Vážne veciTechnológie

Sociálna dilema: Deťom nevysvetlíte, že hry a videá nie sú zadarmo

 Kristína Kováčiková   28.09.2020   0

Moje deti si myslia, že hry, ktoré sa dajú stiahnuť do smartfónu alebo tabletu, sú zadarmo. Tiež si myslia, že videá, ktoré pozerajú na YouTube, sú zadarmo.

Pýtala som sa ich, aké reklamy sa im zobrazujú, keď hrajú tie akože zadarmo hry alebo sa dívajú na videá namiesto klasickej telky. Ponúkajú im ďalšie hry, čipsy, koly, fanty. Veci, ktoré drankajú odo mňa, keď sa ocitneme v obchode.

Nechávam deti tipovať, čo dostávam od bežne používaných aplikácií ja. Hádajú. Získala som ich pozornosť. Asi na 5 minút. Potom už bola moja prednáška síce zaujímavá, ale potreba zahrať si hru „zadarmo,“ neznesiteľne silnejšia.

Shutterstock

 

Vie, čo robíme

Reklama na maliarske potreby sa mi zobrazí, len čo sa zverím kamarátke cez Messenger, že som cez víkend stierkovala.

Keď sme chceli ísť do Tatier, Facebook mi hneď začal ukazovať ubytovacie možnosti. Bez toho, aby som sa predtým zverila Googlu, bez toho, aby som dala do vyhľadávača čo len T ako Tatry. Stačilo, že sme si o tom písali do chatu. 

YouTube vie, že behám a prehraje mi celé video s redbulom a nejaký šampón, veď po hodine mám naozaj slané vlasy.

Vie, čím žijeme

Keď som ovdovela, nemusela som nič smrtonosné vyhľadávať, aby si ma našli aj príbehy ľudí, ktorí si fotia najzaujímavejšie náhrobné kamene z cintorínov po celom svete.

Potom na mňa jedného dňa začali blikať zoznamky. Asi, keď už som začala byť otrepaná so smútením a kamaráti mi zvykli v dobrom dohovárať, že si ešte niekoho nájdem a nebudem donekonečna sama, len je zrejme čas posunúť sa ďalej.

A teda, Facebook zase zaregistroval, že riešim vzťahy, a zároveň musí o mne vedieť, že mám voči zoznamkám výhrady, že mi na nich niečo nesedí, ale za pokus zmeniť môj názor to možno stojí.

Preháňam?

Možno. No čokoľvek na sociálnych sieťach robíte – píšete si so zadanými mužmi, ktorí s vami flirtujú a potom si zo zvedavosti pozeráte fotky ich utešených rodín na profile nič netušiacich manželiek – už je to tam niekde zaznamenané, podobne ako to, či kváskujete alebo ste členom skupiny ikea bazáru.

Asi nebude celkom náhoda, že keď vám prekážajú rúška na tvári, pravdepodobne budete mať problém aj s očkovaním a chemoterapia je pre vás synonymom smrti. Ste zaradený v tejto bublinke.

Sociálne siete vám nebudú nasilu ponúkať obsah, ktorý by vás osvietil, nejako nenásilne priviedol k názorom z iného spektra. Dostanete sa len k tým „svojim,“ ktoré vo vás presvedčenie iba posilnia.

Shutterstock

 

Aj tak to chceme

To, že sociálne siete majú za cieľ zmanipulovať človeka, ich tvorcovia úprimne priznávajú - tí, ktorí sa postavili pred kameru a rozprávajú o tom v dokumente Sociálna dilema.

Je zaujímavé počúvať dnes už bývalých zamestnancov, ktorí tieto produkty vytvorili, ako im sami podľahli a nevedia používanie sociálnych sietí ovládať. A sledovať ich obavy, kam to môže zájsť.

Digitálne technológie používajú odmeny, sklamania, vytváranie očakávaní, čím stimulujú mozgové centrum odmien.

Zakaždým, keď rolujeme vo feede na Facebooku, dostávame svoju dávku dopamínu. Ako na Vianoce. Tie sú na sociálnych sieťach každý deň. Aké fotky, články, linky, videá na nás dnes čakajú? Len si tie darčeky pootvárať.

Manipulácia v darčekovom balení

Nevieme, čo sa nám tam najbližšie zobrazí. Každý si vo feede nájde namiešané niečo iné. Bez ohľadu na to, či máme dobrý pocit, že to môžeme ovplyvniť - veď sme predsa tie otravné matky, ktoré pridávajú každú hodinu nový príspevok o tom, ako sa ich hnusné deti vykakali, vypli!

Aj tak, máme na to slabý dosah. Riešia to algoritmy, ale ako fungujú a či sa dajú nejakou zázračnou appkou správne nastaviť (napríklad nevedia, čo je a čo nie je pravda), netušíme.

Rozprávam sa s deťmi o tom, že čokoľvek si na internete pozerajú, sťahujú, komentujú, zdieľajú, lajkujú, odoberajú, sa niekde zaznamenáva. Že reklama, ktorá na nich cieli, nespadla z Mesiaca. Nepríde im to ako niečo, čo stojí za zdesenie. Veď je to zadarmo.

Prehnaná hystéria?

Bol to taký falošný pocit, ak sme si mysleli, že je skutočnou výzvou iba dobre nastaviť časomieru, zadať zdravé hranice, ako môžu deti používať digitálne technológie, kúpiť rodičovskú kontrolu, s ktorou budeme mať pod dohľadom obsah a to, čo robia v online svete.

Odstrániť aplikácie, ktoré žerú čas alebo vypnúť upozornenia, aby sme boli menej vtiahnutí, radia v dokumente Sociálna dilema tí, ktorí ich sami navrhovali. Ale nevyzerajú pri tom zrovna presvedčivo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.