ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Vážne veciZamyslenie

Dobrý otec. Návod.

 Mária Kohutiarová   18.06.2017   1

Sú ľudia, ktorí otca nezažili. Sú takí, ktorí radšej nespomínajú.

Ale väčšina z nás má mnoho, alebo aspoň pár pekných okamihov s otcom, ku ktorým sa vraciame a ktoré nás držia nad vodou.

Ak sa hovorí o kríze otcovstva, tak asi treba znovu recept na to, aký by mal dobrý otec byť.

 

Pýtali sme sa teda na otcov ľudí známych aj neznámych.  

Návod na dobrého otca

Redakcia www.rodinka.sk položila tri otázky:

 • Čo vám prvé napadne, keď pomyslíte na svojho otca?
 • Čo by otec robiť nemal /čo sa vám, ako otcovi nedarí, čo chcete zmeniť/?
 • Máte nejaký vzor otca, otcovstva?

 

Rado, 2 deti:

 1. Obetavosť pre rodinu. Myslím si, že môjmu otcovi najviac záleží na tom, ako sa majú jeho deti. Sám pochádza z mnohodetnej rodiny a azda najmä od neho mám silne vyvinutý zmysel pre rodinný život a pre pestovanie vzťahov aj v rámci širšej rodiny.
 2. Nemal by dovnútra rodiny prenášať problémy z práce. To sa ja snažím relatívne úspešne, ale nejde mi príliš dôslednosť vo výchove. Chcel by som byť k staršiemu synovi trochu prísnejší, ale bez toho, aby som podliehal záchvatom zlosti.
 3. Ja som pochopil, čo je to bezvýhradná láska, až keď som sa stal rodičom. A vďaka tejto skúsenosti dokážem lepšie pochopiť aj niektoré postoje môjho vlastného otca z čias, keď som bol dieťaťom, a tiež dokážem lepšie precítiť veľkosť toho, čo dostávame od Otca, ktorého máme všetci spoločného.

 

Beata: 

 • Starostlivosť a zodpovednosť, zabezpečiť rodinu.
 • Otec by nemal nedôverovať svojim deťom, ale naopak, mal by im dôverovať a povzbudiť ich, že aj oni dokážu veci robiť rovnako dobre, ako on.
 • Vzorom otcovstva je pre mňa kamarátkin otec, ale hlavne Boh Otec, ktorému môžem povedať úplne všetko, rozumie mi a hlavne ma veľmi ľúbi!

 

Macka, 2 deti :

 1. Otec mi vždy veril a na jeho dôvere som vyrástla. Bez jeho podpory a slov uznania by som nemala vlastnú sebadôveru a nevedela by som ju pomáhať budovať teraz svojim deťom.
 2. Otec by nemal svoje deti ignorovať. Každá reakcia je lepšia, ako prehliadanie. Aj keď deti kritizuje, napomína, prejavuje záujem. Keď ich nechá len bez komentára vyrastať vedľa seba, sú zranené jeho nezáujmom a nedosiahnu vlastnú sebadôveru. Ak neznamenám nič pre svojho otca, ako môžem niečo znamenať pre druhých, či sám pre seba?
 3. Napriek tomu, že nikdy nemal vlastné deti, pre mňa je symbolom otca Ján Pavol II.

 

Hela, zatiaľ bezdetná:

 1. Tichý, v úzadí.
 2. Myslím, že otec by nemal znižovať sebavedomie svojich detí a nemal by byť pasívny.
 3. Nemám konkrétny vzor otca, skôr nejaký ideál pozliepaný z dobrých vlastnosti otcov.

Dodo, otec 5 detí:

 1. Múdrosť (v zmysle vedomostí  z technických predmetov, matematika, fyzika...) a sebavedomie.
 2. Čo by nemal:  byť tvrdohlavý a jedine svoj názor považovať za jediné správne riešenie, škatuľkovať ľudí.  Čo mi ako otcovi nejde a čo chcem zmeniť: byť vnímavý, schopný odôvodňovať zrozumiteľným spôsobom do obsahu a formy svoje rozhodnutia (najmä tie, ktoré nie sú po vôli deťom) a dôsledný.
 3. Nerozmýšľal som nad tým; nie.

