Vážne veciTradície

Jakub, chleba kúp (25. júl)

 Michaela Vargová   01.01.1970   0

Ak sledujete rebríčky najobľúbenejších chlapčenských mien, určite viete, že medzi topky už roky patrí Jakub. Je to starodávne meno rozšírené v celej Európe a aj Slovensku Kubkovia zľudoveli, hoci pôvod tohto mena je hebrejský. 

Zdroj: ingimage.com

 

Znamená „druhorodený“, alebo „držiaci za pätu“, lebo v Starom zákone bol Jákob mladším dvojčaťom Ezaua, ktorého pri pôrode držal za pätu.

V novom zákone nájdeme medzi Ježišovými dvanástimi apoštolmi hneď dvoch Jakubov. Aby sa rozlíšili, jedného volali starší a druhého mladší. Ktorému z nich patrí v kalendári 25. júl? 

Rybár ľudí

Tomu staršiemu, ktorý s Ježišom apoštoloval spolu so svojim bratom evanjelistom Jánom. Jakub a Ján boli synovia Zebedeovi, pochádzali z Betsaidy pri Genezaretskom jazere. Ich otec bol rybár a okrem najatých pomocníkov mu v remesle pomáhali aj obaja synovia. Keď Ježiš začal verejne účinkovať medzi ľuďmi, povolal si svojich prvých učeníkov. Najskôr Šimona a Ondreja a hneď na to aj Jakuba a Jána, ktorí so svojim otcom opravovali siete na lodi, aby z nich urobil “rybárov ľudí“. 

Jakub bol Ježišovi blízko. Bol s ním pri vzkriesení Jairovej dcéry, pri Premenení na hore Tábor, pri úzkostných mukách v Getsemanskej záhrade. Po Ježišovej smrti ostal Jakub v Jeruzaleme, kde spolu s apoštolom Petrom budovali prvotnú kresťanskú cirkev. Skonal ako prvý z apoštolov mučeníckou smrťou, keď ho v roku 44 Herodesovi vojaci sťali mečom.  

Púť do Santiaga de Compostela

Zdroj: ingimage.com

 

Legenda o svätom Jakubovi hovorí, že po smrti jeho telo naložili učeníci na loďku a pustili voľne na more. Sprevádzaná anjelmi sa loď doplavila až k západnému pobrežiu Hispánie a tu ho pochovali. V skutočnosti boli jeho pozostatky prevezené z Jeruzalema zrejme oveľa neskôr, najskôr do Palestíny a až potom na Pyrenejský polostrov.

Nad jeho novým hrobom v španielskej Galícii postavili začiatkom 9. storočia jednoduchý kostol, ktorý o dve storočia neskôr prestavali na trojloďovú baziliku. Santiago de Compostella sa tak už v stredoveku stalo známym pútnickým miestom a dodnes priťahuje zástupy pútnikov rovnako ako Rím či Jeruzalem. 

Žatevný Jakub

Ľudovo sa u nás tomuto svätcovi hovorilo „väčší Jakub“ alebo aj „žatevný Jakub“, keďže jeho sviatok je v čase vrcholiacej žatvy. Jasné noci pred Jakubom mali hospodárov potešiť plným zrnom. Jeho akurátnu zrelosť bolo treba vedieť dobre odhadnúť. Začínalo sa kosením raže, po nej dozrieval jačmeň a pšenica, nakoniec ovos. Nie všade na Slovensku sa žatva konala v rovnakom čase, záviselo od podnebia. No v teplých južných oblastiach platilo, že na Jakuba mal byť chlieb z nového žitka už na stole.

Na polia chodili gazdiné okopávať zemiaky a kapustu, pričom ich zariekali, aby krumple narástli veľké a kapustné hlavy sa dobre zavinuli. Bol to vhodný čas aj na vyberanie cesnaku, lebo po Jakubovi by už „utekal do zeme“. Cesnak sa potom sušil zavesený v tieni domového podstenia a spletený do vrkočov sa uskladňoval v komore. Z lesov si ľudia nosili voňavé huby, na jedlo aj na sušenie. Ženy zbierali bylinky, deti zas lákali drobné lesné plody schované v kríčkoch. Aj záhrady a sady sa sfarbovali dozrievajúcim ovocím, prvé letné svieže jabĺčka sa volajú príznačne – jakubky.

Zdroj: ingimage.com

 

Leto vrcholí

Júl je najhorúcejším mesiacom v roku, no hovorí sa, že po Jakubovi pravé leto končí. Nasledujúcim dňom je Anna, ktorá už prináša chladné rána. Vyjadrujú to aj mnohé jakubské pranostiky: Na Jakuba lietajú škovránky do výšky, po Jakube spievajú hocikde na hrudeVčely lietajú len do Jakuba do hôr; či Na Jakuba hrom do duba.

A hoci je zima ešte poriadne ďaleko, ľudia počas tohto dňa predpovedali, aká bude: Ak bude slnce na deň Jakuba, na tuhú zimu bude žaloba. Ak je teplý svätý Jakub - studené sú Vianoce.

Aký je čas na Jakuba popoludní, taký by mal byť po Vianociach. Koľko mračien na Jakuba, toľko sňahu v zime.

Ideálna kombinácia pre dobrú úrodu je vždy slnečné leto, počas ktorého vyprahnutú zem zvlaží dážď. Tak to vnímali hospodári vždy, lebo je známe, že keď na Jakuba slnce a dažde sú pospolu, hojne naplníš svoju stodolu. A keď bolo už zožaté, mohli spokojne povedať: Jakub, chleba kúp, pálenky nalej, pôjdeme ďalej!   

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?