Bug out Bag, ako a čo zbaliť v prípade evakuácie

preperka 2

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) očakáva, že vojnový konflikt na Ukrajine vyženie z domova 4 milióny utečencov.

Vidíme na hraniciach stáť matky s malými kufríkmi, ruksakmi, deti zvierajú v rukách svojich plyšákov, jediné hračky, ktorú si mohli zobrať so sebou. Všetko ostatné museli zanechať doma. Nevedia, či ešte niekedy uvidia svoje domovy. Či ešte niekedy budú spať vo svojich posteliach. Hrať sa so svojimi hračkami. So svojimi kamarátmi.

Vidíme takých istých ľudí ako sme my a veľmi sa nás ich utrpenie dotýka: predstavujeme si, čo by sme robili na ich mieste. Čo by to obnášalo, keby sme sa museli v okamihu zbaliť a utekať pred guľkami.

„Bug out Bag“ je evakuačná batožina, ktorá by nám mala zabezpečiť prežitie na minimálne 72 hodín. Nielen v čase vojnového konfliktu. Nezvyčajné už nie sú povodne, prívalové dažde, náhle ekologické katastrofy – a podľa správ OSN sa budú všade na svete, vrátane nášho regiónu, iba zhoršovať.

Je pravdepodobné, že už máte s balením tohto typu batožiny určitú životnú skúsenosť, ak ste si napríklad balili tašku do pôrodnice. Keď to zľahčíme, rozdiel v podstate neexistuje – aj v pôrodnici musíte prežiť minimálne štyri dni, skoro nič vám nedajú a občas je to tiež katastrofa ;-).

Najdôležitejší je identický koncept: neviete dňa ani hodiny!

Evakuačná batožina aspoň na 3 dni

Podstatou evakuačnej batožiny je umožniť rýchly a čo najviac efektívny odchod z domu v prípade akútneho ohrozenia. Mala by vám zároveň pomôcť prežiť relatívne samostatne aspoň prvé tri dni.

K náhlej udalosti môže dôjsť kedykoľvek, vytvorenie BOB je preto odporúčané aj hasičmi a inými zložkami záchranného systému. Tri dni je čas, kedy už väčšina záchranných plánov funguje, je dostupná evakuácia, núdzové ubytovanie, strava…, prípadne už je možnosť vrátiť sa domov.

Kedy budete potrebovať „Bug out Bag“ alebo evakuačnú batožinu?

Najpravdepodobnejšie scenáre, kedy si treba zbaliť evakuačnú batožinu, sú:

  • požiar,
  • povodeň,
  • prívalové dažde,
  • chemické zamorenie či iná náhla ekologická katastrofa.
  • a žiaľ, aj vojenský konflikt

Baliť sa v chaose a strese

Možno ste si to odskúšali na tej taške do pôrodnice, v polke noci a v strese človek balí rôzne-hrôzne veci :).

Do pôrodnice vám donesú čokoľvek, po požiari už v dome nemusí byť použiteľné nič. Pokiaľ budete v panike pobehovať po byte a zháňať poistné zmluvy, môžete zabudnúť na všetky ostatné dôležitosti.

Odporúča sa byť pripravený na reálne riziká vášho okolia (k BOB si môžete postaviť aj gumáky, pršiplášť). Majte zbalený základ (dokumenty?) a zoznam, čo nezabudnúť pribaliť.

Aká má byť evakuačná batožina?

Skladná – keď ju neunesiete, niet čo riešiť.

  • ideálny je ruksak – má výhodu voľných rúk – môžete zobrať dieťa alebo zviera, podopierať sa a chytať počas cesty.
  • pre osoby, ktoré nemôžu nosiť veci na chrbte sa odporúča kufor na kolieskach, ale tu je pohyblivosť veľmi obmedzená.
  • najhoršou možnosťou je taška do ruky, igelitky a spol.
  • batožinu by mal niesť každý člen domácnosti – aj deti.

Označte batožinu (aj deti) menom a kontaktnými údajmi. Maximálna hmotnosť, pokiaľ nie ste vysokohorský vodca, sa odporúča do cca 25 kg pre dospelého, 10 kg pre dieťa (podľa veku a skúseností).

Rátajte, že si to ponosíte dlhšie, tak nech vám neodíde chrbát. Ono by bolo ideálne, vedieť si zbaliť celý dom a odniesť ho zo sebou, ale tu ide o prežitie.

Funkčná – vždy je dobré mať premyslené, čo by ste odkiaľ v krajnej núdzi schmatli. Už len zamyslením ste o 100% ďalej, ako 99% populácie. V nasledujúcich riadkoch nájdete pár všeobecných odporúčaní, ale prispôsobujte svojej rodine.

Dostupná – asi vám nepomôže, keď ju v deň DÉ, hodinu HÁ nebudete vedieť nájsť. Ideálny BOB čaká v skrini pri dverách, spolu s botkami, bundou a pršiplášťom, ako správny pionier – vždy pripravený!

 

Čo nesmie v „Bug out Bag“ chýbať?

Základ je:

  • voda, jedlo,
  • oblečenie,
  • spacie potreby a prístrešok,
  • lekárnička,
  • doklady
  • a „iné“.

Doklady

Určite si zabaľte aspoň občiansky a pas, kartičku poistenca, rodné listy, sobášny list.

Odporúča sa mať kópie poistných zmlúv na dom, auto, iné hodnotné veci (jediný spôsob, ako poisťovni dokázať, že ste ich naozaj mali). Nezabudnite na doklady o hypotéke, „štrimfľu“ z pod postele, zlatý zub, vkladnú knižku, cenné papiere.

