Vážne veciZamyslenie

Dovolenka na Slovensku je bezpečnejšia. Určite?

 kika/redakcia   31.07.2020   0

Polícia v Trenčianskom kraji rieši prípad 20-ročného mladíka, ktorý sa na mol opitý preháňal dedinou na motorke, až kým nespadol.

2,6 promile však nie je až taká bombastická správa, ako to, že sa ukázalo, že mal v tom čase potvrdený pozitívny test na Covid-19 a nedodržal karanténne opatrenie, čo ho stálo pokutu 1650 eur.

Okrem toho mu hrozí trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

 

Len 1650 eur?

Pritom premiér donedávna dvíhal varovný prst, koľko núl by ešte pridal, aby bola pokuta dosť mastná. Ale hlavne pre tých, ktorí sa vrátia z „nebezpečnej“ krajiny a zabudnú sa hlásiť úradom a podstúpiť povinný test na COVID-19.

Spomínala sa 5 000 eurová sumička, no medzitým sa nám o čosi rozrástol zoznam bezpečných krajín – hlavne o Veľkú Britániu, z ktorej sme pred pár mesiacmi importovali nejaké tie prípady na východ, kde inak nič nie je, len zopár osád bolo treba následne hermeticky uzavrieť s nasadením vojakov.

Boli časy, boli, ale sa minuli. Teraz máme tie pekné zelené a červené mapky „áno a nie“ krajín. Také milé politické.

Aj tak sa bojíme ísť kúpiť rožky do Hainburgu, lebo „nepokazme sito“ udržiavajú zamestnávatelia, ktorí posielajú ľudí po návrate z ktorejkoľvek krajiny, bezpečnej, nebezpečnej, úplne jedno, na nútený home office. Alebo chcú, aby ste si zobrali ďalšiu dovolenku po dovolenke. Eliminácia rizika. Veď jasné.

Až na tie paradoxy

Hlavne, že na poradách sa rúška nenosia a potom vám zamestnávateľ cez víkend zavolá a prikáže, aby ste sa hneď a zaraz objednali na test, lebo ste sa pred 10 dňami mihli v jednej miestnosti s pozitívnym kolegom.

A vás rozklepe ako mäso na rezeň, lebo ste akurát s rodinou a kamarátmi a ďalšími milými cudzími ľuďmi na výstave na Bratislavskom hrade. Koľko ľudí by teraz malo preventívne zostať doma a nepreháňať sa zošrotovaní na motorke?

Teraz to príde

Stále riešime, odkiaľ sa to na nás dovalí. Ale prestávajú nám fungovať nálepky, na koho to môžeme zvaliť. Na hnusných pendlerov? Na ostravských baníkov? Na mníšky z Chorvátska? Na Novaka Djokoviča?

Tak to zatiaľ dávame na nezodpovedných dovolenkárov. Lepšie je postáť v kolóne na Rysy medzi českými turistami v šľapkách alebo sa močiť v aquaparku v Dunajskej Strede s bezrúškovými geriatrickými susedmi kľudne až z Poľska.

Hlavne, že je zachované dekórum. Hlavne, že si môžeme ísť zacvičiť do fitka, povymetať diskotéky a nočné bary a zblížiť sa s polovicou Slovenska, hlava na hlave, na Liptovskej Mare.

A potom sa upokojíte, lebo viete, že sa tomu nevyhnete. Možno vás zrazí chrapúň na motorke, keď budete tlačiť pred sebou kočík cez dedinu. Možno budete mať šťastie a okrem alkoholických výparov vám venuje len koronu. 

Bezpečne a zodpovedne na Slovensku. Nech sa páči!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?