Vážne veciŠtát pre rodinu

Tešíte sa od júna do školy? Nebude to zadarmo

 Kristína Kováčiková   15.05.2020   1

Keď sa zavreli školy, boli sme nervózni z neistoty, koľko bude trvať pandémia a naša domáca hra na učiteľov. Začiatkom apríla nás premiér schladil, keď vyrukoval s prognózou, že deti sa už „na sto percent“ do konca školského roka nevrátia do lavíc. Prešiel mesiac a tých sto percent už našťastie neplatí.

Návrat do školy je reálny, najskôr od prvého júna. Nie však pre všetky deti. Žiaci druhého stupňa a stredoškoláci sa zostanú naďalej učiť z domu.

 

Dátum, odkedy by sa mohli otvoriť škôlky a prvý stupeň základných škôl, určia epidemiológovia a infektológovia, a samozrejme, aj Igor Matovič, ktorý hovorí, že by išlo o dobrovoľnú dochádzku. Upresniť ho má v pondelok, 18. mája. 

Po toľkých povzdychoch by sa mali rodičia tešiť. Len ono je to taká radosť iná. Sú to skôr zmiešané pocity nad množstvom otázok.

Na stole je veľa otázok

– nielen organizačných, keď sa napríklad spomína, že by deti fungovali v skupinách maximálne po 12 žiakoch. Budú chodiť do školy doobeda a poobede, aby sa tieto skupiny vystriedali? Budú chodiť do školy iba v niektoré určené dni? Budú fungovať školské kluby detí, tzv. družiny?

Ako bude prebiehať vyučovanie detí, ktoré zostanú doma? Budú mať učitelia kapacitu posielať im úlohy? Bude aj pre učiteľov do školy návrat dobrovoľný? A bude mať kto učiť deti, keď majú byť po skupinkách?

Už teraz sa spomína, že sa do školy z kapacitných dôvodov nedostanú všetky deti a prednosť majú mať pracujúci rodičia a slobodné matky. Ako budeme môcť chodiť do práce, keď nevieme, či pôjde o vyučovanie v obvyklom režime?

Čo s ošetrovným? Prídeme o neho?

Akonáhle budú školy znova otvorené, prestane platiť jedna zo základných podmienok nároku na čerpanie ošetrovného, a to že rodič môže poberať OČR na zdravé dieťa vtedy, ak je škola, resp. predškolské zariadenie, ktoré dieťa navštevuje, zatvorené na základe príslušného orgánu (v tomto prípade na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR).

Rodič, ktorý sa bojí nákazy a bude si chcieť dieťa nechať doma, bude stáť pred otázkou, či si môže finančne dovoliť nechať dieťa doma, lebo nebude mať príjem, ani OČR? Tak dá do školy dieťa „dobrovoľne“ priškrtený kvôli peniazom?

Igor Matovič sa v televízii Markíza síce vyjadril, že by rodičia mali dostať ošetrovné aj v tomto prípade, aby to bolo spravodlivé, to by však znova musela prísť novela zákona o sociálnom poistení, ktorá by umožnila čerpať OČR aj pri otvorených školách. Príde? Môžeme v to dúfať?

Vyzerá to na komplikovaný mesiac, ale minister školstva tvrdí, že to za to stojí. Tak uvidíme.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku
Mina napísané 14.05.2020 06:41

Ja som presne z tej kategorie, ze "co teraz?"

 

Jednak...uz sme si po uplne sialenych prvychntyzdnoch na domacu skolu zvykli. Myslim tym,ze sme si nasli rezim, ako fungovat, som doma s troma detmi a mame pevny rezim a ucime sa podstatne veci (zbytocnosti, prepacte ucitelia, ale mnohi posielate aj take) uz jednoducho ignorujeme. Je fakt, ze mnohe im vysvetlit neviem,a na to nestaci ani video (a tu chcem zas pochvalit mnohych ucitelov, ako sa snazia), to treba naozaj pocut od ucitela-odbornika na dany predmet tvarou v tvar aj s priamou interakciou ziaka.

Ale co uz v tom juni...navyse, ti starsi s tymi "tazkymi" predmetmi uz aj tak do skoly nepojdu.

Ak teda osmak ostane doma, aj tak bude potrebne zabezpecit ho (dozriet, ci sa uci, dovysvetlovat,co treba, navarit obed,...ved viete co vsetko). Piatacka by do skoly nastupit mohla/mala (vraj prvy stupen a piate rocniky), ale tiez sa zrejme vyucovanie bude kratit a tiez ju bude treba "cakat" doma - aj s obedom, aj s dezinfekcnym gelom hned pri dverach aby... no a potom sup sup pomoct s ulohami (aj teraz ich maju navalanych neskutocne vela a to je akoze mierny rezim). No a potom je tu skolkar..ako ten bude cely den v ruske dodrziavat dvojmetrove odstupy od kamaratov? Ma v skolke spat? Jest?

Mne tak vychadza: ostan ty len pekne doma. (A zrejme by to privitali aj ucitelia,aby nemali vela deti. No lenze...presne, co ta OCR?

Uz teraz som 2mesiace bez prijmu a cakam este len na marcovu davku osetrovneho a uz to nie je sranda. Dovolenku si potrebujem nechat na prazdniny, lebo tri deti, zrejme vyrazne obmedzene tabory (ak vobec) a ohrozeni stari (naozaj stari) rodicia.

A to neviem, ako to budu brat v praci, ked este ostanem "dobrovolne" doma

Rozumiem tomu, ze zivot sa musi postupne vratit do normalu, aj ze treba opat socializovat deti (ci sa nieco koncom juna za takychto podmienok naucia, neviem, ani neviem, ci toho budu ucitelky v takych podmienkach schopne). A rozumiem aj tomu, ze mnohi rodicia uz inu moznost fakt nemaju.

Ale...ale ja som stale na vazkach "co teraz? "

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?