Vážne veciTechnológie

Pokiaľ rodičia nepochopia, v čom spočíva nástraha ľahko dostupných technológií, nebudú sa k nim vedieť správne postaviť

 Marcela Beňová   23.11.2020   0

@Pokiaľ  rodičia nepochopia, v čom spočíva najväčšia nástraha ľahko dostupných technológií, nebudú sa k nim vedieť správne postaviť.

3 riziká, ktoré si rodičia neuvedomujú

@ Vo svete televízie, internetu či sociálnych sietí sa neustále niečo deje. Jeden z najväčších rozdielov medzi online a offline prostredím sú zaujímavé momenty.

@ Kým každodenný život je plný stereotypu, online svet poskytuje priestor vnímať neustále niečo nové. Najmä teenageri začnú mať rýchlo pocit, že virtuálna realita nekonečných zážitkov odráža normálny život.

@ Digitálny svet nenecháva čakať. Pokiaľ chceme mimo klávesnice niečo dosiahnuť - našetriť si na dovolenku, vybudovať vzťah, spraviť skúšku v škole - musíme vynaložiť veľa času a úsilia. A nestačí, aby sme sa posnažili raz.

@ Námahu, odopieranie a trpezlivosť budeme musieť vynakladať niekoľko týždňov či mesiacov, niekedy celý život. V online svete stačí pátr kliknutí a sme tam, kde chceme.

 

Internet či televízia dáva odmenu hneď. U teenagerov stačí jedna dobre štylizovaná fotka, ktorá zaujme a pocit sebadôvery pribúda.

Úspech sociálnych sietí je postavený na hormóne dopamín, ktorý telo produkuje v momente, keď dosiahneme pozitívnu reakciu. Rovnako mozog pracuje pri hraní videohier.

Večné deti? Výsledok digitálnej výchovy

Najväčší stret technológií a reálneho sveta zažili mileniáni. Svet bol odrazu rýchlejší, vzrušujúcejší a plný možností. Tento pocit ľahko dostupnej zábavy a informácií mnohí nezvládajú.

Od minulého roka zaradila Svetová zdravotnícka organizácia závislosť od videohier do zoznamu duševných porúch. Čoskoro sa v rovnakej kategórií zrejme ocitne závislosť od sociálnych sietí, s ktorou priamo súvisí stúpajúci počet depresívnych pacientov medzi dospievajúcimi a deťmi.

Jedným z dôsledkov dospievania za klávesnicou, konzolou a diaľkovým ovládaním je aj syndróm Petra Pana. Označuje sa ním generácia medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou, ktorá odmieta dospieť, usadiť sa či prevziať zodpovednosť.

Prečítajte si aj: Sexuálni predátori, deti a internet. Po dokumente V síti už rodičia nebudú spávať pokojne

 

Rozdiel medzi zábavným a dynamickým životom a nudnou realitou, ktorú zažili vo vlastných rodinách je tak dramatický, až sa stáva neprekonateľný.

Hanblivý v škole, sebavedomý na internete

Odborníci upozorňujú, že každá konverzácia na sociálnych sieťach znamená menej času v reálnej interakcii. Výsledkom niekoľkohodinových diskusií za klávesnicou najmä v prípade detí, ktoré sa vzťahom a ich pravidlám ešte len učia, je sociálna deprivácia.

Vzniká tak napríklad umelá hanblivosť. Nedostatočne trénovaná komunikácia sa prejaví v tom, že inak zhovorčivé a extrovertné dieťa sa odrazu zľakne kolektívu. Nevie, čo má povedať, či ako sa správať. Chýba mu tréning a skúsenosť.

Ďalším problémom je prehlbujúci sa rozkol medzi tým, ako dokážeme svoje emócie a frustráciu ventilovať v reálnom živote a na internete. Mnoho rodičov by bolo prekvapených, koľko milých a nenápadných detí sa na internete správa agresívne, dokonca sa podieľajú na aktívnej kiberšikane.

Aj to je dôvod, prečo sa až 40% detí aktívnych na sociálnych sieťach stane aspoň raz obeťou internetovej šikany. Častným dôsledkom dlhého času na internete je prehlbujúci sa rozdiel medzi hanblivosťou v bežnom živote a trúfalosťou v online priestore.

Shutterstock

 

Jedným z dôvodov, prečo deti aj dospevajúci prepadávajú závislosti na digitálnych zariadeniach je chýbajúca pozitívna interakcia v domácnosti.

Pochvalu a ocenenie rodičov nič nenahradí, a ak sme na ňu doma skúpi, dieťa sa bude prirodzene obracať na pristor, kde získa podporu a uznanie.

Čo môžu urobiť rodičia?

Vo svojej knihe Digitálne deti radí Gary Chapman rodičom, aby namiesto zamykania tabletov a konzoly do zásuvky zapojili svoju prirodzenú rodičovskú autoritu a vynaliezavosť.

Hoci sa s vami dieťa po vypnutí rozprávky môže pustiť do hádky či tresnúť dverami, stále ste to vy, koho najviac potrebuje, a kto mu môže dať, čo potrebuje.

  • Pochvala. Deti aj dospievajúci potrebujú utvrdzovať svohu hodnotu, a to predovšetkým u rodičov. Konštruktívna pochvala nie je jednoduchá záležitosť, no máloktoré slová podporia sebaúctu dieťaťa ako uznanie mamy a otca. Ak sa zdráhate pochváliť vlastné dieťa, skôr či neskôr to za vás budú robiť známi na Instagrame.
  • Rodinná zábava a humor. Deti by nemali vnímať rodinné zázemie iba ako zmes školy, práce a povinností na papieri. Rodina sa spolu musí vedieť zabaviť a robiť to pravidelne. Stačí spoločný šport alebo nedeľné pečenie koláča, aby ste sa utvrdzovali vo vzájomných vzťahoch a budovali vzťahy. V rodine by nemal chýbať ani humor, lebo práve pocit radosti a uvoľnenia je to, čo deti ťahá k digitálnym technológiám najviac.
  • Dohodnuté pravidlá. Niektorí roičia zakazujú deťom technológie za každých okolností, iní sú benevolentní. Ideálnou cestou je vzájomná dohoda. Pravidelný program v piatok večer, polhodinka pri videohre s otcom či zapožičaný tablet na rozprávku počas cesty vlakom pomáhajú, aby sme si dávali vzájomné hranice a učili sa ich aj dodržiavať.
  • Komunita. Televízia, sociálne siete a videohry sa stávajú únikom z nudy a izolácie v prípade, že ako rodina trávime neustále čas doma. Je dôležité obklopiť sa vzťahmi, aktívne rozvíjať kontakt s rodinou, ktorá má deti v našom veku, či rodinnými priateľmi. Pokiaľ tieto možnosti nemáte, vytiahnite deti do detstkého kútika či na plaváreň a nebojte sa prihovoriť rodinám okolo seba.
  • Vlastný príklad. Nič z toho nebude mať zmysel, ak dieťaťu prísne vymedzíme dvadsať minút denne na Facebooku, pričom si sami sadáme večer čo večer pred televíziu a z nudy prepíname dve hodiny programy.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?