Vážne veciTradície

Na Hromnice o hodinu více (2. február)

 Michaela Vargová   02.02.2021   0

Začiatok februára je polovicou zimy. Vtedy sa vraj aj medveď obracia na druhý bok. Tma a dlhé zimné večery konečne začali ustupovať svetlu.

Na Nový rok to bolo o slepačí krok, na Tri krále o skok dále a na Hromnice je svetla už o hodinu viac. Čo je to vlastne za sviatok?

V Lukášovom evanjeliu

 

Kresťanský kalendár si v tento deň pripomína udalosť, kedy Jozef a Mária priviedli malého Ježiša do chrámu, aby ho zasvätili Bohu.

Stalo sa tak na 40. deň od Jeho narodenia a podľa levitických starozákonných predpisov to bol deň, kedy mala byť rituálne očistená matka – rodička. Správu o tom nachádzame v Lukášovom evanjeliu. 

V rímskokatolíckej cirkvi sa tento sviatok nazýva Obetovanie Pána (po starom Očisťovanie Panny Márie), u evanjelikov zas Predstavenie Pána.

V cirkvách východného obradu je známy ako Sviatok Stretnutia Pána (Sretenie), pretože po prinesení Ježiša do chrámu sa s Ním stretol spravodlivý a bohabojný Simeon a prorokyňa Anna. Symbolicky ide o stretnutie Boha s človekom, o stretnutie starého a nového.

Predkresťanské tradície

Aj starí Slovania v tomto období slávili čas, kedy zima končila svoju vládu v kruhu roka. V snahe privolať teplé slnečné dni a zabezpečiť si dobrú úrodu boli ich rituály venované Perúnovi, bohovi ohňa, hromu a blesku.

V antickom Ríme sa slávili luperkálie s obradmi zameranými na očisťovanie od zlého, zažehnanie nešťastia a privolanie plodnosti. Táto magická očista sa nazývala februatio, podľa nej dostal meno aj samotný mesiac február, ktorý v rímskom kalendári završoval rok.

Hromničné sviečky

O zavedenie kresťanských sviatkov Hromníc sa pričinil v 5. storočí pápež Gelasius I. Niekdajšie pohanské rituály nahradil sprievodom s horiacimi sviecami okolo kostola.

Súčasťou katolíckej liturgie je aj dnes posväcovanie sviečok. Svetlo sviece predstavuje Krista ako svetlo sveta; sviečka, ktorej vosk sa pri spaľovaní spotrebúva zas Jeho obetu.

zdroj: szm.sk

 

Sviečky hromničky si ešte v nedávnej dobe ľudia starostlivo odkladali, aby ich zapaľovali v čase búrky. Modlili sa pri nich, aby blesk neudrel do ich domu a nezničil obydlie, statok a úrodu.

Hromničné sviece zapaľovali aj pri umierajúcom, aby sa mu ľahšie odchádzalo z tohto sveta. V ľudovom liečiteľstve našli hromničky využitie ako prostriedok pri boľavom hrdle.

Zvyky, povery a pranostiky

Hlavným zdrojom obživy našich predkov bolo to, čo si sami dopestovali. Zvyky na Hromnice sa spájajú so snahou zabezpečiť si kvalitnú úrodu textilných plodín, teda najmä ľanu a konope.

Gazdinky v ten deň varili dlhé rezance alebo šúľance, aby im narástol dlhý ľan a konope. S rovnakým cieľom sa ženy kĺzali po ľade a mládež sa zas vybrala na veselú sánkovačku, pričom dbali na to, aby ich dráha bola čo najdlhšia. A boli tiež radi, ak zo striech viseli dlhé cencúle.

Povery však ľuďom zakazovali vykonávať určité druhy prác. Na Hromnice nemali pracovať v hore, aby do nich „hrom nedrel“.  Ženy nešili ani nič neprešívali, lebo by vraj ihla mohla pritiahnuť blesk do domu.

Aj keď už ľudia očakávali blížiacu sa jar, boli radi, ak bol február ešte studený. Svedčia o tom mnohé pranostiky. Raduje sa gazda, keď na Hromnice, musí obliekať dve kabanice. Hovorilo sa tiež, že ak je mnoho snehu vo februári, bude mnoho sena v júli.

Naopak, teplý február býval predzvesťou, že zima ešte len udrie a bude dlhá. Známe sú porovnania Na Hromnice dážď - na jar sneh,  na Hromnice sneh - na jar dážď, alebo Zelené Hromnice, biele Velikonoce. Znamenalo to totiž zlú úrodu v ďalšom roku a tým aj chudobu: Keď slnko svieti na Hromničku, zbieraj aj slamu na chodníčku. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 32 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.