Vážne veciZamyslenie

I keby som mal ísť tmavou dolinou...

 Mgr. Kamil Bartko   10.04.2020   1

Poznáte tie slová, aj to, čo nasleduje? Vyzerá to tak, ako keby celý svet bol jednou veľkou tmavou dolinou, ktorou prechádzajú nielen individuálne príbehy ľudí, ale aj celé národy, a nebojím sa povedať, že aj celé ľudstvo. 

Padne nám to dobre, keď nás niekto povzbudzuje, aby sme sa nebáli, aby sme nemali strach. Len keď ono to nejde automaticky, najmä v ťažkých situáciách! Občas nám to ide, najmä, ak tie okolnosti buď zľahčíme, či zracionalizujeme, alebo ešte lepší mentálny nástroj je popieranie, či ignorácia. 

Pixabay

 

A tak rozmýšľam, či nás k tomuto vedie aj žalmista?

Poďme sa teda pozrieť na autora žalmu 23 - židovského kráľa Dávida, ktorý žil 970 rokov pred Kristom. Aké boli tie jeho okolnosti?

Keď pásol ovce, bojoval s levom. Keď filištínci napadli Židov, postavil sa obrovi Goliášovi. Prvý kráľ Šavol ho prenasledoval a chcel ho zabiť. Strávil viac ako polovicu svojho života v bojoch, v náruči mu zomrel syn.

Vyzerá, že si prežil veľa tmavých dolín. Mal strach? Áno, mal, obával sa o svoj život, utekal, skrýval sa, plakal a žialil. Aj v tomto týždni si pripomíname Ježišovo umučenie a zmŕtvychvstanie a keď sa pozrieme do Getsemany, vidíme, že Ježiš mal taký strach, že jeho telo premenilo pot na krv. 

Ako piesková hrádza...

Rovnako Ježiš, ako aj Dávid, nerobili to, čo v podstate robíme my - vyoperujeme si strach zo srdca. Mám predpoklad, že nás Dávid nenavádza k tomu, aby sme neprežívali strach. V podstate sa to ani nedá. Aj popieranie, zľahčovanie, či racionalizácia je len ako piesková hrádza - barikáda, ktorú časom príval strachu zrúca. Tak teda, o čo tu ide?

Problém je, že v dnešnej dobe všetko hodnotíme, posudzujeme, lajkujeme a porovnávame doslova všetko, aj svoje pocity.

Hodnotíme svoje pocity na pozitívne a negatívne. A predpokladám, že strach by sme zaradili do skupiny negatívnych pocitov. Lenže to je omyl!! Možno, že sa so mnou budete hádať a doložíte dôkazy zo všeobecnej psychológie. Verte mi, že to neobstojí, a to nielen predo mnou, ale ani pred vami.

 

Opýtam sa na rovinu. Je strach skutočne negatívny?! ....

No vidíte. Sú situácie, kedy je nevyhnutné prežívať strach, to mi dáte určite za pravdu. Som toho názoru, že pocity nie sú negatívne, alebo pozitívne, zlé či dobré, negatívne či pozitívne prežívané. Pocity/emócie - jednoducho sú a bodka :-)

Sú moje, tvoria súčasť môjho života, žijú so mnou. Ako keby boli nejaké vnútorné "orgány". Ruka nie je zlá, či dobrá. Ruka je a je pre nás veľmi užitočná. Každý orgán je užitočný pre naše bytie (aj slepé črevo :-) Čiže amputovať si strach je ako amputovať si ruku a tvrdiť, že je to dobré

Ak prestaneme hodnotiť emócie (čo sa už prijíma aj celospoločensky), ešte nám prídu na myseľ slová - zvládnuť, či ovládnuť emócie.

NO, TO SME CELÍ MY -  všetko chceme ovládať a riadiť.

MY, veľkí bohovia, ktorí vládnu nad celým svetom, a príde jeden prťavý organizmus a ukáže nám, aký sme slabí a zraniteľní.

Celé storočie sme úspešne degradovali emócie ako niečo bezvýznamné či malicherné, na úroveň infantilnosti či pudovosti a na piedestál sme postavili RACIO.

