Vážne veciŠtát pre rodinu

Tešíte sa od júna do školy? Nebude to zadarmo

 Kristína Kováčiková   15.05.2020   1

Keď sa zavreli školy, boli sme nervózni z neistoty, koľko bude trvať pandémia a naša domáca hra na učiteľov. Začiatkom apríla nás premiér schladil, keď vyrukoval s prognózou, že deti sa už „na sto percent“ do konca školského roka nevrátia do lavíc. Prešiel mesiac a tých sto percent už našťastie neplatí.

Návrat do školy je reálny, najskôr od prvého júna. Nie však pre všetky deti. Žiaci druhého stupňa a stredoškoláci sa zostanú naďalej učiť z domu.

 

Dátum, odkedy by sa mohli otvoriť škôlky a prvý stupeň základných škôl, určia epidemiológovia a infektológovia, a samozrejme, aj Igor Matovič, ktorý hovorí, že by išlo o dobrovoľnú dochádzku. Upresniť ho má v pondelok, 18. mája. 

Po toľkých povzdychoch by sa mali rodičia tešiť. Len ono je to taká radosť iná. Sú to skôr zmiešané pocity nad množstvom otázok.

Na stole je veľa otázok

– nielen organizačných, keď sa napríklad spomína, že by deti fungovali v skupinách maximálne po 12 žiakoch. Budú chodiť do školy doobeda a poobede, aby sa tieto skupiny vystriedali? Budú chodiť do školy iba v niektoré určené dni? Budú fungovať školské kluby detí, tzv. družiny?

Ako bude prebiehať vyučovanie detí, ktoré zostanú doma? Budú mať učitelia kapacitu posielať im úlohy? Bude aj pre učiteľov do školy návrat dobrovoľný? A bude mať kto učiť deti, keď majú byť po skupinkách?

Už teraz sa spomína, že sa do školy z kapacitných dôvodov nedostanú všetky deti a prednosť majú mať pracujúci rodičia a slobodné matky. Ako budeme môcť chodiť do práce, keď nevieme, či pôjde o vyučovanie v obvyklom režime?

Čo s ošetrovným? Prídeme o neho?

Akonáhle budú školy znova otvorené, prestane platiť jedna zo základných podmienok nároku na čerpanie ošetrovného, a to že rodič môže poberať OČR na zdravé dieťa vtedy, ak je škola, resp. predškolské zariadenie, ktoré dieťa navštevuje, zatvorené na základe príslušného orgánu (v tomto prípade na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR).

Rodič, ktorý sa bojí nákazy a bude si chcieť dieťa nechať doma, bude stáť pred otázkou, či si môže finančne dovoliť nechať dieťa doma, lebo nebude mať príjem, ani OČR? Tak dá do školy dieťa „dobrovoľne“ priškrtený kvôli peniazom?

Igor Matovič sa v televízii Markíza síce vyjadril, že by rodičia mali dostať ošetrovné aj v tomto prípade, aby to bolo spravodlivé, to by však znova musela prísť novela zákona o sociálnom poistení, ktorá by umožnila čerpať OČR aj pri otvorených školách. Príde? Môžeme v to dúfať?

Vyzerá to na komplikovaný mesiac, ale minister školstva tvrdí, že to za to stojí. Tak uvidíme.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mina napísané 14.05.2020 06:41

Ja som presne z tej kategorie, ze "co teraz?"

 

Jednak...uz sme si po uplne sialenych prvychntyzdnoch na domacu skolu zvykli. Myslim tym,ze sme si nasli rezim, ako fungovat, som doma s troma detmi a mame pevny rezim a ucime sa podstatne veci (zbytocnosti, prepacte ucitelia, ale mnohi posielate aj take) uz jednoducho ignorujeme. Je fakt, ze mnohe im vysvetlit neviem,a na to nestaci ani video (a tu chcem zas pochvalit mnohych ucitelov, ako sa snazia), to treba naozaj pocut od ucitela-odbornika na dany predmet tvarou v tvar aj s priamou interakciou ziaka.

Ale co uz v tom juni...navyse, ti starsi s tymi "tazkymi" predmetmi uz aj tak do skoly nepojdu.

Ak teda osmak ostane doma, aj tak bude potrebne zabezpecit ho (dozriet, ci sa uci, dovysvetlovat,co treba, navarit obed,...ved viete co vsetko). Piatacka by do skoly nastupit mohla/mala (vraj prvy stupen a piate rocniky), ale tiez sa zrejme vyucovanie bude kratit a tiez ju bude treba "cakat" doma - aj s obedom, aj s dezinfekcnym gelom hned pri dverach aby... no a potom sup sup pomoct s ulohami (aj teraz ich maju navalanych neskutocne vela a to je akoze mierny rezim). No a potom je tu skolkar..ako ten bude cely den v ruske dodrziavat dvojmetrove odstupy od kamaratov? Ma v skolke spat? Jest?

Mne tak vychadza: ostan ty len pekne doma. (A zrejme by to privitali aj ucitelia,aby nemali vela deti. No lenze...presne, co ta OCR?

Uz teraz som 2mesiace bez prijmu a cakam este len na marcovu davku osetrovneho a uz to nie je sranda. Dovolenku si potrebujem nechat na prazdniny, lebo tri deti, zrejme vyrazne obmedzene tabory (ak vobec) a ohrozeni stari (naozaj stari) rodicia.

A to neviem, ako to budu brat v praci, ked este ostanem "dobrovolne" doma

Rozumiem tomu, ze zivot sa musi postupne vratit do normalu, aj ze treba opat socializovat deti (ci sa nieco koncom juna za takychto podmienok naucia, neviem, ani neviem, ci toho budu ucitelky v takych podmienkach schopne). A rozumiem aj tomu, ze mnohi rodicia uz inu moznost fakt nemaju.

Ale...ale ja som stale na vazkach "co teraz? "

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.