Vážne veciZamyslenie

24 hodín k dispozícii dieťaťu. Prečo sú dnešné mamy zdecimované?

 Devce   29.03.2022   0

Ešte pred časom som si myslela, že dnešná doba so svojimi možnosťami a vymoženosťami je v mnohom pre mamičky jednoduchšia a môžu si materstvo viac užívať ako naše mamy. No s plynúcim časom pri deťoch som si uvedomila niekoľko vecí...

Napríklad, že s nekonečným množstvom možností sa človek dostáva pod takmer konštantný stres.

Rodič má pocit, že ak už tu možnosti sú, je predsa jeho povinnosťou vybrať pre dieťa to najlepšie. A pritom je veľa situácií, kedy by bolo pre dieťa paradoxne lepšie, keby okúsilo nepohodu, namiesto toho, že mu budeme zabezpečovať dúhové obláčiky s jednorožcami nad hlavou.

Shutterstock

 

Naše maminy, aspoň veľká časť z nich, mali deti od asi roka v jasliach. Niežeby dnes táto možnosť nebola, ale v honbe za ideálnym detstvom pre svoju ratolesť po nej máloktorá matka siahne, ak vyslovene nemusí.

Na blízku, a predsa pohroma

Všetky máme naštudované dopady odlúčenia dieťaťa od matky pred tretími narodeninami na detskú psychiku a vývin, ale už menej si priznáme alebo zahrnieme do úvah následky toho, že sme síce svojej ratolesti nablízku dvadsaťštyri hodín, ale často v tak zdecimovanom stave, že si večer môžeme gratulovať, že sme to prežili aj my, aj dieťa.

Že sme ho nezadrhli, keď nás 8467-krát neposlúchlo, odignorovalo, niečo roztrhlo, niečo pokreslilo, niečo rozlialo, niečo inak zničilo, pokúsilo sa zabiť samé seba alebo svojho súrodenca.

»»» Prečítajte si aj: Prečo sú dnešné deti znudené, nevedia čakať a nezvládajú frustráciu.

8467-krát neposlúchne

Často sa tieto „nehody“ stávajú aj z našej vlastnej viny, nakoľko sme dieťa nemali dostatočne na očiach. A prečo? Pretože sme sa popri výchove pokúsili v pár minútach zabezpečiť mu stravu a aspoň najzákladnejšiu údržbu domácnosti.

Prvých 8466-krát sme skúšali všetky možné metódy, o ktorých sme aspoň vzdialene započuli, počnúc samoukľudnením a pokusom vsugerovať si, že veď tá knižka, šálka, stôl, polica, stena, koberec, atď., sú len materiálne veci a nestoja za tú ranu detskej dušičke, keby sme nedajboh podľahli dákej forme "zlosti."

Potom sme pokračovali pokusmi

- odignorovať a upratať - dieťa sa predsa pridá, nie? (no nie, haha),

- skúsiť motivovať dieťa napraviť, čo urobilo (iste, haha),

- dohovoriť mu - prívetivo, vysvetliť, samozrejme v úrovni jeho očí, s upútaním pozornosti (hahaha, dobrý vtip),

- zatváriť sa prísne a zmierlivo vyhrešiť (hihi), najlepšie rovno 8x po sebe, pretože to ho bude baviť, to si zopakuje,

- iba priskočiť a objať - len na docielenie, aby s deštrukčnou aktivitou prestalo, áno, ale jedine pripravená na hodne tuhé objatie - aby sa pri metaní nepraštilo dieťa samotné, prípadne nerozbilo bradu vám (pri vystrájaní je minimálne to moje málokedy zrovna v objímacej nálade).

Až kým sa ten 8467-krát neprichytíte, že jačíte ako zmyslov zbavená, načo následne s náležitými výčitkami svedomia pol hodiny tíško čakáte, či vám sociálka nezaklope na dvere.

 

A ten súvis s jasľami???

Menej nervov. Nuž, keď vyberiete dieťa z jaslí, povedzme, že o takej tretej poobede pri ceste z práce, niežeby za tie asi 4 hodiny, než pôjde spať, nemalo šancu pokúsiť sa vás dostať do vývrtky. Ale je tá šanca podstatne menšia (nie polovičná, nie tretinová, ale vďaka efektu akumulácie úplne zlomková), než keď sa o to snaží od rána...

Delegovali ste na iných vašu prácu, z ktorej ste na nervy.

