Vážne veciZamyslenie

Dovolenka na Slovensku je bezpečnejšia. Určite?

 kika/redakcia   31.07.2020   0

Polícia v Trenčianskom kraji rieši prípad 20-ročného mladíka, ktorý sa na mol opitý preháňal dedinou na motorke, až kým nespadol.

2,6 promile však nie je až taká bombastická správa, ako to, že sa ukázalo, že mal v tom čase potvrdený pozitívny test na Covid-19 a nedodržal karanténne opatrenie, čo ho stálo pokutu 1650 eur.

Okrem toho mu hrozí trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

 

Len 1650 eur?

Pritom premiér donedávna dvíhal varovný prst, koľko núl by ešte pridal, aby bola pokuta dosť mastná. Ale hlavne pre tých, ktorí sa vrátia z „nebezpečnej“ krajiny a zabudnú sa hlásiť úradom a podstúpiť povinný test na COVID-19.

Spomínala sa 5 000 eurová sumička, no medzitým sa nám o čosi rozrástol zoznam bezpečných krajín – hlavne o Veľkú Britániu, z ktorej sme pred pár mesiacmi importovali nejaké tie prípady na východ, kde inak nič nie je, len zopár osád bolo treba následne hermeticky uzavrieť s nasadením vojakov.

Boli časy, boli, ale sa minuli. Teraz máme tie pekné zelené a červené mapky „áno a nie“ krajín. Také milé politické.

Aj tak sa bojíme ísť kúpiť rožky do Hainburgu, lebo „nepokazme sito“ udržiavajú zamestnávatelia, ktorí posielajú ľudí po návrate z ktorejkoľvek krajiny, bezpečnej, nebezpečnej, úplne jedno, na nútený home office. Alebo chcú, aby ste si zobrali ďalšiu dovolenku po dovolenke. Eliminácia rizika. Veď jasné.

Až na tie paradoxy

Hlavne, že na poradách sa rúška nenosia a potom vám zamestnávateľ cez víkend zavolá a prikáže, aby ste sa hneď a zaraz objednali na test, lebo ste sa pred 10 dňami mihli v jednej miestnosti s pozitívnym kolegom.

A vás rozklepe ako mäso na rezeň, lebo ste akurát s rodinou a kamarátmi a ďalšími milými cudzími ľuďmi na výstave na Bratislavskom hrade. Koľko ľudí by teraz malo preventívne zostať doma a nepreháňať sa zošrotovaní na motorke?

Teraz to príde

Stále riešime, odkiaľ sa to na nás dovalí. Ale prestávajú nám fungovať nálepky, na koho to môžeme zvaliť. Na hnusných pendlerov? Na ostravských baníkov? Na mníšky z Chorvátska? Na Novaka Djokoviča?

Tak to zatiaľ dávame na nezodpovedných dovolenkárov. Lepšie je postáť v kolóne na Rysy medzi českými turistami v šľapkách alebo sa močiť v aquaparku v Dunajskej Strede s bezrúškovými geriatrickými susedmi kľudne až z Poľska.

Hlavne, že je zachované dekórum. Hlavne, že si môžeme ísť zacvičiť do fitka, povymetať diskotéky a nočné bary a zblížiť sa s polovicou Slovenska, hlava na hlave, na Liptovskej Mare.

A potom sa upokojíte, lebo viete, že sa tomu nevyhnete. Možno vás zrazí chrapúň na motorke, keď budete tlačiť pred sebou kočík cez dedinu. Možno budete mať šťastie a okrem alkoholických výparov vám venuje len koronu. 

Bezpečne a zodpovedne na Slovensku. Nech sa páči!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?