a vidím, ako rozmýšľajú, čo by bol ten najlepší darček. Deti vám dajú ohromné tipy. Také, ktoré ani v diskusných fórach nenájdete.

Opýtajte sa aj vy svojich a možno budete prekvapení, čo všetko sa dozviete. Možno vám povedia, že nijaký darček im dať nechcú... a budú mať na to svoje dôvody. Možno im budú chcieť dať niečo výnimočné a originálne. A takisto budú mať na to svoje dôvody.

Je to symbol, určite nie prežitok.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Jednou nohou v base, ale inak job snov: učiteľ.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
kavenka napísané 23.06.2022 08:30

Zaujala ma jedna veta - "mojim deťom je s nimi dobre". Áno, tým sa chce človek odvďačiť a stále má pocit, že ten darček je aj málo. Avšak ja mám dve deti - jednému je s učiteľkou dobre a som za to vďačná a šťastná a ten pocit snáď ani nedokážem opísať slovami. Druhý má však inú učiteľku - s tou mu nie je dobre ani náhodou a ja ani neuvažujem nad darčekom. Kyticu dáme, zo zvyku. Ale najradšej by som nedala nič. Pretože nie každý učiteľ je naozaj "UČITEĽ".

Kvet napísané 25.06.2022 13:24

Ani vysádzanie kvetov pri úzkom chodníku nie je dobre nedá sa vyhnut

A niekto to aj tak priebežne ošetruje a zavadzia iným napr

Kvet 2 napísané 25.06.2022 17:36

Hlavne ze dupu po námestiach a dnešní sú drží

Škola nemôže dať voľno na dupanie po uliciach v ci vie

Kvet3 napísané 25.06.2022 17:38

Senna nádcha alergia z stromov kvetov

Kvet4 napísané 25.06.2022 17:45

200 e im nestačí na decko ci co

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka
09.08.2022   0
Prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie.
Ako sa mení vagína po pôrode
05.08.2022   0
Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
28.07.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Ukradla som kamarátke meno pre bábätko!
11.08.2022   0
Nielen ženy a autá, ale predovšetkým mená pre bábätká sa za žiadnych okolností nepožičiavajú.
20 domácich prác, ktoré reálne môžete očakávať od 2-3-ročných detí
10.08.2022   1
V poslednej dobe často vídam zoznamy domácich prác rozdelených podľa veku dieťaťa a pýtam sa: majú vôbec ich autori deti?
6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka
09.08.2022   0
Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Toto sú najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu.
detské choroby
Mrľa detská
02.08.2022   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
23.07.2022   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
17.07.2022   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
auto
Ako jazdím elektrickým Meganom úplne zadarmo
10.08.2022   0
Akumulátor sa dá nabiť z 0% na 80% (deklarovaný dojazd vyše 300 km) za pol hodinu. Nabitie na dojazd 100 km sa uskutoční len za 7 minút. Cena na tento dojazd je len 1,5 EUR.
Dacia Jogger hodnota za peniaze
04.08.2022   0
Po zverejnení nových cien sa z davu rodín s deťmi ozývaly šťastné výkriky.
Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou
01.08.2022   0
Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.