Vážne veciTechnológie

Dávate fotky svojich detí na internet? Polícia zhrnula 7 faktov

 Anna Veselá   03.03.2020   0

Policajti z Brna zverejnili na svojej facebookovej stránke 7 faktov, ktoré by si mali rodičia zodpovedne zvážiť, pokiaľ dávajú fotky svojich detí na internet.

Shutterstock

 

1. Stačí hoci len jedna jediná fotka vášho dieťaťa, umiestnená verejne kdekoľvek na sieti, aby vyvolala nechcený záujem o vaše dieťa.

2. Dali ste na internet fotku spred domu, z vašej štvrte, spred školy, z krúžku? Dávate tým celému svetu na vedomie, kde sa vaše dieťa pravidelne pohybuje.

3. Tisícky ľudí denne cielene prechádzajú profily na sociálnych sieťach, internetové albumy, videá, blogy a ďalšie webové stránky len za tým účelom, aby našli „atraktívne“ fotky či nahrávky detí. Niektorí z nich sa „len“ podelia o svoje úlovky na diskusnom fóre, iní môžu mať túžbu sa s takým dieťaťom stretnúť. Nemáte šancu ich nikdy spoznať, rovnako ani ich motivácie.

4. Myslite na to, že každá fotka, ktorú raz na internet dáte, ostane na internete navždy. Nikdy ju nevymažete. Neviete, kto ju má v počítači, komu ju pošle, na čo ju použije a za ako dlho ju môže nechať opäť vynoriť.

5. Na takzvanom darknete, teda pre verejnosť zložito prístupnej časti internetu, sú fotky detí z celého sveta, ku ktorým si pedofilovia posúvajú dôverné informácie a pridávajú sexuálne ladené komentáre.

6. Zďaleka nejde len o to, aké informácie sami zverejníte o svojom dieťati. Internet je predsa sieť a v kombinácii s fotkami potenciálne veľmi nebezpečná.

Aké informácie ste zverejnili o sebe, aké svoje fotky ste publikovali? Koľko fotiek má škola na svojom Facebooku alebo webe a koľko kamaráti vášho dieťaťa?

K tým sa dá rovnako ľahko dostať: sú to priatelia na Facebooku, sledovatelia na Instagrame, komentujúci na YouTube. Všetko sa dopĺňa a je to mozaika, ktorú je ľahko poskladať.

7. Jeden z hlavných bodov: akých priateľov máte na sociálnych sieťach, kde zverejňujete fotky svojich potomkov, Ste schopní sa za všetkých zaručiť? A pokiaľ ste presvedčení, že áno, viete, aké majú silné heslá? Viete, kto s nimi v domácnosti používa počítač alebo iné zariadenie, cez ktoré pristupujú na siete? Viete, že sa niekde nezabúdajú odhlásiť?

Polícia apeluje na rodičov, že ich nechce strašiť, ani vyvolávať paniku, aby za všetkým videli nebezpečenstvo, je však nutné dávať veci do súvislostí a používať kritické myslenie. Doba sa mení rýchlo a musíme na to vedieť reagovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.