ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Vážne veciZamyslenie

AbyŽE NÁM lepšie bolo!

 Jana Žitňanská   05.05.2014   3

Keď som pred pár mesiacmi na istej francúzskej televíznej stanici sledovala reláciu o tom, ako vo Francúzsku funguje starostlivosť o mamičku po návrate z pôrodnice, ešte viac ako to, že pôrodná asistentka (sage-femme) bola v tomto prípade muž, zaujal samotná návšteva „asistentky“ a jej obsah.

Keby dačo - tak pôrodný asistent

Mamička ukázala, ako dojčí. Poradila sa ohľadom hojaceho sa pupčeka a absolvovala rýchlu popôrodnú prehliadku, či je všetko tak ako má byť. Spoločne si s „pôrodným asistentom“ vypili ešte kávu a porozprávali sa o pocitoch novopečenej mamičky.

Rozlúčili sa sa s tým, že zajtra sa vidia opäť, ale ak by čokoľvek bolo, „pôrodný asistent“ sa môže zastaviť ešte v ten istý deň. Sledujúc tento príbeh ma zase raz naplnil pocit, že aké je to úžasné, keď systém funguje, keď sa ľuďom dostáva potrebná pozornosť, keď majú potrebné služby nadosah.

Nevedela som dojčiť

Mám tri deti a vzhľadom na komplikácie počas prvého tehotentva som tej odbornej pozornosti mala počas celých deviatich mesiacov požehnane. Faktom ale je, že ešte v deň, keď som odchádzala z pôrodnice, som poriadne nevedela dojčiť.

Príliš veľa mlieka, neskúsenosť prvorodičky, prehnaná opatrnosť – len aby som neublížila drobcovi. Našťastie, tesne pred odchodom sa ma ujala pani primárka, a tak ako sa mi dojčenie zdalo predtým utrpením, odrazu som videla, že je to úplne jednoduché a v zásade bezbolestné.

Nefunguje to aj u nás? 

Keď som po dopozeraní tej francúzskej relácie zaspomínala na svoje tehotenstvá a najmä popôrodné peripetie, navštívila som niekoľko portálov vrátane www.rodinka.sk , aby som zistila, či by obdobná starostlivosť o mamičky v šestonedelí nemohla fungovať aj u nás. Na moje počudovanie a radosť som zistila, že obdobná služba už existuje, ale je značne obmedzená. Dôvodom obmedzenosti je fakt, že túto starostlivosť prepláca len jedna z troch zdravotných poisťovní.

Novela pre ľahší život mamičiek 

Na rozdiel od mnohých ministerských úradníkov som ešte stále presvedčená, že treba vždy premýšľať, ako sa veci dajú zmeniť, a nie hľadať dôvody, prečo sa to nedá, po krátkej konzultácii s angažovanými mamičkami a zástupkyňami pôrodných asistentiek som pripravila novelu zákona, ktorá by každej mamičke uľahčila život. O návrhu bude rokovať parlament už teraz, na májovej schôdzi.

Môj návrh ráta nielen s návštevami v šestonedelí v domácnosti čerstvej mamičky (pričom prvá návšteva sa uskutoční do 24 hodín po návrate z pôrodnice), ale aj počas tehotenstva – pretože aj samotná psychofyzická priprava na pôrod a dojčenie je dôležitá.

Tieto návštevy v domácom prostredí by mali byť hradené z verejného zdravotného poistenia, a teda dostupné všetkým, ktorí o to požiadajú. Samozrejme, spomínaná statostlivosť nenahrádza poradne v tehotenstve a gynekológovia zostávajú dôležití aj v popôrodnej statostlivosti.

Pôrodné asistentky u vás doma

Prítomnosť pôrodných asistentiek v domácom prostredí žien môže budúce mamimičky lepšie pripraviť na pôrod nielen po fyzickej stránke, ale aj psychickej, pripraviť na dojčenie a v prípade ťažkostí (laktačnej krízy a pod.) pomôcť. Dôležitá je aj pomoc a podpora v šestonedelí.

A hoci preplácanie úkonov bude naše verejné zdravotné poistenie niečo stáť, je isté, že prinesie zvýšenú kvalitu života mamičiek a lepšie pracovné podmienky pre pôrodné asistentky. A nielen to: skôr zachytené popôrodné komplikácie, menej ústavnej zdravotnej starostlivosti či menej depresií v konečnom dôsledku verejnému zdravotníctvu na druhej strane niečo ušetria.

 

Pevne verím, že to, čo v iných vyspelých krajinách bez problémov funguje už roky, si nájde svoje miesto aj u nás. Tak, aby ženám lepšie bolo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
axo napísané 08.05.2014 12:48

hanah, osobne si takého asistenta nechceš predstavovať, lebo by si si ho hneď predstavila v posteli a hneď by si si aj predstavila, čo by si s ním vystrájala? Asi by si už mala prestať pozerať porno.

hanah napísané 06.05.2014 10:03

Osobne si porodneho asistenta nechcem predstavovat. Sestonedelie - tehotenstvo beriem ako velmi zensku temu a neviem si predstavit, ze by mi dobre padlo riesit ocistky, natrhnutia, prsniky s muzom. Kaslem na rodovu rovnost za kazdu cenu. Ale ze by mala mat tehotna kontinualnu starostlivost PA, s tym mozem len suhlasit.

zuza napísané 05.05.2014 13:06

šup s tým do praxe, včera bolo neskoro Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   1
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Mať mamu iba pre seba
14.12.2018   0
Vždy ma fascinovalo, ako moje dieťa takmer priadlo od radosti, keď som s ním čo len na chvíľu vybehla z domu, zatiaľ čo ocinko strážil malé bábätko. Ako med, natrieť na chleba. Naozaj mu stačilo len toto: mať mamu iba pre seba.
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
detské choroby
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
16.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.