ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Vážne veciZamyslenie

Ako sa hrajú naše deti

 Mína   07.05.2015   2

„Tie dnešné deti, stále sedia za počítačom,“ počujeme zo všetkých strán. „Vôbec sa nehýbu, nebehajú, doma sedia, oči si kazia,“ varujú tí, čo sa v tom vyznajú. „Inak sa ani hrať nevedia, nebaví ich skoro nič, nečítajú knižky, nepoznajú rozprávky, všetko majú predostreté, fantázia im pri tom krpatie!“

Áno, to je obraz dnešných znudených detí. A my, rodičia, len rozpačito pritakávame: „...ten dnešný svet je taký.“

Nie je to s tými deťmi aké zlé

Ale hádam to nie je až také zlé, pomyslím si občas. Ako minule. Bola jeseň, mali sme za sebou dušičkový víkend. Decká, motajúce sa pomedzi hroby boli nadšené z toľkých svetielok ale hitom sa pre ne stali tie – no elektrické. A tak vyjdúc z brány rátali drobné mince v svojich puďolároch a hneď pri prvom stánku sa začali zjednávať. Ako inak, kúpili si ich. Vraj domov, na pamiatku. A neváhali šľahnúť na ne celé mesačné vreckové.  

Cesta domov bola plná emócií. V aute zo zadných sedadiel bolo počuť od radostného jééj, oooo, krása, super...až po hašterivé nechaj mi to, zhasni mi to, veď sa mi to vyminie, keď s tým budeš stále svietiť! No veď viete, brat a sestra - pes a mačka - štekanie a mraučanie.

Večer ostali ešte vonku, bolo príjemne a tak som ich ani veľmi nezháňala dnu. Až keď som dovarila večeru, vyšla som po nich. „Ako sa pekne hráte“, milo ma prekvapili. Naozaj. Vzácna zhoda, nikto do nikoho neštuchal, pekne, ticho sa rozprávali a stáli nad... pozerám...

„Tu sme vám postavili hrob.“ Začali vysvetľovať jeden cez druhého. „Toto je tvoj a henten je tatov.“ Na tráve pred domom stáli dve mohylky. Navláčili si na ne kamenné kocky z rozkopanej cesty, ktorú práve zbíjali chlapi v oranžových vestách. A na kamene pietne položili svoje elektrické sviečky.

„My sme sa síce narodili obaja Tebe, ale sa nepoznáme.“ Pokračovali vo svojom pútavom príbehu. „Vy ste akože zomreli, už dávno. O mňa sa starala babka a ... a o mňa zase druhá babka. Chápeš? My sa akože nepoznáme. Ale teraz som prišla na tvoj hrob ... a ja zas na tatov a ... spoznali sme sa, že sme brat a sestra!“ Nadšene mi dokončili svoje rozprávanie akože nájdení súrdenci.

„Ozaj sa pekne hráte“, chválim ich a trhá mi kútikom úst. A vidím, že na nás nešetria. Celý čas, kým si stojím nad „svojim hrobom“, sviečka na ňom je zapnutá. Žiadne vypni ju, nemíňaj mi...

Teplý jesenný večer skončil. Prešla zima, prišla jar. Roztopený sneh znovu odkryl kamenné mohylky, okolo nich vykvitli žlté púpavy.

Neviem, čo by pri pohľade na ne povedali detskí psychológovia, ale aspoň tú fantáziu by mohli uznať. Keď sa na ne dívame my s mužom, tešíme sa, že hádam bude o nás postarané. A tešiť by sa mohla aj Katka Brychtová, bude mať ešte dlho o čom točiť...:-)

 

Článk je zaradený v projekte:

" Píšete lepšie, ako u nás čítate? "

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Silvia napísané 08.05.2015 11:38

Pre Mínu - pekný článok a pozdravujem deti. :-)

 

Pre pani/pána "pe84" - nemyslím si, že táto hra je morbídna, napokon, takmer každá detská hra reflektuje realitu istým spôsobom. Aj takéto, resp. práve takéto hry učia deti vnímať smrť a veci s tým spojené a to úplne prirodzeným spôsobom... Môj rešpekt.

 

Pekný deň.

SK

pe84 napísané 07.05.2015 21:54

Aj moje deti majú občas takéto morbídne hry, ale vlastne oni nevedia, že takto by sa hrať nemali, napríklad dcérka robila hrobček na gauči, navláčila tam rôzne veci, aby bol pekný smile alebo sa hrá, že umrela (ako snehulienka) a trpaslíci (rôzni plyšiaci) ju majú oplakávať smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?