ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Vážne veciTechnológie

Youtuberi. Deti technológií, závislostí a drzosti.

 Pavlínka Pavlíková   11.01.2017   2

Mnohí sa snažíte zadefinovať  generáciu dnešných detí. Hľadáte vhodné prívlastky. Od detí technologií po deti hlúposti, závislostí a drzosti.

 

Ich prirodzené prostredie? 

Je veľa možností, ako ich zastihnúť vo svojom prirodzenom prostredí. 

Boli ste niekedy v sobotu večer napríklad v Eurovei, Auparku? Tam ich stretnete. Generácia odrastajúcich detí, ktorá má aj v januári obuté letné tenisky a roztrhané rifle.

Prechádzajú sa v tlupe po nákupnom centre s pustenou hudbou. Prezentujú sa slovenských rapom, ak teda nie rovno tým najčernošskejším americkým.

 

Nebudú nič čítať

Sledujú novinky z ich sveta. Chcú byť vždy v obraze, a to nehovorím o správach a novinách, ako ich pozná vaša generácia... na to ich nedostanete.

Domovská stránka na ich obrazovkách (smartfonoch, tabletoch, PC)  je vždy youtube. To stačí. K najdôležitejším veciam sa aj cez sociálne siete preklikajú práve sem. Nebudú čítať, budú pozerať a vnímať.

 

Youtuberi nie sú len ľudia na obraze

Ich osobnosti sú celkom iné ako celebrity sveta dospelých. Tieto ich idoly sú im omnoho bližšie, vidia ich denno-denne v bežných situáciach na videách.

Youtuberi sú ľudia v obraze, no zároveň mimo. Majú vlastné názory na spevákov, kultúru či politiku a radi sa o ne podelia. Či už chcú byť neutrálni a veci s vtipom zľahčovať alebo sú útoční a kritickí.

Vulgarizmy sú rečou úprimnosti

Nemajú problém povedať “na plnú hubu,” čo si reálne myslia, so všetkými vulgárnosťami, jedna z rečí úprimnosti doby.

 

No definuj Youtubera?

Človek kamerujúci seba, vo svojom bežnom prostredí, doma, na cestách, v škole... a činnosti, ktoré vykonáva.

Má zriadený svoj kanál/účet na youtube.com, kde pravidelne pridáva videá, ktoré ľudia môžu pozerať - komentovať, lajkovať a samozrejme - začať odoberať! (O to youtuberovi ide. Mať čo najviac subscriberov - odoberateľov. Podľa toho je dobrý - populárny alebo slabý)

Aj naši slovenskí youtuberi si počítajú svojich sledovateľov na stotisíce (či milióny pri tých najúspešnejších). Slovenská a česká youtubová scéna sú prepojené, čo spája túto generáciu rečou. Opäť. Ako ste mali vy vaše Československo.

 

A samozrejme angličtina

Práve youtube prispieva k vedomostiam z angličtiny mnohým z nás. Pretože výnimkou nie je ani sledovať zahraničné kanály, a jazyk by už dnes nemal byť prekážkou.

Svetový youtuberi majú prepracovanejšie videá s väčšou kvalitou obsahu. Zvyšujú náš prehľad o svete, o miestach či ľudoch s celkom odlišným pohľadom na bežné veci.

Áno, aj do školy:)

Ak nerozumiem chémií, napríklad takému tvoreniu oxidov či redoxných reákcií, nájdem na youtube chlapíka, ktorý mi v 10 minútovom videu zhrnie polročné učivo. Sympaťák, nie?

Nástrahy sú

Avšak nie všetko na youtube je na takejto intelektuálnej úrovni. Často sa dá celkom nevinne preklikať k nevhodným videám, či už neslušného alebo sektárskeho druhu. Je len na každom človeku, čo z tohto množstva možností bude sledovať, akú oblasť si vyberie a z akej ujde.

 

Dievčatá

Dievčatá tu dokážu veľa času stráviť pozeraním mejkap tutoriálov, ako sa správne namaľovať, či počúvať módne typy od pekných youtuberiek s nekončiacimi umelými mihalnicami a bielo-bielymi zubami.

Že Whitening day 235? :)

 

A chalani

A chalani napríklad aj videá o hrách, ktoré hrávajú, s komentármi youtuberov, pokúšajucich sa hru vysvetliť, zabaviť sa (sledujúcich) alebo ju zosmiešniť.  

Pre niektorých je youtube zárobková činnosť.

 

Len zábava alebo životný štýl?

Youtubing je istý druh zábavy tejto generácie. Ale možno aj životný štýl získavania informácií. Kto vie?

Jedno je isté. Televízne hviezdy - moderátori, či seriáloví herci už dávno nie sú idolmi. Kto nie je na youtube, nie je v dianí. Nie je ani v reálnom svete.

Youtuberi sú novými celebritami, vzormi detí a sprievodcami ich snov. Pre mnohých 2v1. Sen - spraviť si zo zábavy aj prácu (zdroj príjmu). Ako veľmi vieme snívať?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj. Som Pavlínka. Keď som sa narodila, moja mama bola taká vydesená, že začala robiť tento web. A teraz, keď už viem písať, začala som sa jej do toho sem tam montovať. A zatiaľ hrám túto redaktorskú vybíjanú z pozícíe - dieťa mojej matky. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
pet napísané 12.01.2017 08:05

Svetový youtuberi... buďme svetoví, pls smile

Baška Č. napísané 11.01.2017 12:15

Ďakujem Pavlinka,

 

veľmi šťavnatý a objasňujúci článok, teším sa na ďalšie zwinker

 

B.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.