Vážne veciZamyslenie

Tretia adventná: Stať sa "úplným"

 Mária Kohutiarová   15.12.2019   3

Čo nás na deťoch najviac fascinuje? Všetko, čo robia, robia naplno, nemyslia na žiadne vedľajšie „úväzky“. Ak sa tešia, tešia sa tak, že sa nedá prehliadnuť ich prejav – sú v tom celí od hlavy až po pätu, od končekov prstov až po najhlbšie vnútro ich srdiečka.

To isté platí, ak sa hnevajú, rozmýšľajú, stavajú vežu, debatujú medzi sebou, počúvajú pesničku, dívajú sa na film ... Sú proste celí „vcucnutí“ do života a všetky svoje pocity dávajú zo seba von. Jednoducho veci v sebe nedelia na percentá, ako to robíme my, veľkí.

 

Akí sme?

Len sa pozrime na seba: ak nám aj niečo deti rozprávajú, ako často počúvame na 100%? Veľmi často počúvame len na pol ucha, nesústredení, popritom čosi študujeme, robíme, ešte premýšľame nad horou prádla na žehlenie a nad tým, že sme zabudli kúpiť kečup, pohľad máme uprený niekde inde... Jednoducho naša pozornosť nepatrí celá tomu okamihu.

Tak isto to vyzerá, keď niečo robíme, keď premýšľame, keď rozprávame s druhým, ba dokonca aj vtedy, keď niekoho objímame a nie sme voči nemu úprimní. Ako často si myslíme „no dobre, už by stačilo, máš čo si chcel, ja ťa inak nemusím“... „Percentá“ svojho „JA“ nedávame celé, delíme ich a to často podľa nejakého zvláštneho kľúča, ktorý nevieme ani sami definovať.

Často sme deformovaní akousi „spoločenskou zvyklosťou“, nepísanými pravidlami, čo sa kde patrí a čo nie, a aj keď s tým vnútorne nesúhlasíme (ak vôbec o tom niekedy premýšľame), nevieme nájsť v sebe dosť sily byť sám sebou.

Bez chuti

A potom tak vyzeráme: ozaj bez chuti. Jedno cítime, druhé urobíme, jedno
povieme, iné si myslíme, jedno robíme, iné by sme práve teraz chceli robiť. A vždy to nejako v sebe ospravedlníme: však čo už, nabudúce, nedá sa inak, som v ťažkej situácii...

Cítime sa vnútorne rozpoltení a hoci občas pozeráme cez prsty na ľudí, ktorí sú iní, nie sme sami so sebou spokojní, akí navonok sme. A možno ani nevieme  tiež nám to asi nik úprimne nepovie – že vyzeráme ako odšťavnený pomaranč, ktorý si prefarbil šťavu na hnedo, aby vyzerala ako jablková, lebo je to in, lebo je taká situácia, lebo si to vyžaduje to a to.

A napriek tomu sa vnútorne sužujeme, že nemôžeme byť tým, čím chceme byť –pomarančom.

Nebáť sa

Ja viem, tiež občas krútim neveriaco hlavou nad náušnicami ešte aj v mihalniciach, nad čudnými účesmi, odvážnym oblečením či inými výstrelkami. Aj toto je sloboda byť samým sebou.

Nikto nás veľmi neučil, že byť samým sebou a dávať všetko to dobré, čo v sebe mám, je najdôležitejším spôsobom budovania lásky k sebe a iným. Vždy sme boli „pripučení“ rodinou, spolužiakmi, učiteľmi a inými „dobrými dušami“.

A potom, aj keď by sme už aj chceli vyliezť von na svetlo Božie, máme v sebe prapodivné zábrany typu „Čo by na to povedali iní“ - a cez tento trápny argument sa oberáme o radosť zo svojej jedinečnosti a o radosť, ktorú môžeme dávať iným tým, že im dáme zo seba to najlepšie.

Jednofarebný svet?

Trpíme nedostatkom osobností, trpíme nedostatkom vzorov, a keby sa nás niekto opýtal, kto z blízkeho okolia nás ako človek oslovil, asi by sme ťažko niekoho pomenovali.

A potom to tak vyzerá, že sa nám život obmedzí iba na uspokojovanie základných ľudských potrieb, na vymýšľanie čím ďalej tým viac zaujímavých dovoleniek, výmen LCD obrazoviek a iných vymožeností – akoby sme takto chceli kompenzovať to, že nevieme byť originálni vo svojej osobe a nemáme odvahu vyjsť so svojimi schopnosťami a darmi, s pocitmi a názormi von sám zo seba. Hoci – často je to oveľa väčšie, príjemnejšie a užitočnejšie prekvapenie, ako šok z novej technickej novinky, ktorú už máme.

Hľadať hľadáme – ale vedľa. Našťastie, holub neodletí po zlej rane, len sa mierne vyplaší.

Dajme to dokopy

Byť sám sebou a nebáť sa dávať taký, aký som. Veriť si, že mám čo ponúknuť dobré pre iných a že môžem byť obohatením pre kohokoľvek. Prežívať každú sekundu naplno celý, vnimať veci, slová, osoby do posledných detailov a dať im to pocítiť – že sú v mojom myslení, vnútri prijatí a že sú pre mňa teraz v tomto okamihu dôležití. Iba takto môžeme opravdivo prísť k radosti zo života a zároveň k tomu, aby sme ju dokázali v plnosti darovania svojich darov dávať ďalej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?