Vážne veciZamyslenie

Domáce úlohy pre mamu

 Mária Kohutiarová   10.05.2014   0

Možno to tak neberie. Je to pre ňu samozrejmosť, ktorá patrí k úlohe, pre ktorú sa rozhodla napriek všetkým logickým nevýhodám. Dnes je jej deň a je potrebné spočítať, prečo vlastne dnes máme o nej hovoriť. Nie kvôli nej... kvôli nám.

Sumár úloh

Nosiť v sebe túžbu prijať, bez ohľadu na to, čo to bude stáť.

Odovzdať telo

Nechať si dobrovoľne zdeformovať na 9 mesiacov svoje dovtedy nádherné telo, mnohokrát s doživotnými následkami na dovtedy extra jemnej a pružnej pokožke.

Nečakať rešpekt

Počas tohto času cítiť primálo podpory, úcty a rešpektu mimo svojej rodiny, niekedy ani tam nie.

Porodiť

Riskovať, že akt prechodu z 2 v 1 do 1 : 1 môže byť náročný napriek všetkej prirodzenosti. Dokonca tí, ktorí bezproblémovému prechodu majú pomôcť, môžu byť tými, ktorí nebudú túto prirodzenosť chápať a prijímať.

Obetovať

Zmeniť svoje prsia z objektu erotického záujmu na potravinovú banku, riskovať stratu ich pôvabu len pre to, aby bola poskytnutá telesná a emočná potrava.

Slúžiť

Byť k dispozícii 24 hodín denne až do smrti, bez ohľadu na to, v akom veku sa prijímaný nachádza.

Prekonať sa

Objaviť v sebe netušenú schopnosť v jednej minúte kumulovať v sebe x-pracovných činností a schopností. Prekonať výkonnosťou a operačným myslením oceňovaných top manažérov.

Mať trpezlivosť

Mať neskutočnú trpezlivosť od začiatku až po koniec, od prvého nádychu, cez tisíckrát počutú otázku, cez plač z koliky, z trucu, zo zlosti, z pubertálneho amoku, zo sklamania z prvej lásky, z pádov.

Sprevádzať

Sprevádzať doživotne pri nácviku chôdze, reči, písania, počítania, slušného správania sa, až po lekcie zo života v teórii a praxi.

Podopierať

Byť napriek citlivému vnútru pevnou oporou, bez ktorej sa nedá fungovať.

Mať stále otvorené dvere, telefón poruke, mail zapnutý. Vždy mať srdce dokorán, schopné znovu objať v odpúšťajúcej, chápajúcej, vysvetľujúcej láske.

Dýchať

Nemyslieť na oddych v štýle „vymažem zo života“. Nosiť stále v sebe tých, ktorých prijala. Dýchať s nimi a vnímať ich potreby.

Byť schopná prijať a nosiť v sebe bolesť a strach o prijímaného, často spôsobeného práve aj ním. Bojovať za neho a s ním.

Nesklamať

Mať doživotný fanklub pre tých, ktorí sú jej zverení. Nikdy nesklamať v podpore a zázemí.

Neočakávať

Nečakať za to nič. Robiť to preto, lebo sú.

Napriek všetkému zabudnutiu prežívať tichú radosť z každého úspechu a posunu a veriť, že každý jeden, koho prijala do života, vie, kto za ním stojí a že nezabúda.

Miesto záveru

Deň matiek je len raz v roku. Mamy niekedy odchádzajú príliš nečakane a príliš potichu. Neodkladajme pár slov do mobilu či návštevu len na tento deň. Aj keď v tento deň je dobré začať a už neskončiť. Mama, ktorá nám dala život, za to stojí. Práve teraz, aj zajtra a potom znovu.

Nekupujte veľké bukréty a luxusné balenia belgickej čokolády. Ona potrebuje niečo, za čo za neplatí. Potrebuje cítiť, že ju ľúbime. Objať a možno mlčať. Nič viac.

Je čas ísť jej za to šialenstvo lásky bez konca poďakovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.