Vážne veciTechnológie

Dávate fotky svojich detí na internet? Polícia zhrnula 7 faktov

 Anna Veselá   03.03.2020   0

Policajti z Brna zverejnili na svojej facebookovej stránke 7 faktov, ktoré by si mali rodičia zodpovedne zvážiť, pokiaľ dávajú fotky svojich detí na internet.

Shutterstock

 

1. Stačí hoci len jedna jediná fotka vášho dieťaťa, umiestnená verejne kdekoľvek na sieti, aby vyvolala nechcený záujem o vaše dieťa.

2. Dali ste na internet fotku spred domu, z vašej štvrte, spred školy, z krúžku? Dávate tým celému svetu na vedomie, kde sa vaše dieťa pravidelne pohybuje.

3. Tisícky ľudí denne cielene prechádzajú profily na sociálnych sieťach, internetové albumy, videá, blogy a ďalšie webové stránky len za tým účelom, aby našli „atraktívne“ fotky či nahrávky detí. Niektorí z nich sa „len“ podelia o svoje úlovky na diskusnom fóre, iní môžu mať túžbu sa s takým dieťaťom stretnúť. Nemáte šancu ich nikdy spoznať, rovnako ani ich motivácie.

4. Myslite na to, že každá fotka, ktorú raz na internet dáte, ostane na internete navždy. Nikdy ju nevymažete. Neviete, kto ju má v počítači, komu ju pošle, na čo ju použije a za ako dlho ju môže nechať opäť vynoriť.

5. Na takzvanom darknete, teda pre verejnosť zložito prístupnej časti internetu, sú fotky detí z celého sveta, ku ktorým si pedofilovia posúvajú dôverné informácie a pridávajú sexuálne ladené komentáre.

6. Zďaleka nejde len o to, aké informácie sami zverejníte o svojom dieťati. Internet je predsa sieť a v kombinácii s fotkami potenciálne veľmi nebezpečná.

Aké informácie ste zverejnili o sebe, aké svoje fotky ste publikovali? Koľko fotiek má škola na svojom Facebooku alebo webe a koľko kamaráti vášho dieťaťa?

K tým sa dá rovnako ľahko dostať: sú to priatelia na Facebooku, sledovatelia na Instagrame, komentujúci na YouTube. Všetko sa dopĺňa a je to mozaika, ktorú je ľahko poskladať.

7. Jeden z hlavných bodov: akých priateľov máte na sociálnych sieťach, kde zverejňujete fotky svojich potomkov, Ste schopní sa za všetkých zaručiť? A pokiaľ ste presvedčení, že áno, viete, aké majú silné heslá? Viete, kto s nimi v domácnosti používa počítač alebo iné zariadenie, cez ktoré pristupujú na siete? Viete, že sa niekde nezabúdajú odhlásiť?

Polícia apeluje na rodičov, že ich nechce strašiť, ani vyvolávať paniku, aby za všetkým videli nebezpečenstvo, je však nutné dávať veci do súvislostí a používať kritické myslenie. Doba sa mení rýchlo a musíme na to vedieť reagovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.