Vážne veciZamyslenie

AbyŽE NÁM lepšie bolo!

 Jana Žitňanská   05.05.2014   3

Keď som pred pár mesiacmi na istej francúzskej televíznej stanici sledovala reláciu o tom, ako vo Francúzsku funguje starostlivosť o mamičku po návrate z pôrodnice, ešte viac ako to, že pôrodná asistentka (sage-femme) bola v tomto prípade muž, zaujal samotná návšteva „asistentky“ a jej obsah.

Keby dačo - tak pôrodný asistent

Mamička ukázala, ako dojčí. Poradila sa ohľadom hojaceho sa pupčeka a absolvovala rýchlu popôrodnú prehliadku, či je všetko tak ako má byť. Spoločne si s „pôrodným asistentom“ vypili ešte kávu a porozprávali sa o pocitoch novopečenej mamičky.

Rozlúčili sa sa s tým, že zajtra sa vidia opäť, ale ak by čokoľvek bolo, „pôrodný asistent“ sa môže zastaviť ešte v ten istý deň. Sledujúc tento príbeh ma zase raz naplnil pocit, že aké je to úžasné, keď systém funguje, keď sa ľuďom dostáva potrebná pozornosť, keď majú potrebné služby nadosah.

Nevedela som dojčiť

Mám tri deti a vzhľadom na komplikácie počas prvého tehotentva som tej odbornej pozornosti mala počas celých deviatich mesiacov požehnane. Faktom ale je, že ešte v deň, keď som odchádzala z pôrodnice, som poriadne nevedela dojčiť.

Príliš veľa mlieka, neskúsenosť prvorodičky, prehnaná opatrnosť – len aby som neublížila drobcovi. Našťastie, tesne pred odchodom sa ma ujala pani primárka, a tak ako sa mi dojčenie zdalo predtým utrpením, odrazu som videla, že je to úplne jednoduché a v zásade bezbolestné.

Nefunguje to aj u nás? 

Keď som po dopozeraní tej francúzskej relácie zaspomínala na svoje tehotenstvá a najmä popôrodné peripetie, navštívila som niekoľko portálov vrátane www.rodinka.sk , aby som zistila, či by obdobná starostlivosť o mamičky v šestonedelí nemohla fungovať aj u nás. Na moje počudovanie a radosť som zistila, že obdobná služba už existuje, ale je značne obmedzená. Dôvodom obmedzenosti je fakt, že túto starostlivosť prepláca len jedna z troch zdravotných poisťovní.

Novela pre ľahší život mamičiek 

Na rozdiel od mnohých ministerských úradníkov som ešte stále presvedčená, že treba vždy premýšľať, ako sa veci dajú zmeniť, a nie hľadať dôvody, prečo sa to nedá, po krátkej konzultácii s angažovanými mamičkami a zástupkyňami pôrodných asistentiek som pripravila novelu zákona, ktorá by každej mamičke uľahčila život. O návrhu bude rokovať parlament už teraz, na májovej schôdzi.

Môj návrh ráta nielen s návštevami v šestonedelí v domácnosti čerstvej mamičky (pričom prvá návšteva sa uskutoční do 24 hodín po návrate z pôrodnice), ale aj počas tehotenstva – pretože aj samotná psychofyzická priprava na pôrod a dojčenie je dôležitá.

Tieto návštevy v domácom prostredí by mali byť hradené z verejného zdravotného poistenia, a teda dostupné všetkým, ktorí o to požiadajú. Samozrejme, spomínaná statostlivosť nenahrádza poradne v tehotenstve a gynekológovia zostávajú dôležití aj v popôrodnej statostlivosti.

Pôrodné asistentky u vás doma

Prítomnosť pôrodných asistentiek v domácom prostredí žien môže budúce mamimičky lepšie pripraviť na pôrod nielen po fyzickej stránke, ale aj psychickej, pripraviť na dojčenie a v prípade ťažkostí (laktačnej krízy a pod.) pomôcť. Dôležitá je aj pomoc a podpora v šestonedelí.

A hoci preplácanie úkonov bude naše verejné zdravotné poistenie niečo stáť, je isté, že prinesie zvýšenú kvalitu života mamičiek a lepšie pracovné podmienky pre pôrodné asistentky. A nielen to: skôr zachytené popôrodné komplikácie, menej ústavnej zdravotnej starostlivosti či menej depresií v konečnom dôsledku verejnému zdravotníctvu na druhej strane niečo ušetria.

 

Pevne verím, že to, čo v iných vyspelých krajinách bez problémov funguje už roky, si nájde svoje miesto aj u nás. Tak, aby ženám lepšie bolo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
axo napísané 08.05.2014 12:48

hanah, osobne si takého asistenta nechceš predstavovať, lebo by si si ho hneď predstavila v posteli a hneď by si si aj predstavila, čo by si s ním vystrájala? Asi by si už mala prestať pozerať porno.

hanah napísané 06.05.2014 10:03

Osobne si porodneho asistenta nechcem predstavovat. Sestonedelie - tehotenstvo beriem ako velmi zensku temu a neviem si predstavit, ze by mi dobre padlo riesit ocistky, natrhnutia, prsniky s muzom. Kaslem na rodovu rovnost za kazdu cenu. Ale ze by mala mat tehotna kontinualnu starostlivost PA, s tym mozem len suhlasit.

zuza napísané 05.05.2014 13:06

šup s tým do praxe, včera bolo neskoro Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.