 

Martin a Saška, 2 deti:

 1. Spravodlivosť, zodpovednosť, čas pre deti, usilovnosť, pracovitosť.
 2. Ponižovať svoje deti bez vysvetlenia a neustále ich kritizovať, neprejaviť im lásku, nemal by byť sebecký a nezodpovedný.
 3. Určite môj vlastný otec. Aj za krátku dobu, možno práve preto, neviem, čo som s ním mohla stráviť na tejto zemi, mi dal naozaj veľa a pevné základy do mojej budúcnosti. 

 

Táňa, mama 5 detí :

 1. Zodpovednosť, pracovitosť, láskavosť.
 2. Ponižovať svoje deti a nevenovať im čas a pozornosť /teraz to nepíšem v súvislosti so svojim otcom, ale inými otcami, ktorých som poznala/.
 3. Môj vlastný otec a náš rodinný priateľ otec troch detí.

 

Anička, mama 3 detí:

 1. Prirodzená autorita, obetavosť a zároveň veľká láskavosť a pozornosť voči nám deťom. Spomínam si že často sme sa spolu hrali a vystrájali, až nás musela niekedy mamina krotiť.
 2. Otec by nemal dráždiť a provokovať deti. Zároveň by nemal od detí vyžadovať, čo sám nerobí - ak otec pozerá televízor, nemal by žiadať od dieťaťa, aby napríklad upratalo kuchyňu.
 3. Nemyslím si, že existuje dokonalý vzor - snáď skôr predstava - prísny a zároveň láskavý, dôrazný vo výchove, dokáže tráviť čas so svojimi deťmi, vedieť sa s nimi smiať aj plakať. A hlavne vedieť vždy povzbudiť a byť oporou.

 

Ivetka, mama 4 detí:

 1. Zodpovedný, zábavný, bol vždy ochotný hrať sa s nami malými deťmi a brával nás na prechádzky do lesa.
 2. Nemal by si robiť zbytočne veľký odstup od detí, nesmie pred deťmi zhadzovať autoritu matky , nemal by byť lenivý a vyhovárať sa na pracovné povinnosti, nesmie nechávať výchovu len na matku, nesmie im dávať zlý príklad.
 3. Nik nie je dokonalý, ale keby som si mohla vybrať z viacerých otcov, tie najlepšie vlastnosti, tak by to bol ideál.

Ela: 

 1. Láska, neha, pochopenie, slušnosť, rozvážnosť, pozornosť, náruč a pohladenie, charakter, starostlivosť, múdrosť, zodpovednosť a na prvom mieste bohabojnosť, nábožnosť. Pracuje na svojom raste - čo znamená, že sa nikdy nezastaví. Je to dej neukončený.
 2. Otec by nemal biť, kričať, vyčítať, zanedbávať manželku a deti (hmotne, citovo), nemal by doma chýbať - ak chýba fyzicky, mal by to dvojnásobne vynahradiť citovo. Nemal by byť nezodpovedný. Od mala má byť chlapec vychovávaný k zodpovednosti. Toto mamy nevedia a vychovávajú naušnicové, naparfémované, vulgárne, nesvedomité dievčatká s mužským pohlavím. Vodia ich za ručičky aj keď sa oženia, rozhodujú za nich po celý život. Potom sa čudujme.
 3. Boh je ideál OTCA.  

 

Venované všetkým tatom k sviatku ako inšpirácia, mamám ako navigácia pri výchove a deťom ako istota, bez ktorej sa vyrastá a neskôr žije zle.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 18.06.2017 17:44

ked sa pozrem akeho otca by som chcela pre svoje deti (rsp akeho mame) tak je to kombinacia toho ze ide s detmi hladat huby a vratia sa spinavy ale stastny a toho ze vie byt prisny ked treba napr. pisat ulohy. ze vie kedy je zabava a kedy uz treba byt vazny..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.