Štruktúrovaný program, kolektív a "cudzí" ľudia v kontakte a aj vo výchove urobia za vás ohromné množstvo práce, ktorá vás inak bez tejto externej výpomoci pomaly nebadane pripravuje o rozum.

Už len keď sme pri plienkach - ja som napríklad používala látkové, a aj keď si to človek zautomatizuje, je to ustavičný kolotoč prania, sušenia, skladania. Ak ale máte dieťa v jasliach, 8-10 plienok denne sa vám razom zredukuje na 3-4.

Wow

Taktiež vám niekto 3-4x denne toho človiečika nakŕmi. Wow! Áno - dnešná pokroková mať by iste mala vyrážky z toho, že nemá dostatočnú kontrolu nad nutričným príjmom a zložením stravy svojej ratolesti, ale väčšina našich mám sa ešte dokázala spoľahnúť na to, že zloženie jedálnička a jeho výživové hodnoty niekto pre tie jasle schválil.

Ja by som tiež skákala radosťou nielen z toho, že nemusím sa 3-4x denne trápiť s udržaním dieťaťa v stoličke, hádať sa, či akceptuje, že mu s dopravou potravy do ústnej dutiny pomôžem, alebo to zvládne samé a ja sa zmierim s upratovaním kuchyne po každom jedle.

Tiež by mi odpadol zdroj frustrácie z toho, že jedno moje ja by ho najradšej poslalo hrať sa a vyhladovalo, až kým tá brokolica "nezachutí", kým druhé ja ma tlačí k trpezlivosti a ďalším aspoň 58 pokusom, lebo veď teraz je to čerstvé, teplé, aké to bude už len osušené, prihrievané, a na chlebe a keksíkoch nechcem, aby živé bolo.

Shutterstock

 

Nehovoriac o mnohých pravidelných návykoch, ktoré mu starostlivá a hlavne zásadová mama síce je schopná aj doma vštepiť, ale tiež s celkom inými investíciami vlastných síl, ako keď sa ich dieťa učí v kolektíve a pod dozorom pedagogických pracovníkov, či dokonca zdravotného personálu, s ktorým anjelik nemá až toľko možností mávať ako s vlastnou mamou...

A potom je tu téma „starí rodičia.“

Tí naši boli tak akosi jednak k dispozícii a na druhej strane k dispozícii v akosi lepšom fyzickom aj psychickom stave, než sú starí rodičia dnešných detí.

 Nechcem skĺzať k tomu, aké to bolo kedysi hviezdne a aké je to dnes náročné. Ale je fakt, že pár výhod výchovy pred 30-40rokmi proste vidím...

»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo bolo ľahšie rodičom v 80-tych a 90-tych rokoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 47 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Liek na popôrodnú depresiu? Dlhšia materská dovolenka
09.08.2022   0
Prvý rok po narodení dieťaťa všeobecne predstavuje zvýšené riziko vzniku depresie u žien, pričom približne 13 % matiek sa aj skutočne dostalo do popôrodnej depresie.
Ako sa mení vagína po pôrode
05.08.2022   0
Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy. Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
28.07.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Ukradla som kamarátke meno pre bábätko!
11.08.2022   0
Nielen ženy a autá, ale predovšetkým mená pre bábätká sa za žiadnych okolností nepožičiavajú.
20 domácich prác, ktoré reálne môžete očakávať od 2-3-ročných detí
10.08.2022   1
V poslednej dobe často vídam zoznamy domácich prác rozdelených podľa veku dieťaťa a pýtam sa: majú vôbec ich autori deti?
6 najväčších chýb pri uspávaní bábätka
09.08.2022   0
Má vaše maličké problém zaspať a v noci sa často budí? Toto sú najčastejšie chyby, ktorými rodičia narúšajú kvalitnú spánkovú rutinu.
detské choroby
Mrľa detská
02.08.2022   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
23.07.2022   0
Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna. Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
17.07.2022   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
auto
Ako jazdím elektrickým Meganom úplne zadarmo
10.08.2022   0
Akumulátor sa dá nabiť z 0% na 80% (deklarovaný dojazd vyše 300 km) za pol hodinu. Nabitie na dojazd 100 km sa uskutoční len za 7 minút. Cena na tento dojazd je len 1,5 EUR.
Dacia Jogger hodnota za peniaze
04.08.2022   0
Po zverejnení nových cien sa z davu rodín s deťmi ozývaly šťastné výkriky.
Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou
01.08.2022   0
Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.