Vážne veciTradície

Anna už nepečie (26. júl)

 Michaela Vargová   26.07.2020   0

Dnes sa nám školy a škôlky plnia dievčatami s inými, menej tradičnými menami. Napriek tomu však nejakú Aničku alebo Hanku pozná každý. Je to sestra, mama, babička, alebo kamarátka, spolužiačka, či kolegyňa z práce.

Anna je stále najrozšírenejším ženským menom na svete, jej nositeľkami je vraj vyše 90 miliónov žien a dievčat.

Shutterstock

 

Viete, že Anna znamená milá?

Máriina mama

Anna bola matkou Panny Márie, teda starou mamou Ježiša. Vydatá bola za Joachima, s ktorým dlho nemohla mať deti. Po jeho pôste a hlbokej modlitbe bola nakoniec túžba manželov naplnená a v pokročilom veku sa im narodila Mária. Joachim krátko na to zomrel, no Anna sa vraj dožila vysokého veku.

Z apokryfov

Máriini rodičia sa v Biblii priamo nespomínajú, dozvedáme sa o nich len z apokryfných evanjelií.

Manželia boli podľa týchto spisov dobre prosperujúci hospodári, zároveň veľmi zbožní a ochotní deliť sa o svoj zisk s chudobnými a prinášať svoj diel aj do jeruzalemského chrámu. Napriek nejednoznačným správam o nich sa ich kult rozšíril pomerne rýchlo.

Zdroj: stjoseph.cz

 

V 15. storočí boli vtedajším pápežom mená Anna a Joachim oficiálne zapísané do rímskeho kalendára a o storočie neskôr sa stanovil ich sviatok na 26. júla.

O obľúbenosti svätej Anny svedčí aj jej časté zobrazovanie. V dejinách mala Anna viacero podôb, no najčastejšie je vyobrazená súčasne s Pannou Máriou a malým Ježiškom. Tento ikonografický typ dostal pomenovanie ako Svätá Anna Samotretia, či Metercia.

Zdroj: istockphoto.com

 

Leto vrcholí

Prvé júlové týždne sa zvyčajne nesú v znamení horúceho slnka. To nás zobúdza v skoré ráno a rozpálený vzduch sa nezvykne schladiť ani v noci. No Anna by to mala zvrátiť, leto totiž vrcholí a koncom júla sa už pomaly a nenápadne začína ochladzovať. Pre niekoho príjemné, pre iných únavné úpeky by sa mali skončiť. Veď sa hovorí, že Svätá Anna – chladno zrána, alebo aj, že Anna už nepečie.

Polia, záhrady a sady

Horúce leto rozvoňalo aj záhrady, pestrou úrodou sfarbilo ovocné sady, vo vzduchu cítiť omamné chute leta. Po čerešniach, višniach a sladkých jahodách sa na kríkoch červenajú maliny a ríbezle. Koruny stromov oťažievajú pod bacuľatými plodmi marhúľ a broskýň, dozrievajú prvé letné jablká či skoré hrušky. Úrodná zem v teplejších oblastiach prináša sladké a šťavnaté melóny, uhorky, žlté tekvice, zelené cukety aj biele patizóny.

Našej najrozšírenejšej plodine, zemiakom, sa vždy darilo aj v hornatých krajoch. A tie bolo treba na Annu „zobudiť“. Gazdiné ich chodili podhrabávať, pričom sa gúľali po roli a zariekali ich, aby narástli guľaté a veľké. Podobne aj kapustu, okolo ktorej sa krútili, aby sa aj kapustné hlavy zavinuli pekne nahusto.

O svätej Anne žitečka sa nažne

Najdôležitejšou udalosťou na hospodárstve však bola vždy žatva. Čas dozrievania obilia a jeho zber sa v rôznych krajoch Slovenska líšil, na dolniakoch to bolo aj o mesiac skôr, ako na chladnejšom severe. Každopádne však mnohé júlové pranostiky sa viažu práve k žatve.

Žatevných prác sa zúčastňovala celá rodina, vypomáhali si príbuzní aj susedia, najímali sa sezónni robotníci. Zožaté obilie sa odoberalo a viazalo do snopov, tie sa zas ukladali do kôpok a keď preschli, zvážali sa z poľa. Pozvážané obilie sa na dvore alebo v stodole gazdu mlátilo, aby sa z klasov vymrvilo zrno. To sa vyčistilo od pliev a mohli sa ním plniť sýpky.

Zdroj: istockphoto.com

Anenské zábavy a bály

Aj keď práce bolo v lete neúrekom, na Annu sa na dedinách zvykli konať tradičné tanečné zábavy. V mestách to zas boli vychýrené Anna bály, veselice pod holým nebom v miestnych záhradách, ktoré boli vyzdobené svietiacimi lampiónmi. Nechýbal program, tombola a niekde aj voľba kráľovnej krásy. A živá hudba hrala tanečníkom až do skorého rána.

Tak, milé Anky a Hanky, toľko k vášmu milému menu. A k vášmu sviatku všetko najlepšie!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?