Vážne veciŠtát pre rodinu

Žiak podozrivý na koronavírus. Čo to znamená pre školu?

 Kristína Kováčiková   22.09.2020   0

Ministerstvo školstva v priebehu septembra aktualizovalo Manuál opatrení pre školy a školské zariadenia, ktorý platí v čase pandémie.

Tzv. „semafor“ napovedá, v akom režime funguje konkrétna škola a aké pre ňu platia pravidlá.

Shutterstock

 

Semafor – od nula prípadov po epidémiu na škole

Zelená

  • škola nemá žiadneho potvrdeného pozitívneho žiaka (ani zamestnanca).
  • Ak je v škole jeden alebo viac detí alebo zamestnancov podozrivých na ochorenie COVID-19, ale ani jeden žiak, či zamestnanec nie je potvrdený pozitívny, škola je ešte stále „zelená.“

Oranžová

  • škola má žiaka alebo zamestnanca s potvrdeným COVID-19 ochorením.

Červená

  • pozitivita viacerých prípadov (epidemický výskyt) u žiakov alebo zamestnancov.

Podozrenie na koronavírus a úzky kontakt

Medzi zelenou a oranžovou fázou (od nula prípadov k prvému potvrdenému prípadu), sú situácie, keď sa objaví podozrenie na koronavírus. 

Za „osobu v kontakte“ sa podľa ÚVZ SR považuje každá osoba bez symptómov ochorenia, ktorá bola alebo mohla byť v kontakte s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19. Miera rizika závisí od úrovne expozície.

Vysoké riziko podľa ÚVZ SR predstavuje osobný kontakt s prípadom COVID-19 do 2 metrov dlhšie ako 15 minút. To isté platí, keď ste s pozitívnou osobou v uzavretom priestore – napríklad v domácnosti, v triede, v zasadacej miestnosti, nemocničnej čakárni, atď., dlhšie ako 15 minút.

Napríklad, keď má rodič potvrdený koronavírus, jeho dieťa sa stáva tzv. úzkym kontaktom.

Kto je podozrivý na koronavírus?

Žiak alebo zamestnanec, ktorého určil ako „podozrivého“ miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár. O tejto situácii musí zákonný zástupca bezodkladne informovať príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.

Takisto musí rodič bezodkladne nahlásiť, že jeho dieťaťu bola pediatrom alebo hygienikom nariadená karanténa. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.

Vyučovanie, keď je podozrivý žiak

„Podozrivý“ žiak nenavštevuje školské zariadenie.

Výučba v škole však pokračuje ďalej v štandardnom režime. To znamená, že spolužiaci, aj vyučujúci podozrivého sa zúčastňujú vyučovania, až kým škola nemá preukázané, či je žiak negatívny, resp. pozitívny.

Ak by sa preukázalo, že žiak mal pozitívny RT-PCR test, škola prechádza do „oranžového“ režimu. Spolužiaci potvrdeného žiaka, aj jeho vyučujúci, sa považujú za osoby v úzkom kontakte.

Vyučovanie, keď je pozitívny žiak

Vyučovanie v triede sa preruší - spolužiaci ako tzv. úzke kontakty sú vylúčené z vyučovania. Odporúča sa prejsť na dištančné vzdelávanie.

Počas domácej izolácie všetci spolužiaci sledujú príznaky COVID-19. Každého žiaka z triedy manažuje jeho pediater alebo príslušný hygienik. V prípade objavenia sa príznakov musí okamžite zatelefonovať ošetrujúcemu lekárovi / územne príslušnému regionálnemu hygienikovi.

Ak by sa počas izolácie potvrdilo ochorenie na COVID-19 u ďalšieho žiaka, škola prechádza do červenej fázy.

Peniaze pre rodiča: Ak je trieda zatvorená na základe rozhodnutia riaditeľa, resp. hygienika, môže rodičovi dieťaťa vzniknúť nárok na pandemické ošetrovné.

Pozitívny žiak – domáca izolácia pre učiteľa

Učiteľ, resp. zamestnanec, ktorý bol v úzkom kontakte s konkrétnym pozitívnym žiakom (vyučoval v príslušnej triede, vykonával výchovnú činnosť v príslušnom oddelení ŠKD, poskytoval špeciálno-pedagogickú starostlivosť, výchovné poradenstvo, psychologické poradenstvo a pod.), odchádza do domácej izolácie. Počas domácej izolácie sleduje príznaky na COVID-19.

Pokiaľ ide o pracovnoprávne-vzťahy, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Vyučujúci dostane náhradu mzdy, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku laboratórneho testu alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom.

Aké obmedzenia platia pre osoby v úzkom kontakte?

Okrem toho, že nenavštevujú školu:

  • počas obdobia 10 dní od „ostatnej expozície“ musia dodržiavať izoláciu v domácom prostredí alebo inom vhodnom ubytovaní
  • zdržať sa sociálnych kontaktov – nesmú doma napríklad prijímať návštevy,
  • nesmú ani cestovať, či ísť na hromadné podujatia typu kino a podobne.

V prípade potreby (a po telefonickom dohovore s príslušným regionálnym úradom) je možné ísť na testovanie spravidla 5.-10. deň od posledného kontaktu s chorým alebo podozrivým na ochorenie COVID-19.

Kedy naspäť do školy

Ak sa osoba počas domácej izolácie podrobila RT-PCR testu a výsledok bol negatívny, neznamená to, že môže ísť na ďalší deň do školy. Pokračuje v izolácii v domácom prostredí – a to v úhrnnej dĺžke minimálne 10 dní. Následne sa prihlási ošetrujúcemu lekárovi na jej ukončenie.

Ak sa počas domácej izolácie osoba nepodrobila RT-PCR testu a u osoby sa nevyskytli žiadne klinické príznaky v posledných troch dňoch, izolácia sa ukončuje po 10 dňoch bez vykonania testu.

Obdobne to platí aj pre vyučujúcich, ktorí boli v domácej izolácii. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania alebo usmernením RÚVZ / všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.