Vážne veciTechnológie

Nečakajte na štát: zdravotné záznamy celej rodiny si hoďte na cloud

 pr   08.04.2020   0

Elektronizácia slovenského zdravotníctva je rovnaká, ako elektronizácia čohokoľvek iného na Slovensku: pomalá, neefektívna a vlastne nefungujúca. Aj preto zaujala správa, že vznikla aplikácia na čítanie a archiváciu zdravotnej dokumentácie. Záujemcovia ju môžu začať využívať okamžite, bez čakania na to, kým sa v téme elektronizácie zdravotníctva – alebo aspoň zdravotných záznamov konečne rozhýbe aj štát.

 

Snaha preniesť zdravotné karty, výsledky vyšetrení a celkový manažment zdravotnej starostlivosti do online prostredia narazila doteraz vždy na chýbajúcu legislatívu, ale aj celkový nezáujem štátu (a najmä lekárov) o elektronizáciu zdravotníckeho systému. Predstava, že lekári budú okrem ordinovania ešte aj digitalizovať stovky zdravotných kariet svojich pacientov, je nereálna.

Vybrané zdravotné poisťovne vedú svojim poistencom elektronické zdravotné karty, v ktorých zbierajú informácie o platbách, vyšetreniach a úkonoch pre jednotlivcov. Chýba však univerzálny štátny systém, ktorý by umožnil výmenu informácií medzi jednotlivými subjektmi.

„My sme sa v tejto situácii rozhodli nečakať a ponúknuť našim zákazníkom možnosť preniesť si na cloud svoju zdravotnú dokumentáciu už dnes,“ hovorí Daša Foglarová, šéfka spoločnosti DOCKitIN. Menu služby, ktorá umožňuje digitalizovať a archivovať všetky druhy papierových dokumentov, preto rozšírili o kategóriu Zdravotná dokumentácia. Sem si môžu záujemcovia ukladať na cloud v elektronickej podobe svoje výsledky vyšetrení, výmenné lístky, recepty a ďalšie dokumenty súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, ktoré sa do elektronickej karty (ako ju dnes poznajú zdravotné poisťovne) nedostávajú. Neskôr, keď vznikne štátny systém, budú si do neho môcť preniesť svoje dáta jedným kliknutím.  

„Naši klienti majú v dokumentoch radi poriadok a chcú k nim mať prístup vždy a všade,“ pokračuje Daša Foglarová. Rozšírenie možností aplikácie o ukladanie zdravotnej dokumentácie si podľa nej žiadali samotní užívatelia.

Hoci firma ponúkla štátu aj možnosť, že by digitalizovala existujúce zdravotné karty miliónov pacientov, narazila na problémy s neexistujúcimi pravidlami pre spracovanie týchto citlivých osobných údajov. Snaha odbremeniť lekárov od administratívy tak stroskotala na tom, že u nás prakticky neexistuje žiadna oficiálna inštitúcia alebo vládny plán na zavedenie elektronizácie zdravotnej dokumentácie.

 

„My sme pripravení ďalej rokovať a prispôsobiť naše riešenia potrebám zdravotníctva a požiadavkám štátu. Ale kým sa tieto problémy nevyriešia, chceme poskytovať službu modernej elektronickej archivácie dokumentov každému, kto o ňu prejaví záujem,

uzatvára šéfka spoločnosti DOCKitIN.

 

 

 

Ak ste klientom služby DOCKitIN alebo sa ním plánujete stať, určite patríte medzi tých, ktorí majú v dokumentoch radi poriadok a chcú k nim mať prístup vždy a všade. Pre seba. Pre poriadok. Pre budúcnosť. A pre univerzálnu dostupnosť 24/7 z ľubovoľného miesta na zemi.

Nezaškodí si však znova pripomenúť, aké sú výhody digitalizácie a online archivácie osobných dokumentov, vrátane dokumentov z vašej Zdravotnej dokumentácie:


» digitalizácia dokumentov, ich prečítanie (vyťaženie) a uloženie metadát pre rýchlejšie vyhľadávanie dokumentov;

»bezpečné uloženie na cloude, dostupnosť 24/7 z ľubovoľného miesta alebo zariadenia;

» rýchle a bezpečné zdieľanie dokumentov s inými užívateľmi;

» eliminácia straty dokumentov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.