Na Marka do jarka (25. apríl)

Michaela Vargová 0

Marek – pekné meno, povedia mnohí. A naozaj, už dlho patrí na Slovensku medzi tie obľúbené. Má latinský pôvod, kde Marcus znamená bojovník.

Meniny oslavuje 25. apríla, v katolíckom kalendári patrí tento deň sv. Markovi evanjelistovi.

Krásne jarné obdobie bolo v minulosti významné aj pre hospodárov a roľníkov. Čo všetko sa viaže k tomuto menu?

Shutterstock

Mladík v Getsemane

Svätý Marek je autorom najkratšieho a zároveň najstaršieho zo štyroch evanjelií.

Nepatril medzi Ježišových apoštolov, lebo v čase jeho účinkovania bol ešte mladým. Keď vo svojom evanjeliu opisuje zajatie Ježiša v Getsemanskej záhrade, spomína aj jedného mladíka, ktorý  šiel za ním a vojaci ho chytili, ale on im utiekol.

Biblisti práve tohto mladého muža stotožňujú s osobou evanjelistu Marka. To naznačuje, že Marek bol Ježišovi blízko. V dome Markovej ovdovelej matky sa učeníci stretávali a Marek sa k nim zakrátko pridal. Prijal krst a stal sa pomocníkom apoštola Petra.

Spolu s Barnabášom a Pavlom bol poslaný šíriť kresťanstvo na Cyprus, neskôr šiel hlásať evanjelium do Egypta, založil cirkevnú obec v Alexandrii a stal sa jej biskupom.

Tam zomrel mučeníckou smrťou, keď ho pohania prepadli na veľkonočných bohoslužbách, obviazali mu hrdlo povrazom a tak ho vláčili po uliciach mesta. Veriaci odniesli jeho mŕtve telo do neďalekej dedinky, kde ho pochovali.

Shutterstock

Muž s knihou a levom

Dodnes je Markovým najznámejším počinom napísanie evanjelia o živote a učení Ježiša Krista.

Marek bol Petrovým učeníkom, poslucháčom aj tlmočníkom a práve z jeho rozprávania čerpal pri zostavovaní evanjeliového textu. Začína sa vystúpením Jána Krstiteľa na púšti, kde ako „hlas volajúce na púšti“  kázal krst pokánia na odpustenie hriechov. Púšť je domovom levov, lev je jej kráľom a evanjeliová zvesť má do sveta znieť mocne ako hlas leva.

Svätého Marka preto spoznáte na obrazoch ľahko, podľa okrídleného leva. Krídla má aj samotný Marek. V ruke drží knihu, alebo je zobrazený ako sedí za stolom a píše svoje evanjelium.

Kniha a krídla – to sú atribúty všetkých štyroch evanjelistov a symbolizujú, že knihy, ktoré napísali, sú inšpirované svätým duchom. Marka si za svojho patróna zvolili notári a pisári, ale aj stavbári, murári, sklenári a košikári.

Shutterstock

V Benátkach

Tak ako bol Marek u kresťanov obľúbeným a váženým počas svojho života, úcta k nemu ako svätcovi vzrastala aj po jeho smrti. Záujem o jeho pozostatky prejavili Benátky.

V roku 827 vyslal vtedajší dóža do Alexandrie dvoch kupcov, aby mu odtiaľ na lodiach dopravili telo svätca. Markove pozostatky boli uložené blízko dóžovho paláca a nad nimi vystavili chrám.

Ten však zničil požiar, a keďže svätcove pozostatky ostali neporušené, začiatkom 11. storočia sa začalo so stavbou nového chrámu. Odvtedy je svätý Marek patrónom Benátok a jeho bazilika je dodnes pýchou mesta na lagúnach.

Zdroj: ingimage.com

U nás doma

Vráťme sa ale domov. Pamiatka na svätého Marka sa na Slovensku zrkadlí v ľudových tradíciách. V tento deň sa zvykli konať procesie do polí s prosbami za dobrú úrodu a posväcovanie ozimín.

Svätý Marek bol uctievaný ako ochranca pred búrkou a krupobitím a patrón dobrého počasia aj dobrej úrody.

Z kostola vychádzala procesia po rannej omši. V sprievode na čele s kňazom niesli veriaci kostolné zástavy a sochu Panny Márie či iných svätých. Dievčatá ich ozdobili vencami z mladej zelene a z ozimín, do polí gazdovia zastokávali veľkonočné bahniatka, aby boli chránené pred ľadovcom.

V chotári sa kňaz pomodlil a na všetky štyri svetové strany požehnal oziminami obsiate polia. Steblá z vencov si potom ľudia brávali domov a dávali ich do okien ako ochranu domu pred bleskom.

Nielen niekdajší gazdovia, ale aj dnešní záhradkári sa môžu orientovať podľa starých pranostík a povedačiek. Platilo totiž, že na Marka, majú ísť už uhorky do jarka. Koncom mesiaca sa teda už môže začať s ich siatím. A netreba sa hnevať ani na aprílové bláznivé počasie. Veď apríl zimný daždivý, úroda nás navštívi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár