Vyspíme sa o hodinu dlhšie. Všetci, okrem rodičov.

Kika Kováčiková 2

Keď som sa stala mamou, tá fráza, ktorou mnohí podčiarkujú zmenu času z letného na zimný, že sa vraj vyspíme o hodinu dlhšie, mi prišla ako čistá provokácia. Jasné, keď si bezdetný, to sa vyspíš dlhšie aj o celých osem hodín! Matke, ktorá v noci kojí, by stačilo vyspať sa aspoň tri hodiny neprerušovane, už to by bol luxus.

Alebo keď na jar hlásili opačnú zvesť, že budeme spať o hodinu menej. Brala som to celkom osobne. Nestačí, že bez tak sa plazím po byte ako ranená zver, ledva mi oči klipkajú, ešte to bude aj horšie. A ani seriál večer nestihnem, lebo ho dávajú o hodinu skôr, keď budem ukladať dieťa do postele. Celé zle!

Shutterstock

Čochvíľa má byť koniec zmenám času a pretáčaniu hodiniek nazad, či dopredu. Budeme mať celoročne jeden čas, všetci budeme spať narovnako, čiže rodičia niekedy vôbec. A keďže ľudia v ankete sa vyjadrili za letný čas, ministerstvo práce už avizovalo, že budeme mať zimný.

Čo to bude znamenať pre rodičov?

Ok, ministerstvo sa odvoláva na Úrad pre verejné zdravotníctvo, ktoré tvrdí, že náš biologický čas je zimný, ten letný nie je pre nás prirodzený.

Ale brali do úvahy duševné zdravie rodičov?

Pre mňa osobne, ktorá má už medzičasom školopovinné deti, to bude znamenať návrat k fráze „už nikdy sa nevyspíš.“ Môžem zatemňovať byt, ako len chcem, moje deti megacitlivo reagujú na to, keď sa ráno začne trhať tma a svitá. Už sa nebudem môcť sťažovať, že vstávajú o pol piatej ráno.  Ak zostane zimný čas, v lete budem mať budíček o 3.30.

Na druhej strane, nikto mi nebude večer po ôsmej papuľovať, prečo musí byť v posteli, keď je vonku ešte svetlo. A keď budú tie najväčšie horúčavy, nebudem musieť s deťmi trčať vonku ešte o deviatej večer pod zavlažovacím zariadením na futbalovom ihrisku, lebo v rozhorúčenom byte sa o takom čase nedá vydržať.

Ale možno je pre rodičov naozaj zimný čas výhodnejší a na budíček po tretej ráno si zvykneme, tak ako sme si zvykli na veľmi riedky spánok. Lebo keby zostal letný čas, chodili by deti v zime ráno do školy za tmy. To by sa veľa z nás mohlo zľaknúť, či je to bezpečné a prehodnotilo by, či radšej nerobiť taxikára aj deťom, dávno zvyknutým chodiť bez rodičovského sprievodu.

Bola by som zvedavá, ako by to bolo, ak by sa napríklad susedné štáty rozhodli pre iný čas ako my. Neviem si predstaviť ten chaos rodičov, žijúcich v Rakúsku, prechádzajúc každé ráno hranicou, ako by riešili časové posuny.

Bude to v každom prípade ešte zaujímavá diskusia a ktovie, čo sa z nej napokon vykľuje.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

články autora...

Komentáre k článku

  1. No, ja ako rodič to vnímam presne opačne ako v článku. Celú jar deti nevedia večer zaspávať kvôli svetlu, po jarnom posune sa to celé iba zhorší. Kým chodia do školy, je utrpením nechať ich dlhšie hore, keďže ráno vstať musia a do školy sa im vstáva ťažko – zaujímavé, že vtedy svitanie neriešia. Samozrejme, cez víkend vstanú oveľa skôr, veď kto by už spal soboty a nedele dlhšie ako do päť tridsať však? A to je ten lepší prípad. Keď svoju dávku nedospia cez víkend, lebo deti už na to cez deň nemajú čas, pondelkové rána sú naozaj des. A áno, hnať deti do postele za svetla a ťahať ich z postele za tmy mi vážne nepríde prirodzené. Takže preto ja dávam hlas zime a nie letu (keď bude teplo, môžem byť vonku aj v šere a teplo bude aj v noci, toľko na tom zas nezmením). A myslím, že spolu s deťmi ráno vstávajú všetci učitelia, väčšina lekárov a úradníkov, predavačov ani nemusím spomínať. Nemyslím si, že toto je tá menšia časť ľudí, najmä, keď dôchodcom už to je skrz povinnosti jedno a najmenším tiež….

  2. tiež to vidím inak. Treba sa na to všetko pozrieť aj z opačnej strany – že tie deti by v zime podľa letného času nielen že vstávali za tmy, ale slnko by vychádzalo až takmer po prvej (vyučovacej) hodine.. čo je teda už dosť „silné kafe“. Vôbec nepotrebujem mať v lete denné svetlo dlho do večera. Tiež si spomínam, ako sme mali po zmene času vždy problém uložiť deti do postele, lebo „veď je ešte svetlo“… A ráno – žalúzie či závesy si svoju úlohu plnia veľmi dobre. Obdobie, keď sa ešte čas nemenil, si pamätám. Nikto sa nesťažoval na to, že slnko vychádza alebo zapadá tak či onak. Takže ak aj v lete zapadne o hodinu skôr, možno budú mať členovia rodín na seba viac času – nebude ešte čas na odpadnutie do postele a zároveň už budú doma aj deti. Hľadajte v „zimnom“ (SEČ) čase pozitíva a uvidíte, koľko ich nájdete smile

Pridaj komentár