ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Vážne veciŠtát pre rodinu

Prečo ísť

 Mária Kohutiarová   09.06.2010   5

Neviem, ako ste to zaregistrovali vy, ale ja – keďže mám doma bývalého štátneho zamestnanca a pritom stáleho odborníka na financie – som dostala echo, z ktorého mi stúpol adrenalín. Značne, pripomínam.

Minulý  týždeň nám naša najmilšia pani ministerka zvýšila rodinné prídavky na deti. Ušľachtilý  to počin – povie si niekto, kto je znalý „horibilných súm“ na jedno dieťa , aj keď trochu smrdí vypočítavosťou teraz pred voľbami.

Na takého perly sme si však akosi v slovenskej politike – žiaľ – zvykli, že si nás niekto skúša kúpiť za pár centov pred osudnými okamihmi. Ani teraz to totiž nie je inak. Výška prídavkov na deti sa totiž  zdvihne... o dva centy.

Je to predsa dorovnanie na úroveň inflácie, bránilo sa ministerstvo, a robí sa to každý rok.

Veď  ok, aj môj drahý lakonicky poznamenal, že konečne sa suma vďaka tomuto neuveriteľne ústretovému kroku dorovnala na pekne okrúhle číslo. Lenže celému počínaniu tohto sociálneho štátu chýbajú dve zdravé  veci: rozum a srdce.

Aj ten, čo nevie počítať, sa zasmeje: dva centy – čo si za to na mesiac kúpi viac pre svoje dieťa? Viac, ako tie dva centy navyše pre každé dieťa, ktorému to na Slovensku patrí,  bude stáť mašinéria okolo celého prevodu zvyšovania rodinných prídavkov.

Normálny rozum totiž hovorí: ak dávaš, daj tak, aby to stálo za to. Logicky, ekonomicky, pragmaticky...  Srdce hovorí: ak dávaš, daj tak, aby to stálo za to. Pocitovo na oboch stranách.

Tesne pred voľbami sme sa dozvedeli, akú cenu má pre našu sociálnu vládu jedno dieťa a rodičovstvo.

Dva centy.

Ani toľko si necení nik z vládnej koalície šancu prezentovať sa na našom najnavštevovanejšom rodinnom webe a ako tak si vylepšiť  pošramotené PR v rámci predvolebných rozhovorov. Napriek trojnásobnej ponuke ani jedna z našich - tak veľmi prorodiných a sociálnych vládnych strán nenabrala ani toľko času a slušnosti, aby povedala: prepáčte, nebudeme sa prezentovať, nemáme chuť, čas...

Zvláštne:  prví sa okamžite ozvali kapurkovci, potom klasici z pravej strany.... Kto teda má skutočný záujem o rodiny, o to, ako sa budeme mať, kde budeme bývať, ako budú žiť naše deti, ako sa budú učiť, ako zladíme prácu s rodinou?

Svoj obraz ste si mohli urobiť aj tu, pokiaľ vám doteraz všetky tie trápnosti za štyri roky nezobrali chuť a náladu žiť a vychovávať.

Ale isté  je, že ak vláda nemá rozum a cit, a my sme pre ňu hodní dva centy, ten rozum a cit musíme mať my.

Treba ho potrénovať už teraz, a v sobotu 12. júna vstať a urobiť to, čo je potrebné pre našu budúcnosť.

Neísť  znamená prehrať si to, čo máme pred sebou.

Zvážte. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
gabika napísané 10.06.2010 09:18

Naša pani ministerka to je genius. čo urobí , to je tak dokonale - že až. Ja voliť určite pôjdem, ale nebudem vžiadnom prípade voliť ani jdnu s týchto strán v našej vládnej koalícií , ktoré si hovoria že sú ústretové ľudom - ľuďom možno tým V.I.P , ale takým obyčajným, tak to ťažko.

Nora napísané 09.06.2010 18:02

Dostala som zaujímavý mail - Voľby inak - s návrhom, voliť akúkoľvek stranu, srdcu najbližšiu, ale krúžkovať posledných štyroch na kandidátke. Tak sa zabezpečí aspoň výmena chrapúňov sedených v parlamentných kreslách roky rokúce.

Ad Blanka, prepáč, ale nekomentujem. Nie som nezvýhradný zástanca predchádzajúcej vlády, ale nevidieť rozdiel, je proste číra slepota...

Zuzka napísané 09.06.2010 14:21

Ano volit, ale koho? Mozno, ak sa stane zazrak, tak niekto z tych co budu medzi prvymi splnia aj to co slubovali, ale cakat ze to splnia je presne ako cakat ze sa stane zazrak.Tak dotoho Razz

Blanka napísané 09.06.2010 13:35

A čo urobila predošlá za 8 rokov???????? Mne sa teda voliť vôbec nechce ísť. To, čo hovoria, že teraz urobia, mohli za tých 8 rokov dávno urobiť....

Nora napísané 09.06.2010 10:29

Ďakujem. Tiež sa snažím burcovať ľudí k tomu, aby ten zadok zdvili a voliť išli. lebo to, čo za štyrui roky dokázala táto vláda, to je skutočne "skvost". A ak sa chcem ešte pozrieť niekedy sama sebe do očí, tak tzo minimum, čo musím urobiť, je ísť voliť - hoci presne v ten istý deň odlietame do zahraničia.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.