Vážne veciZamyslenie

Je darček pre učiteľov na konci roka prežitok?

 Katka Podhorská   27.06.2022   5

Nie, jednoznačne nie je. A nemení sa to ani s novou generáciou učiteľov, ktorá si už ani zďaleka nepamätá, aké to bolo, keď kňaz, učiteľ a lekár boli synonymom zákona. Zažívajú celkom iné časy, kde sa polemizuje o tom, načo im vôbec priniesť kvety na konci školského roka.

Shutterstock

 

Nemám za čo poďakovať

Len raz som na konci školy nepoďakovala. Keď som cítila, že som mala svoje dieťa premiestniť hoci aj uprostred roka inam, z dosahu niekoho, kto sa správal k môjmu dieťaťu... zvláštne.

Učiteľovi, ktorý nevidel problém potrestať ho tak, že ho nechal celý týždeň stáť pred tabuľou, lebo nechcel povedať „prepáčte.“ Učiteľovi, ktorý veľmi nevyberane naznačoval, že nemám čas ísť s ním na kávu alebo na pivo a že keby som chcela, tak si to zariadim, ale nechcem, takže...

Nedať tomuto učiteľovi nič znamenalo pre mňa: čo keby si porozmýšľal nad tým, či je všetko v poriadku, či robíš svoju prácu dobre, či si dobrý učiteľ?

Je to ich práca

Napriek tejto skúsenosti mi nikdy nenapadlo povedať, že žiadne darčeky učiteľom netreba, lebo veď majú za prácu zaplatené.

Možno práve vďaka tejto skúsenosti oceňujem tých, ktorí trávia s mojimi deťmi viac času ako ja – a mojim deťom je s nimi dobre. Počas celého roka s nimi komunikujem, dostávam spätnú väzbu, viem, čo sa deje.

A určite chcem, aspoň symbolicky, darčekom na konci školského roka povedať, že vnímam ich prácu, že ju oceňujem a že im ďakujem.

 

Darčeky vyberáme spolu s deťmi, lebo ich poznajú a vedia, čo majú radi, aké majú záľuby, čomu sa venujú.

„Čo myslíš, čo by tvoju pani učiteľku potešilo?“ pýtam sa ich a vidím, ako rozmýšľajú, čo by bol ten najlepší darček. Deti vám dajú ohromné tipy. Také, ktoré ani v diskusných fórach nenájdete.

Opýtajte sa aj vy svojich a možno budete prekvapení, čo všetko sa dozviete. Možno vám povedia, že nijaký darček im dať nechcú... a budú mať na to svoje dôvody. Možno im budú chcieť dať niečo výnimočné a originálne. A takisto budú mať na to svoje dôvody.

Je to symbol, určite nie prežitok.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Jednou nohou v base, ale inak job snov: učiteľ.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
kavenka napísané 23.06.2022 08:30

Zaujala ma jedna veta - "mojim deťom je s nimi dobre". Áno, tým sa chce človek odvďačiť a stále má pocit, že ten darček je aj málo. Avšak ja mám dve deti - jednému je s učiteľkou dobre a som za to vďačná a šťastná a ten pocit snáď ani nedokážem opísať slovami. Druhý má však inú učiteľku - s tou mu nie je dobre ani náhodou a ja ani neuvažujem nad darčekom. Kyticu dáme, zo zvyku. Ale najradšej by som nedala nič. Pretože nie každý učiteľ je naozaj "UČITEĽ".

Kvet napísané 25.06.2022 13:24

Ani vysádzanie kvetov pri úzkom chodníku nie je dobre nedá sa vyhnut

A niekto to aj tak priebežne ošetruje a zavadzia iným napr

Kvet 2 napísané 25.06.2022 17:36

Hlavne ze dupu po námestiach a dnešní sú drží

Škola nemôže dať voľno na dupanie po uliciach v ci vie

Kvet3 napísané 25.06.2022 17:38

Senna nádcha alergia z stromov kvetov

Kvet4 napísané 25.06.2022 17:45

200 e im nestačí na decko ci co

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to
28.06.2022   0
Veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.
Pekelné muky letného tehotenstva (len pre silné povahy)
22.06.2022   0
9 z 10 mužov ti potvrdí, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Medzi nami dievčatami, 10 z 10 ti povie, že je to len hoax.
Tehotná na festivale?
21.06.2022   0
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Koľké v poradí sa dieťa narodilo?
28.06.2022   0
Prvorodené - narodilo sa prvé a prvým chce zostať, po narodení súrodenca (najmäk ak je medzi nimi malý vekový rozdiel) sa môže cítiť "zbavené" trónu: hľadá prílišnú pozornosť a ak ju nenájde, cíti sa prehliadané, neisté.
Cumlíky, cumlíky, ach tie cumlíky...
27.06.2022   12
V tomto období riešim dilemu s cmúľaním cumlíka... A tak som si zistila informácie o cumlíkoch – aký je vhodný, odkedy a dokedy ho používať, a či vôbec...
Prečo musia v škôlke spať? - reakcia pedagóga
24.06.2022   11
Téme poobedňajšieho spania, či nespania v školkach, ktoré tak často medzi sebou rozoberáme, sme prizvali predškolskú pedagogičku, Mgr. Ľudmilu Janigovú. Ponúkame Vám reakciu odborníka na článok "Prečo musia v škôlke spať" od Lucie H.
detské choroby
Tieto lieky nejdú so slnkom dokopy
20.06.2022   0
Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že slnko v kombinácii s liekmi môže spôsobiť kožné problémy.
6 vecí, ktoré majte na pamäti, keď hovoríte s deťmi o smrti blízkeho človeka
16.06.2022   0
Je nesmierne náročné byť v pozícii rodiča, ktorý stratil partnera, či svojho rodiča, ktorého dieťa malo veľmi rado. Nikdy deťom neklamte, pochopia zo situácie, z vašich prejavov, že sa deje niečo vážne, „zlé“.
Kleptománia v detskom veku
10.06.2022   1
Sú deti, u ktorých sa vyvinie porucha zvaná kleptománia. Je definovaná ako „opakované, nutkavé kradnutie predmetov, ktoré osoba nepotrebuje. Patrí do skupiny „porúch ovládania impulzov“.
auto
Prvý trip s európskou teslou – Renault Megane E-TECH Electric
21.06.2022   0
26 rokov Meganu a 10 rokov skúseností Renaultu s elektromobilitou. To bola cesta k dnešnej novinke Megane E-TECH Electric.
Spoľahlivé auto pre mladú rodinu: Dôležité sú bezpečnostné prvky, no nepodceňujte ani typ karosérie
16.06.2022   0
Niekto sa pri výbere nového vozidla rozhoduje podľa ceny, iný podľa vonkajšieho vzhľadu a ďalší zas podľa vybavenia interiéru.
Karavána najnovších elektických a hybridných modelov značky RENAULT cestuje po Slovensku
07.06.2022   0
K dispozícií je 6 elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault.