Vážne veciZamyslenie

Domáce úlohy pre mamu

 Mária Kohutiarová   10.05.2014   0

Možno to tak neberie. Je to pre ňu samozrejmosť, ktorá patrí k úlohe, pre ktorú sa rozhodla napriek všetkým logickým nevýhodám. Dnes je jej deň a je potrebné spočítať, prečo vlastne dnes máme o nej hovoriť. Nie kvôli nej... kvôli nám.

Sumár úloh

Nosiť v sebe túžbu prijať, bez ohľadu na to, čo to bude stáť.

Odovzdať telo

Nechať si dobrovoľne zdeformovať na 9 mesiacov svoje dovtedy nádherné telo, mnohokrát s doživotnými následkami na dovtedy extra jemnej a pružnej pokožke.

Nečakať rešpekt

Počas tohto času cítiť primálo podpory, úcty a rešpektu mimo svojej rodiny, niekedy ani tam nie.

Porodiť

Riskovať, že akt prechodu z 2 v 1 do 1 : 1 môže byť náročný napriek všetkej prirodzenosti. Dokonca tí, ktorí bezproblémovému prechodu majú pomôcť, môžu byť tými, ktorí nebudú túto prirodzenosť chápať a prijímať.

Obetovať

Zmeniť svoje prsia z objektu erotického záujmu na potravinovú banku, riskovať stratu ich pôvabu len pre to, aby bola poskytnutá telesná a emočná potrava.

Slúžiť

Byť k dispozícii 24 hodín denne až do smrti, bez ohľadu na to, v akom veku sa prijímaný nachádza.

Prekonať sa

Objaviť v sebe netušenú schopnosť v jednej minúte kumulovať v sebe x-pracovných činností a schopností. Prekonať výkonnosťou a operačným myslením oceňovaných top manažérov.

Mať trpezlivosť

Mať neskutočnú trpezlivosť od začiatku až po koniec, od prvého nádychu, cez tisíckrát počutú otázku, cez plač z koliky, z trucu, zo zlosti, z pubertálneho amoku, zo sklamania z prvej lásky, z pádov.

Sprevádzať

Sprevádzať doživotne pri nácviku chôdze, reči, písania, počítania, slušného správania sa, až po lekcie zo života v teórii a praxi.

Podopierať

Byť napriek citlivému vnútru pevnou oporou, bez ktorej sa nedá fungovať.

Mať stále otvorené dvere, telefón poruke, mail zapnutý. Vždy mať srdce dokorán, schopné znovu objať v odpúšťajúcej, chápajúcej, vysvetľujúcej láske.

Dýchať

Nemyslieť na oddych v štýle „vymažem zo života“. Nosiť stále v sebe tých, ktorých prijala. Dýchať s nimi a vnímať ich potreby.

Byť schopná prijať a nosiť v sebe bolesť a strach o prijímaného, často spôsobeného práve aj ním. Bojovať za neho a s ním.

Nesklamať

Mať doživotný fanklub pre tých, ktorí sú jej zverení. Nikdy nesklamať v podpore a zázemí.

Neočakávať

Nečakať za to nič. Robiť to preto, lebo sú.

Napriek všetkému zabudnutiu prežívať tichú radosť z každého úspechu a posunu a veriť, že každý jeden, koho prijala do života, vie, kto za ním stojí a že nezabúda.

Miesto záveru

Deň matiek je len raz v roku. Mamy niekedy odchádzajú príliš nečakane a príliš potichu. Neodkladajme pár slov do mobilu či návštevu len na tento deň. Aj keď v tento deň je dobré začať a už neskončiť. Mama, ktorá nám dala život, za to stojí. Práve teraz, aj zajtra a potom znovu.

Nekupujte veľké bukréty a luxusné balenia belgickej čokolády. Ona potrebuje niečo, za čo za neplatí. Potrebuje cítiť, že ju ľúbime. Objať a možno mlčať. Nič viac.

Je čas ísť jej za to šialenstvo lásky bez konca poďakovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.