Lenže tomu raciu sa to vymyká z rúk. Racio si nevie dať rady s emócio, a tak si vezmeme na pomoc "psychodrísty" a ak ani oni nepomôžu, tak určite pomôžu "psycholieky". A za krátku dobu z krásnych ľudí, ktorí nerozumeli svojim pocitom, sa stanú ľudia bez pocitov, ktorí už ani nevedia, či žijú - necítia to - stanú sa z nich takí "zombíci". Svet plný zombíkov!!! (Ináč to celkom vynáša).

Emócie/pocity sú nám dané ako dar. Niečo, čo nám má pomôcť v živote dozrieť a užiť si život v plnosti. 

 

Prečo sa nám to nedarí, prečo si myslíme, že strach nám skôr berie život? 

Lebo sme nainfikovaní predstavou o živote bez bolesti a trápenia. Odmietame bolesť, chránime seba a svojich blízkych pred bolesťou a nie len pred bolesťou, ale aj pred predstavou, že budeme trpieť.

Ježiš povedal učeníkom, že bude mnoho trpieť a že ho zabijú... Peter sa postavil a rázne povedal Ježišovi, že to nedovolí, chcel ho uchrániť od bolesti. Ježiš mu vyčíta, že nemá zmysel pre hlbšie veci, že myslí povrchne. 

Život je plný bolesti - rodíme sa v bolestiach, život je kopec zranení a bolesti, od detstva až po starobu a dokonca aj  zomierame v bolestiach. Nevynímajúc aj aktuálnu situáciu.

V medzivojnovom období Carl Jung v svojom výskume vzniku traumy u človeka prišiel na zaujímavé zistenia - tí čo akceptovali svoju životnú situáciu, tragédiu, čo sa im udiala, neprejavovali znaky človeka v traume. Tí, čo odmietali svoje utrpenie, vykazovali známky človeka v traume.

Na základe toho rozdelil utrpenie na prirodzené a traumatizujúce. Prirodzené utrpenie -  prináša život, trvá určitý čas, po čase dá význam, prináša ovocie, človeka zmení - dozreje. Traumatizujúce utrpenie - vzniká odmietnutím prirodzeného utrpenia, trvá večne, prehlbuje sa, nemá žiaden zmysel, degraduje osobnosť.

Prišiel na to, že ak chce človek skoncovať s traumatizujúcim utrpením, potrebuje sa vrátiť, teda postupne prijímať prirodzené utrpenie.

Čo nám to vlastne chce povedať žalmista?

Zrejme to, že vonkajšie okolnosti, nech budú akékoľvek tmavé, ma nemôžu ohroziť alebo zničiť. Zničí ma, ak pred nimi budem utekať, skrývať sa, či popierať. Strach je len jeden z mnohých dielcov spracovávania utrpenia.

Dávid neutekal pred strachom z utrpenia. Ani Ježiš neutekal pred strachom z utrpenia. Práve vďaka strachu sa dokázali postaviť a čeliť utrpeniu v plnej sile. A čo bolo výsledkom - zmŕtvychvstanie.

Práve strach nás naučí, a paradoxne nás aj vyzbrojí do boja. Čeliť strachu z utrpenia je ako elixír moci. Už nebudeme bezmocní, ale mocní a neporaziteľní, aj keď pôjdeme temným údolím. Mocní vo svojej slabosti. Bolesť už nebude mať moc nám niečo vziať. Skôr nás obdarí, aj proti svojej vôli.

„Smrť pohltilo víťazstvo. Smrť, kde je tvoje víťazstvo? Smrť, kdeže je tvoj osteň?" (1 Kor. 15,54-55)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a poradca. Zameriava sa na manželov a partnerov v kríze, vzťahové problémy, terapiu panických záchvatov a stavy úzkosti, traumy, depresie, psychosomatické problémy a i. Je autorom množstva článkov o vzťahoch na rodinka.sk. VIac o jeho terapiách na stránke Psychoterapeutickaporadna.sk

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Ivana napísané 10.04.2020 09:13

Dakujem, pán Bartko. Amen.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.