Vážne veciTradície

Žofia víno vypíja (15. máj)

 Michaela Vargová   15.05.2015   0

Už pár rokov je aj na Slovensku veľmi obľúbené dávať dievčatkám meno Sofia. Je gréckeho pôvodu a znamená múdrosť. Ale vedeli ste, že Sofia je vlastne naša Žofka?

Žofia z Ríma

Zdroj: jankohrasko.sk

 

Tá, ktorá bola ako mučenica vyhlásená za svätú, sa narodila v 3. storočí v Ríme. Aj ona sa verejne priznávala k viere v čase, kedy bolo kresťanstvo zakázané. Žofia zomrela v roku 304 a jej hrob sa pôvodne nachádzal pri rímskej ceste Via Latina v bazilike svätého Gordiána a Epimacha. No záujem o svätcov v stredoveku mal za následok aj sťahovanie ich pozostatkov. Žofiine boli premiestnené do ženského kláštora Eschau v Alsasku a jej relikvie sú umiestnené v hlavnom oltári kostola sv. Martina ai Monti v Ríme.

Svätú Žofia spoznáme na obrazoch ako mladú ženu s atribútmi typickými pre martýrov – palmou a mečom, Žofia má navyše pri sebe aj knihu a koryto.

Traja zamrznutí, Žofia ich potvrdí

Žofia sa označuje aj ako kuchárka troch ľadových mužov, keďže meniny má hneď po Pankrácovi, Servácovi a Bonifácovi. Tí sú známi tým, že prinášajú ochladenie a naozaj sa môžeme v týchto dňoch stretnúť ešte s nočnými mrazmi. Žofia môže byť tiež ešte chladná a aj preto sa k tomuto dátumu viaže mnoho úkonov o zabezpečenie dobrej úrody.

Prečo vínko vypíja?

Niežeby si Žofia rada posedela vo vínnej pivničke. Táto pranostika hovorí o tom, že práve mráz a studené dažde v polovici mája môžu poškodiť vinič, ktorý už začína pučať. Preto sa ich obávajú najmä vinohradníci a ovocinári. A preto v sadoch a viniciach zakladajú ohne, aby ich zadymili a ochránili ich tak pred mrazom. 

Čo budeme sadiť?

Aj dnes čakajú záhradkári na druhú polovicu mája, aby mohli zasadiť a zasiať všetko, čomu by ešte mohol uškodiť chlad a tak dokončiť jarné práce v záhrade. Seje sa mak, proso, fazuľa, uhorky, tekvica, do pôdy sa dávajú aj sadeničky kapusty, kalerábu, karfiolu, papriky a paradajok. Takisto voňavé bylinky, ktoré boli dovtedy len v črepníkoch za oknom, môžu začať skrášľovať naše predzáhradky.

Zdroj: slovenske-zvyky.webnode.sk

Ľan a konopa

Aj keď si už dnes doma skoro nikto nepestuje ani ľan, ani konopu, aby si z nich počas dlhých zimných večerov spriadal nite, predsa to bolo kedysi inak. V minulosti mali tieto technické plodiny v domácom hospodárení veľký význam a mnohoraké využitie. Ich pestovanie a spracovanie zabezpečilo ľuďom sebestačnosť vo výrobe plátna a z ich semena lisovali olej. Preto im záležalo na ich dobrej úrode. S tým boli spojené mnohé zvyky a rituály.

Práve na deň Žofie bol ten správny čas, kedy sa mali konopa aj ľan siať, aby boli také husté, ako jej vlasy. A aby boli aj pekné vysoké, pri jej siatí sa bolo treba obzerať na vysoký kopec, či aspoň na vysoký strom. Alebo ich siatie zverili najvyššiemu členovi rodiny. Rozsievač sa pred robotou napil tuhej pálenky, aby bol aj ľan silný. Gazdiné zatiaľ varili cestoviny, a ich rezance museli byť v tento deň čo najdlhšie.

Dobrú úrodu chceli zabezpečiť aj tým, že pri siatí osivo premiešali s omrvinkami zo štedrovečerného stola, alebo s rozdrvenými škrupinami z veľkonočných vajíčok.

Už ste sa dnes doma pohádali?

Na zaistenie potrebnej výšky týchto tak dôležitých rastlín mysleli ľudia aj pri zábave. Pri tanci vyskakovali do výšky, muži dvíhali svoje tanečnice čo najvyššie a každá chcela tancovať s vysokým chlapom. Zábavu si užili aj vtedy, keď muži váľali ženy a dievky po poli, aby sa na ňom urodil zdravý a pevný ľan.

No ak prišlo medzi manželmi k hádke, v tento deň sa tomu mohli len tešiť. Na Orave totiž verili, že ak sa manželia na Žofiu povadia, je to dobre. Čím väčšia zvada v ten deň v dome, tým vyšší ľan im potom narastie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
Zuby a tehotenstvo. Čo sa mení
18.05.2020   0
Že každé dieťa stojí matku jeden zub, je iba mýtus. Zaužívané tvrdenia žien, že zuby sa im kazia preto, lebo dieťa im odobralo vápnik v tehotenstve alebo že im vápnik odchádza do materinského mlieka, sa považujú za nepravdivé.
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
Prvá pomoc - Kliešť
18.05.2020   3
Ako správne odstránite kliešťa? Máte doma pinzetu pre psov? Kedy s kliešťom k lekárovi?
zvery
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?
Čo si pamätá pes
07.05.2020   0
Aj vás zaujíma čo si dokáže zapamätať pes? Pamätá si napríklad príjemnú prechádzku, na ktorej sme boli včera? Alebo tú super veľkú kostičku, ktorú som mu dala dnes ráno? A pamätá si ešte na časy keď bol malým šteniatkom?