Vážne veciTradície

Kvetná nedeľa otvára bránu jari

 Michaela Vargová   13.04.2019   0

Nedeľa, ktorá predchádza Veľký týždeň. Posledná pôstna, ale rozkvitnutá a slávnostná. Zamyslenie sa nad Kristovým utrpením, ale aj vítanie nového života. Týždeň pred Veľkou nocou je Kvetná nedeľa. 

Hosana! 

Zdroj: ingimage.com

 

Na Kvetnú nedeľu rezonuje udalosť z Ježišovho života, ktorá sa odohrala len pár dní pred Jeho ukrižovaním. Cestou do Jeruzalema poslal Ježiš svojich učeníkov napred, aby mu z najbližšej dediny priviedli osliatko, ktoré tam nájdu. Oni mu na chrbát pokládli svoje plášte, aby naň Ježiš mohol vysadnúť. A takto, na osliatku vstupujúc do Jeruzalema sa k Nemu pridávali zástupy ľudí, ktorí svojim odevom vystielali cestu pred Ním, vychádzali Mu naproti, vítali Ho palmovými ratolesťami a radostným Hosana! 

Triumfálny vstup Ježiša do Jeruzalema opisujú v Biblii všetci štyria evanjelisti. Slávenie tohto sviatku je známe už v 5. storočí. Najskôr medzi kresťanmi v Jeruzaleme, kde sa pútnici zhromažďovali na Olivovej hore a odtiaľ kráčali s palmovými či olivovými ratolesťami do Jeruzalema. Slávenie Kvetnej nedele sa rozšírilo pomerne rýchlo, najskôr vo východnej, následne aj v západnej cirkvi.

V kostoloch

Táto nedeľa je známa aj pod názvom Palmarum, nedeľa Palmových ratolestí. Posväcovanie zelených vetvičiek sa stalo súčasťou obradov v katolíckych kostoloch. U nás si ľudia prinášajú do kostola najčastejšie rozkvitnuté konáriky vŕby – bahniatka. Kvetná nedeľa je zároveň nedeľou PašiovouNedeľou utrpenia Pána. V evanjelických aj katolíckych kostoloch znejú pašie - texty, ktoré zaznamenávajú utrpenie Krista („passio Christi“). 

Zdroj: ingimage.com

 

Pravoslávni a gréckokatolíci slávia v tento víkend dva veľké sviatky. Najskôr je to Lazárova sobota, ktorá pripomína, ako Ježiš vzkriesil už štyri dni v hrobe ležiaceho Lazára. Má byť oslavou prísľubu budúceho vzkriesenia všetkých ľudí. Na Kvetnú nedeľu sa vo východnej liturgii používa svetlé rúcho a na konci je myrovanie, obrad pomazania olejom. Takisto sa v kostoloch požehnávajú zelené ratolesti, ale nečítajú sa pašie. Spomienke na utrpenie Krista je venovaný každý zo siedmych dní nasledujúceho Veľkého - Strastného týždňa. 

Bahniatka, baburiatka, maňušky

Palmové ratolesti nahradili v našich končinách vetvičky vŕby, ktoré rozkvitajú medzi prvými. Nežné, zamatovo mäkké púčiky sú jasnými poslami blížiacej sa jari a neodmysliteľne patria k Veľkej noci. 

Posvätené bahniatka si ľudia doma odkladajú na čestné miesto, k obrázkom svätých alebo si ich dávajú do vázy a ozdobujú vajíčkami. Kedysi si ich zastokávali aj do okna alebo na stropnú hradu v izbe, lebo verili, že ich príbytok tak nezasiahne blesk ani požiar. Ak chceli uchrániť aj svoje hospodárstvo, dávali posvätené bahniatka do maštale a šibali nimi dobytok, keď ho po zime prvý krát vyháňali na pašu. Zapichli ich do pôdy, do prvej brázdy, aby úrodu nezničila búrka a ľadovec. Bahniatkami tiež zvykli okiadzať chorých, aby sa skoro uzdravili, používali ich pri zimnici, chorobách hrdla a zraku. 

Už vám to letečko neseme... 

Ku Kvetnej nedeli patrilo na dedine tiež obradné vítanie jari. Aj tu bola symbolom nového života zelená halúzka či stromček, nazývaná leto, letečko, lésola, hájik či máj. 

Zdroj: kadlcik.rajce.idnes.cz

 

letom chodili staršie deti, alebo len dievčatá. Najskôr si stromček pekne vyzdobili farebnými stužkami, slamenými alebo papierovými reťazami, vtáčikmi, vejárikmi a vyfúknutými vajíčkami. S letečkom chodili po celej dedine, ale medzi prvými sa patrilo navštíviť s vinšom farára, richtára a rechtora.

Potom kráčajúc popred domy spevom vyvolávali ľudí, aby im zvestovali, že do dediny prinášajú nové leto. Niekde pripravené vetvičky aj rozdávali, pričom domácim vinšovali zdar v hospodárstve a zdravie v rodine. Inde dievčatá chodiace s lésolou obdarovávali gazdiné kraslicami, za čo im ona dala peniaze, aby si mohli kúpiť materiál na výzdobu ďalších vajíčok, ktoré chceli pripraviť pre svojich kúpačov. 

Kvetná nedeľa, kde si kľúče podela? 

Po zime sa už všetci tešili na novú jar, na teplé slnečné lúče, na to, ako všetko naokolo zakvitne, zazelenajú sa polia a lúky. A že Kvetná nedeľa je bránou k letu, vyjadrujú piesne, ktoré v rôznych obmenách zneli práve počas chodenia s letečkom:

Kvetná nedeľa, kde si kľúče podela?

Dala som ich dala...

... svätému Ďurovi, aby pole odomykal, aby rástla tráva, tráva zelená, vyše kolená.

... svätému Juru, svätý Jur volá, zem sa otvára, všelijaké kvety, až sa hora svieti, ruža fiala.

... svätému Jánu, aby mi otvoril nebeskú bránu. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?