Vážne veciTechnológie

Dávate fotky svojich detí na internet? Polícia zhrnula 7 faktov

 Anna Veselá   03.03.2020   0

Policajti z Brna zverejnili na svojej facebookovej stránke 7 faktov, ktoré by si mali rodičia zodpovedne zvážiť, pokiaľ dávajú fotky svojich detí na internet.

Shutterstock

 

1. Stačí hoci len jedna jediná fotka vášho dieťaťa, umiestnená verejne kdekoľvek na sieti, aby vyvolala nechcený záujem o vaše dieťa.

2. Dali ste na internet fotku spred domu, z vašej štvrte, spred školy, z krúžku? Dávate tým celému svetu na vedomie, kde sa vaše dieťa pravidelne pohybuje.

3. Tisícky ľudí denne cielene prechádzajú profily na sociálnych sieťach, internetové albumy, videá, blogy a ďalšie webové stránky len za tým účelom, aby našli „atraktívne“ fotky či nahrávky detí. Niektorí z nich sa „len“ podelia o svoje úlovky na diskusnom fóre, iní môžu mať túžbu sa s takým dieťaťom stretnúť. Nemáte šancu ich nikdy spoznať, rovnako ani ich motivácie.

4. Myslite na to, že každá fotka, ktorú raz na internet dáte, ostane na internete navždy. Nikdy ju nevymažete. Neviete, kto ju má v počítači, komu ju pošle, na čo ju použije a za ako dlho ju môže nechať opäť vynoriť.

5. Na takzvanom darknete, teda pre verejnosť zložito prístupnej časti internetu, sú fotky detí z celého sveta, ku ktorým si pedofilovia posúvajú dôverné informácie a pridávajú sexuálne ladené komentáre.

6. Zďaleka nejde len o to, aké informácie sami zverejníte o svojom dieťati. Internet je predsa sieť a v kombinácii s fotkami potenciálne veľmi nebezpečná.

Aké informácie ste zverejnili o sebe, aké svoje fotky ste publikovali? Koľko fotiek má škola na svojom Facebooku alebo webe a koľko kamaráti vášho dieťaťa?

K tým sa dá rovnako ľahko dostať: sú to priatelia na Facebooku, sledovatelia na Instagrame, komentujúci na YouTube. Všetko sa dopĺňa a je to mozaika, ktorú je ľahko poskladať.

7. Jeden z hlavných bodov: akých priateľov máte na sociálnych sieťach, kde zverejňujete fotky svojich potomkov, Ste schopní sa za všetkých zaručiť? A pokiaľ ste presvedčení, že áno, viete, aké majú silné heslá? Viete, kto s nimi v domácnosti používa počítač alebo iné zariadenie, cez ktoré pristupujú na siete? Viete, že sa niekde nezabúdajú odhlásiť?

Polícia apeluje na rodičov, že ich nechce strašiť, ani vyvolávať paniku, aby za všetkým videli nebezpečenstvo, je však nutné dávať veci do súvislostí a používať kritické myslenie. Doba sa mení rýchlo a musíme na to vedieť reagovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
babetko
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?