Vážne veciTechnológie

Sociálna dilema: Deťom nevysvetlíte, že hry a videá nie sú zadarmo

 Kristína Kováčiková   28.09.2020   0

Moje deti si myslia, že hry, ktoré sa dajú stiahnuť do smartfónu alebo tabletu, sú zadarmo. Tiež si myslia, že videá, ktoré pozerajú na YouTube, sú zadarmo.

Pýtala som sa ich, aké reklamy sa im zobrazujú, keď hrajú tie akože zadarmo hry alebo sa dívajú na videá namiesto klasickej telky. Ponúkajú im ďalšie hry, čipsy, koly, fanty. Veci, ktoré drankajú odo mňa, keď sa ocitneme v obchode.

Nechávam deti tipovať, čo dostávam od bežne používaných aplikácií ja. Hádajú. Získala som ich pozornosť. Asi na 5 minút. Potom už bola moja prednáška síce zaujímavá, ale potreba zahrať si hru „zadarmo,“ neznesiteľne silnejšia.

Shutterstock

 

Vie, čo robíme

Reklama na maliarske potreby sa mi zobrazí, len čo sa zverím kamarátke cez Messenger, že som cez víkend stierkovala.

Keď sme chceli ísť do Tatier, Facebook mi hneď začal ukazovať ubytovacie možnosti. Bez toho, aby som sa predtým zverila Googlu, bez toho, aby som dala do vyhľadávača čo len T ako Tatry. Stačilo, že sme si o tom písali do chatu. 

YouTube vie, že behám a prehraje mi celé video s redbulom a nejaký šampón, veď po hodine mám naozaj slané vlasy.

Vie, čím žijeme

Keď som ovdovela, nemusela som nič smrtonosné vyhľadávať, aby si ma našli aj príbehy ľudí, ktorí si fotia najzaujímavejšie náhrobné kamene z cintorínov po celom svete.

Potom na mňa jedného dňa začali blikať zoznamky. Asi, keď už som začala byť otrepaná so smútením a kamaráti mi zvykli v dobrom dohovárať, že si ešte niekoho nájdem a nebudem donekonečna sama, len je zrejme čas posunúť sa ďalej.

A teda, Facebook zase zaregistroval, že riešim vzťahy, a zároveň musí o mne vedieť, že mám voči zoznamkám výhrady, že mi na nich niečo nesedí, ale za pokus zmeniť môj názor to možno stojí.

Preháňam?

Možno. No čokoľvek na sociálnych sieťach robíte – píšete si so zadanými mužmi, ktorí s vami flirtujú a potom si zo zvedavosti pozeráte fotky ich utešených rodín na profile nič netušiacich manželiek – už je to tam niekde zaznamenané, podobne ako to, či kváskujete alebo ste členom skupiny ikea bazáru.

Asi nebude celkom náhoda, že keď vám prekážajú rúška na tvári, pravdepodobne budete mať problém aj s očkovaním a chemoterapia je pre vás synonymom smrti. Ste zaradený v tejto bublinke.

Sociálne siete vám nebudú nasilu ponúkať obsah, ktorý by vás osvietil, nejako nenásilne priviedol k názorom z iného spektra. Dostanete sa len k tým „svojim,“ ktoré vo vás presvedčenie iba posilnia.

Shutterstock

 

Aj tak to chceme

To, že sociálne siete majú za cieľ zmanipulovať človeka, ich tvorcovia úprimne priznávajú - tí, ktorí sa postavili pred kameru a rozprávajú o tom v dokumente Sociálna dilema.

Je zaujímavé počúvať dnes už bývalých zamestnancov, ktorí tieto produkty vytvorili, ako im sami podľahli a nevedia používanie sociálnych sietí ovládať. A sledovať ich obavy, kam to môže zájsť.

Digitálne technológie používajú odmeny, sklamania, vytváranie očakávaní, čím stimulujú mozgové centrum odmien.

Zakaždým, keď rolujeme vo feede na Facebooku, dostávame svoju dávku dopamínu. Ako na Vianoce. Tie sú na sociálnych sieťach každý deň. Aké fotky, články, linky, videá na nás dnes čakajú? Len si tie darčeky pootvárať.

Manipulácia v darčekovom balení

Nevieme, čo sa nám tam najbližšie zobrazí. Každý si vo feede nájde namiešané niečo iné. Bez ohľadu na to, či máme dobrý pocit, že to môžeme ovplyvniť - veď sme predsa tie otravné matky, ktoré pridávajú každú hodinu nový príspevok o tom, ako sa ich hnusné deti vykakali, vypli!

Aj tak, máme na to slabý dosah. Riešia to algoritmy, ale ako fungujú a či sa dajú nejakou zázračnou appkou správne nastaviť (napríklad nevedia, čo je a čo nie je pravda), netušíme.

Rozprávam sa s deťmi o tom, že čokoľvek si na internete pozerajú, sťahujú, komentujú, zdieľajú, lajkujú, odoberajú, sa niekde zaznamenáva. Že reklama, ktorá na nich cieli, nespadla z Mesiaca. Nepríde im to ako niečo, čo stojí za zdesenie. Veď je to zadarmo.

Prehnaná hystéria?

Bol to taký falošný pocit, ak sme si mysleli, že je skutočnou výzvou iba dobre nastaviť časomieru, zadať zdravé hranice, ako môžu deti používať digitálne technológie, kúpiť rodičovskú kontrolu, s ktorou budeme mať pod dohľadom obsah a to, čo robia v online svete.

Odstrániť aplikácie, ktoré žerú čas alebo vypnúť upozornenia, aby sme boli menej vtiahnutí, radia v dokumente Sociálna dilema tí, ktorí ich sami navrhovali. Ale nevyzerajú pri tom zrovna presvedčivo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.