Navrhujem zbaliť externý HDD – disk. Ak je skladný, nie je to toľko na nosenie, ale môžete tam schovať všetky fotky vašich detí, prácu, ktorú ste spravili za posledných desať rokov, účtovnícke podklady za posledný daňový rok… veci, ktoré nepomôžu prežitiu, ale naopak návratu do normálneho života „po“.

Voda

Vody by ste v bágli mali mať minimálne na tri dni – tj. minimálne 2 litre na osobu a deň. Ideálna je čistá, nebublinkovaná voda v uzavretom balení. Na trhu sú samozrejme aj vodné filtre. V prírode sa zídu, v evakuačnom centre možno tiež?

Potraviny

Základom je:

  • čo najväčšia trvanlivosť – aby ich nebolo treba skladovať v chlade, nepodliehali ľahko skaze
  • nevyžadujú na konzumáciu tepelnú úpravu
  • čo najmenší objem.

Pozor na extrémne presolené veci – zvyšujú smäd a dehydratáciu. Základom sú zložité cukry – zasýtia relatívne rýchlo a na dlhšie.

Ak ste si už nezabezpečili na tento účel vojenskú stravu, navrhujem veci odskúšané na stanovačkách a splavoch: paštéty, sardinky, cereálne tyčinky, sušené ovocie, orechy, čokoláda, sucháre, krehký chleba, nezabudnite aj na kávu, čaj, cukor a prípadne bujón.

Pokiaľ máte špeciálnu diétu (napr. bezlepkovú), je dôležité sa zabaliť, pravdepodobne prvé dni budú špecializované potraviny nedostupné. K jedlu si skúste zabaliť kempovací prenosný varič (ak máte), ešus, pohár na pitie, skladací príbor, kvalitný multifunkčný nožík (s otváračom na konzervy), termosku, zapalovač, zápalky alebo kresadielko.

Lekárnička a hygienické potreby

Stres zvyšuje pravdepodobnosť úrazov, ale aj zhoršenia zdravotných komplikácií. Berte hlavne lieky prvej pomoci: obväzy, šatku, dezinfekciu, leukoplasty, nožničky, lieky na teplotu, hnačku, od bolesti.

Nezabudnite všetky pravidelne užívané lieky – je vhodnejšie sa zásobiť na viac ako tri dni. Dostupnosť liekov a zdravotnej pomoci je práve prvé hodiny po katastrofe väčšinou veľmi obmedzená.

Z hygienických potrieb majte poruke dezinfekčné mydlo, zubnú pastu, kefku, toaletný papier, vložky, papierové servítky, ale aj alkoholové alebo vlhčené obrúsky.

Oblečenie

Aj keď pri dlhodobej evakuácii dochádza pomerne rýchlo k distribúcii humanitárnej pomoci, minimálne prvé tri dni by ste mali vedieť byť samostatní.

Treba si zabaliť oblečenie aj pre prípad prudkého zhoršenia počasia. Potrebujete teda: teplé oblečenie, náhradné oblečenie a spodné prádlo, oblečenie na spanie. Bundy by mali byť ľahké a nepremokavé, osvedčuje sa cibuľový systém obliekania. Zídu sa pršiplášte, najlepšie pončo, ktoré vám zakryje aj ruksak, aby vám veci zostali suché.

Ideálne je veci priamo do ruksaku baliť do tuhých veľkých vriec na smeti – zabezpečia nohy v teple a suchu, čo pomôže aj psychike. Viete ich využiť aj na ochranu spacích vakov.

Spacie potreby a prístrešok

Ak máte doma kempovaciu výbavu, je ideálne, ak si zabalíte aj ľahké spacáky, karimatky a minimalistický stan. Prvé dni, kým systém záchrany naplno začne fungovať, budú takéto veci aj v evakuačných centrách možno chýbať.

„a iné“

Do tejto skupiny patria všetky veci, ktoré vám zaistia: orientáciu v okolí, spojenie so svetom, dobrú náladu.

Mali by ste poznať svoje bezprostredné okolie a evakuačné trasy, nikdy ale nezaškodí mať podrobnú turistickú mapu okolia. Možno budete musieť improvizovať, zíde sa aj príručka prvej pomoci či špecializovaná kniha prežitia – ideálny to darček pre každého veľkého chlapca :).

Keďže pri väčšine katastrof zlyháva prísun elektrickej energie, je dobré sa spoliehať na nezávislé zdroje. Zabalte si preto dostatok batérií, ktoré pasujú do vašich elektronických hračiek. Zíde sa vám rádio (ideálne na kľuku), aby ste mali prehľad o vývoji situácie.

Nezabudnite na lampy alebo baterky. Z hľadiska funkčnosti sa mi najlepšie zdajú čelové lampy s led diódami. Majú minimálnu spotrebu, dlhú výdrž a tým, že sa dajú zapnúť na čelo alebo pás vás nebudú obmedzovať v pohybe. Na suchý tréning ich môžete využiť už teraz – dajú sa s nimi dobre čítať rozprávky na dobrú noc :).

Smartfóny majú nepreberné množstvo funkčných aplikácií na prežitie (kompas, mapy, rádio), čo však s nimi, keď schlamstnú baterku za jeden deň? Videla som síce solárnu nabíjačku na iphone, ale nemám otestovanú funkčnosť.

Na prežitie teda skôr odporúčam staré, nárazu-vzdorné šunky, ktorým vydrží baterka aj týždeň.

Záchranári odporúčajú aj fotoaparát – nie kvôli bulvárnym médiám, ale na dokumentáciu škôd pre poisťovňu.

A na záver – nezabudnite pribaliť aj karty alebo skladnú spoločenskú hru.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár