Vážne veciTradície

Kvetná nedeľa otvára bránu jari

 Michaela Vargová   13.04.2019   0

Nedeľa, ktorá predchádza Veľký týždeň. Posledná pôstna, ale rozkvitnutá a slávnostná. Zamyslenie sa nad Kristovým utrpením, ale aj vítanie nového života. Týždeň pred Veľkou nocou je Kvetná nedeľa. 

Hosana! 

Zdroj: ingimage.com

 

Na Kvetnú nedeľu rezonuje udalosť z Ježišovho života, ktorá sa odohrala len pár dní pred Jeho ukrižovaním. Cestou do Jeruzalema poslal Ježiš svojich učeníkov napred, aby mu z najbližšej dediny priviedli osliatko, ktoré tam nájdu. Oni mu na chrbát pokládli svoje plášte, aby naň Ježiš mohol vysadnúť. A takto, na osliatku vstupujúc do Jeruzalema sa k Nemu pridávali zástupy ľudí, ktorí svojim odevom vystielali cestu pred Ním, vychádzali Mu naproti, vítali Ho palmovými ratolesťami a radostným Hosana! 

Triumfálny vstup Ježiša do Jeruzalema opisujú v Biblii všetci štyria evanjelisti. Slávenie tohto sviatku je známe už v 5. storočí. Najskôr medzi kresťanmi v Jeruzaleme, kde sa pútnici zhromažďovali na Olivovej hore a odtiaľ kráčali s palmovými či olivovými ratolesťami do Jeruzalema. Slávenie Kvetnej nedele sa rozšírilo pomerne rýchlo, najskôr vo východnej, následne aj v západnej cirkvi.

V kostoloch

Táto nedeľa je známa aj pod názvom Palmarum, nedeľa Palmových ratolestí. Posväcovanie zelených vetvičiek sa stalo súčasťou obradov v katolíckych kostoloch. U nás si ľudia prinášajú do kostola najčastejšie rozkvitnuté konáriky vŕby – bahniatka. Kvetná nedeľa je zároveň nedeľou PašiovouNedeľou utrpenia Pána. V evanjelických aj katolíckych kostoloch znejú pašie - texty, ktoré zaznamenávajú utrpenie Krista („passio Christi“). 

Zdroj: ingimage.com

 

Pravoslávni a gréckokatolíci slávia v tento víkend dva veľké sviatky. Najskôr je to Lazárova sobota, ktorá pripomína, ako Ježiš vzkriesil už štyri dni v hrobe ležiaceho Lazára. Má byť oslavou prísľubu budúceho vzkriesenia všetkých ľudí. Na Kvetnú nedeľu sa vo východnej liturgii používa svetlé rúcho a na konci je myrovanie, obrad pomazania olejom. Takisto sa v kostoloch požehnávajú zelené ratolesti, ale nečítajú sa pašie. Spomienke na utrpenie Krista je venovaný každý zo siedmych dní nasledujúceho Veľkého - Strastného týždňa. 

Bahniatka, baburiatka, maňušky

Palmové ratolesti nahradili v našich končinách vetvičky vŕby, ktoré rozkvitajú medzi prvými. Nežné, zamatovo mäkké púčiky sú jasnými poslami blížiacej sa jari a neodmysliteľne patria k Veľkej noci. 

Posvätené bahniatka si ľudia doma odkladajú na čestné miesto, k obrázkom svätých alebo si ich dávajú do vázy a ozdobujú vajíčkami. Kedysi si ich zastokávali aj do okna alebo na stropnú hradu v izbe, lebo verili, že ich príbytok tak nezasiahne blesk ani požiar. Ak chceli uchrániť aj svoje hospodárstvo, dávali posvätené bahniatka do maštale a šibali nimi dobytok, keď ho po zime prvý krát vyháňali na pašu. Zapichli ich do pôdy, do prvej brázdy, aby úrodu nezničila búrka a ľadovec. Bahniatkami tiež zvykli okiadzať chorých, aby sa skoro uzdravili, používali ich pri zimnici, chorobách hrdla a zraku. 

Už vám to letečko neseme... 

Ku Kvetnej nedeli patrilo na dedine tiež obradné vítanie jari. Aj tu bola symbolom nového života zelená halúzka či stromček, nazývaná leto, letečko, lésola, hájik či máj. 

Zdroj: kadlcik.rajce.idnes.cz

 

letom chodili staršie deti, alebo len dievčatá. Najskôr si stromček pekne vyzdobili farebnými stužkami, slamenými alebo papierovými reťazami, vtáčikmi, vejárikmi a vyfúknutými vajíčkami. S letečkom chodili po celej dedine, ale medzi prvými sa patrilo navštíviť s vinšom farára, richtára a rechtora.

Potom kráčajúc popred domy spevom vyvolávali ľudí, aby im zvestovali, že do dediny prinášajú nové leto. Niekde pripravené vetvičky aj rozdávali, pričom domácim vinšovali zdar v hospodárstve a zdravie v rodine. Inde dievčatá chodiace s lésolou obdarovávali gazdiné kraslicami, za čo im ona dala peniaze, aby si mohli kúpiť materiál na výzdobu ďalších vajíčok, ktoré chceli pripraviť pre svojich kúpačov. 

Kvetná nedeľa, kde si kľúče podela? 

Po zime sa už všetci tešili na novú jar, na teplé slnečné lúče, na to, ako všetko naokolo zakvitne, zazelenajú sa polia a lúky. A že Kvetná nedeľa je bránou k letu, vyjadrujú piesne, ktoré v rôznych obmenách zneli práve počas chodenia s letečkom:

Kvetná nedeľa, kde si kľúče podela?

Dala som ich dala...

... svätému Ďurovi, aby pole odomykal, aby rástla tráva, tráva zelená, vyše kolená.

... svätému Juru, svätý Jur volá, zem sa otvára, všelijaké kvety, až sa hora svieti, ruža fiala.

... svätému Jánu, aby mi otvoril nebeskú bránu. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.