Vážne veciZamyslenie

Dieťa patrí do školy, nie do manželskej postele

 Marcela Beňová   07.06.2021   0

Detské sobáše sú rozšírené predovšetkým v Indii, Afganistane, Iraku, Jemene a mnohých afrických krajinách. Neobchádzajú však ani Európu, kde v dôsledku migrácie prichádzajú stovky takýchto “párov.”

Predovšetkým Nemecko a škandinávske krajinu sú postavené pred otázku, čo so zosobášenými deťmi.

Do krajiny prišlo veľa neplnoletých zosobášených párov, pričom vek nevesty sa pohyboval niekedy len okolo 12. rokov. Ich manželia boli často oveľa starší.

Shutterstock

 

Ako riešia Nemci sobáše detských neviest

Už v roku 2017 sa prijal zákon, ktorý manželstvo, v ktorom sa nachádza neplnoletá osoba, neakceptuje. To však počet mladučkých neviest neznížilo.

Úrady pravidelne riešili situácie, keď boli obaja manželia maloletí, čo celú situáciu komplikovalo. Naviac pár už väčšinou žil sexuálnym životom, prípadne spoločne čakali dieťa, takže úradníci stáli pred otázkou, či pár môžu rozdeliť, lebo ide o zneužívanie maloletej osoby, alebo nie.

Pozornosť vzbudil napríklad manželský pár zo Sýrie, kde sa nemecké úrady rozhodli zasiahnuť kvôli ochrane 15-ročnej Alie. Jej manžel mal v tom čase 21, a zosobášení boli už rok.

Manželia sa po úteku zo Sírie dostali do Bavorska, kde úrady chceli vyhlásiť manželstvo za neplatné. Manželovi zakázali stretávať sa s dievčaťom bez prítomnosti tretej osoby.

Nakoniec zasiahol vyšší odvolávací súd a manželia sa k sebe mohli vrátiť, pretože podľa ich slov bol zväzok dobrovoľný.

 

Dieťa patrí do školy, nie do manželskej postele

Takto zareagovali členovia strany CDU na jeden z mnohých prípadov imigrantov, ktorí si do krajiny priviedli mladučkú nevestu. Proti jej aj organizácia Terre des Femmes, ktorá sa venuje ochrane práv žien.

Mladé nevesty podľa nej nedokážu porozumieť, o čo v manželstve ide. Buď sa podriadia prianiu rodičov, alebo ich lákajú krásne svadobné šaty a darčeky.

Máloktoré dospievajúce dievča si uvedomuje aj následky - skoré tehotenstvo, odchod zo školy, nútený sexuálny život či domáce násilie.

V roku 2017 sa v Nemecku ocitlo takmer 1 500 detí, ktoré už boli v manželskom zväzku, viac ako 350 z nich ešte nemalo 14 rokov.

V roku 2017 sa teda zákon sprísnil a žiadne manželstvo osôb mladších ako 16 rokov nebolo uznané ako platné, či už bolo uzatvorené v krajine alebo mimo nej.

Aká je však realita?

Odvtedy sa Nemecku uzavreli stovky takýchto manželstiev. Úradom sa podarilo anulovať ich menej ako 10%.

Tento zákon síce vyhovoval nemeckému zriadeniu, ale ako upozornil aj riaditeľ inštitútu pre medzinárodné súkromné právo, Jürgen Basedow, podstata detských sobášov zostala nepochopená.

 

Nie všetky dievčatá uvítali pomoc úradov

Detské sobáše, ktoré už aj tak predstavujú veľkú škodu na vývoji dieťaťa, nestačí zrušiť formálne. Mnoho dievčat už môže mať vlastné deti, alebo sú po príchode do Európy tehotné.

Rodičia, ktorí sa rozhodli pre imigráciu zo Sýrie do Európy, vydali svoje dcéry preto, aby boli aspoň formálne chránené pred obťažovaním alebo znásilnením, ktoré sa stalo bežnou súčasťou života v utečeneckých táboroch.

Zrušenie manželstva či rozvod v islamskej kultúre predstavuje vzopretie sa rodine a dievča zostane bez podpory manžela ale aj vlastnej rodiny. V prípade, že by manžel zomrel, nemá mladá žena žiadne nároky ako vdova.

Jürgen Basedow preto navrhuje, aby manželstvá neplnoletých neboli rušené plošne, ale aby sa ku každému prípadu pristupovalo zvlásť.

Keď odchod nie je možný

Pre 700 miliónov žien na celom svete, ktoré sa vydali ešte ako deti, odchod z dohodnutého zväzku nie je možný.

V niektorých krajinách ako Pakistan však stále existuje aj pomsta, ktorú môže otec alebo bratia vykonať na rodinnej príslušníčke, ak urazí ich česť. Aj zo strachu pred pomstou sa preto mnohé dievčatá neodvážia priznať, že chcú z neželaného manželstva odísť.

Problémom sú aj kultúrne rozdiely - mnoho mladých dievčat netuší, akým spôsobom by sa mali postarať o seba alebo deti bez pomoci manžela.

Shutterstock

 

Detské sobáše sa týkajú aj Slovenska

Prípad detských sobášov sa netýka len krajín tretieho sveta a štátov, kam mieria imigranti. Vo veľkej miere sa vyskytuje aj v USA či Kanada, Mexiku a v Južnej Amerike.

Od roku 2015 však naše úrady zaznamenali viac ako 12 prípadov obchodovania s deťmi za účelom núteného sobáša. Väčšina z nich sa mala odohrať v nitrianskom kraji.

Hoci sa môže zdať, že z detskými manželstvami súvisí predovšetkým chudoba či zaostalosť regiónov, nie je to celkom tak.

V Škótsku existuje možnosť uzavrieť manželstvo bez povolenia rodičov, ak má pár minimálne 16. rokov. Len nedávno sa zdvihol vek, kedy je možné zosobášiť sa aj v Španielsku - zo 14 na 18 rokov.

Liberálna je aj Kanada, ktorá umožňuje svadbu od 16. rokov.

V Amerike čelia častým problémom náboženské organizácie, kde zrejme dochádza k uzatváraniu sobášov medzi maloletými osobami. Vláda v tomto prípade často nemá možnosť vyriešiť situáciu, keďže tieto organizácie vedia, ako pri komunikácii s úradmi postupovať.

Shutterstock

 

Pandémia to ešte zhoršila

Počet detských sobášov nebude klesať ani v budúcnosti. Počas pandémie sa napríklad v Indii či Sýrii zhoršila finančná situácia rodín natoľko, že mnohí rodičia boli nútení vydať svoje dcéry, aby ich uživili, a nemuseli sa o ne starať sami.

Pomôcť dievčatám, ktoré nechcú vstúpiť do manželstva ako deti, by malo vzdelanie. Práve zatvorené školy a stúpajúca nezamestnanosť však spôsobili, že v krajinách ako India počas epidémie počet uzavretých detských manželstiev ešte stúpol.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?